10. YEKSEM Antalya’da düzenlenecek

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, 12-14 Aralık’ta Antalya’da düzenlenecek 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi hakkında bir açıklama yayımladı. 12-14 Aralık 2019’da Antalya’da düzenlenecek 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi öncesi Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nden Başkan Yardımcısı Şaban Tat imzasıyla bir basın açıklaması yapıldı. Sempozyumun amaçları hakkında bilgiler verilen açıklamada Antalya’nın enerjinin […]

10. YEKSEM Antalya’da düzenlenecek
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma7 Kasım 2019 13:42

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, 12-14 Aralık’ta Antalya’da düzenlenecek 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi hakkında bir açıklama yayımladı.

12-14 Aralık 2019’da Antalya’da düzenlenecek 10. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi öncesi Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nden Başkan Yardımcısı Şaban Tat imzasıyla bir basın açıklaması yapıldı. Sempozyumun amaçları hakkında bilgiler verilen açıklamada Antalya’nın enerjinin merkezi olabileceğine dikkat çekildi.

Dünya nüfusunun artmasıyla tüketim kavramının yeniden masaya yatırıldığı günümüzde, enerji kaynaklarının da bu tüketimin bir parçası olarak giderek azaldığına üzülerek tanık olduklarını belirten EMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve YEKSEM Yürütme Kurulu Başkanı Şaban Tat, “Doğal kaynakların ve var olan enerji kaynaklarının azalması yaşamın devamlılığı için yeni arayışları zorunlu kılıyor” dedi.

21. yüzyılda enerjinin, ülkelerin refah düzeyini artırmalarında ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleşmesinde başrolü oynadığını belirten Şaban Tat, “Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında yeni adımlar atarken, ülkemizdeki enerji kaynaklarının verimli kullanımı noktasında çok sayıda çalışmanın yapılabileceğine inanıyoruz. Bu inançla Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şubesi olarak, 2001 yılından bugüne kadar tek yıllarda istikrarla ve başarıyla sürdürülen ve Ulusal ölçekte sektörümüzdeki en ciddi etkinliklerden birisi konumunda olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu (YEKSEM) ve Sergisi’nin 10.’sunu gerçekleştirmenin haklı gururu içindeyiz” ifadelerini kullandı. Tat, 12-14 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek sempozyumla amaçlarının, bireysel ve kamusal elektrik tüketiminde özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak olduğunu açıkladı.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ”

Antalya gibi 12 ay güneş gören bir şehirde düzenlenecek YEKSEM etkinliği ile yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımın yaygınlaştırılmasına ve enerji verimliliğine dikkat çekeceklerini kaydeden Tat, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kentimiz turizm ve tarımdan sonra ürettiği enerji ile Türkiye’nin enerji merkezi olabilir. Bu amaçla gelenekselleşerek enerji sektörünün nabzını tutan YEKSEM ile üç gün boyunca güneş enerjisi başta olmak üzere; rüzgar, bio-kütlenin yanında enerji yatırımlarından enerji dönüşümüne ve depolama sistemlerine kadar çok sayıda konuda bilgi alışverişinde bulunacağız, enerji paydaşları ile çözüm yolları arayacağız. Enerjinin sürdürülebilir olması, gelecek nesillere daha doğal ve yaşanabilir ortam ve ekonomik koşulları daha uygun bir dünya bırakmamızı sağlayacaktır. Enerjide yerli üretimin artması sadece doğal kaynakların korunmasına değil aynı zamanda enerji sektöründe istihdam olanaklarının da artmasına katkı sunacaktır. Ekonomik kalkınma, enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretimiyle mümkündür.”

Sempozyum ile sürdürülebilir enerjinin çözüm yollarını bulmayı amaçladıklarını da aktaran Tat, sürdürülebilir ekonominin yol haritasının yenilenebilir kaynaklarından geçtiğini bir kez daha vurgulamak istediklerinin altını çizdi.

Açıklamanın sonunda sempozyuma bildiri gönderen ve katılım sağlayacak tüm bilim insanlarına ve enerji paydaşlarına teşekkür edilirken “12-14 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya’da Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğimiz ‘X. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu ve Sergisi’ne ilgi duyan tüm kişi, kurum ve kuruluşları bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.