‘BAE ile enerjide ikili bir anlaşma gündeme gelebilir’

Bakan Şimşek, katıldığı bir televizyon programında BAE ile enerji alanında ikili bir anlaşmanın gündeme gelebileceğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, katıldığı bir televizyon programında, ekonomideki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, BAE’nin 51 milyar dolarlık paketi içerisinde enerji sektörüne yaklaşık 22 milyar dolarlık yatırımın gündemde olduğunu, sanayi ve turizmin yanı sıra özel sektörde teknoloji yatırımları […]

‘BAE ile enerjide ikili bir anlaşma gündeme gelebilir’
Burak Karagöl
  • Yayınlanma13 Eylül 2023 11:20
  • Güncelleme13 Eylül 2023 11:21

Bakan Şimşek, katıldığı bir televizyon programında BAE ile enerji alanında ikili bir anlaşmanın gündeme gelebileceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, katıldığı bir televizyon programında, ekonomideki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Şimşek, BAE’nin 51 milyar dolarlık paketi içerisinde enerji sektörüne yaklaşık 22 milyar dolarlık yatırımın gündemde olduğunu, sanayi ve turizmin yanı sıra özel sektörde teknoloji yatırımları öngördüklerini aktardı.

Bunlardan bazılarının bu yıl içinde sonuçlanabileceğini belirten Şimşek, “Enerjide belki ikili bir anlaşma gündeme gelebilir.” ifadesini kullandı.

Şimşek, yenilenebilir enerji yatırımlarının gelecek 10 yıla yayılması yerine 3 yılda ciddi bir atılımla gerçekleştirilmesi halinde cari açığın ve dışa bağımlılığın azalacağını belirterek, enerji, sanayi ve turizm yatırımlarını çok önemsediklerini söyledi.