10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı açılış konuşmalarıyla başladı

 Özge Esen/İstanbul 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor. Enerji verimliliği amacıyla düzenlenen fuar kapsamında açılış konuşması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji verimliliğine vurgu yaptı. Aynı zamanda, enerji tüketiminde verimliliği sağlayacak yeni teknoloji ile donatılmış ürün ve tasarımlar 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda […]

10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı açılış konuşmalarıyla başladı
Servet Uzun
  • Yayınlanma11 Nisan 2019 13:14
  • Güncelleme11 Nisan 2019 13:20

 Özge Esen/İstanbul

10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştiriliyor. Enerji verimliliği amacıyla düzenlenen fuar kapsamında açılış konuşması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji verimliliğine vurgu yaptı. Aynı zamanda, enerji tüketiminde verimliliği sağlayacak yeni teknoloji ile donatılmış ürün ve tasarımlar 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda sergileniyor.

 “Az maliyetle daha iyi verim almalıyız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerli kaynaklardan elektrik üretimini yüzde 60 arttırdık. Enerji verimliliğinin önemini her platformda altını çizdik. Çünkü kaynak zengini bir ülke değiliz. Yurt dışı kaynakları arzlar ekonomimize yük getiriyor. Daha az maliyetle daha iyi verim almalıyız. Enerji verimliliği bizim için sahip olmakla değerlendirmek arasındaki farktır. Enerji israfı ve bilinçsiz tüketimi önleyerek enerji verimliliğini hayatımıza koymak zorundayız. Bütün alanlarda yapılacak olan yatırımın sonucu daha fazla verimlilik ise neden daha fazla yatırım yapmayalım. Arz güvenliği noktasında daha az kaynak kullanarak bilinçsiz kullanımı engellemek zorundayız. Yeni istihdam alanları yaratarak milyonlarca kişiye iş alanı yaratacağız. Dünya piyasalarında daha güçlü var olacağız. Konuya kısa vadede değil uzun vadede bakarak verimliliği sürdürebiliriz. 2023’e kadar yüzde 15 verimlilik sağlama hedefindeyiz. Arzu ettiğimiz başarıyı arttırmaya devam edeceğiz. Enerji verimliliği faaliyetlerini arttıracak en önemli konu finansmandır. Yeni destek modelleri üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami, “Tüm maliyetlerin fazla olduğu ülkemizde enerjiyi ne kadar pahalı ürettiğimiz ortada. Bu yüzden enerji verimliliği büyük önem arz ediyor. KKTC olarak yenilenebilir enerji kullanımı adına somut adımlar atmaya başladık. Farkındalık yaratmak bunlardan biri. Bakanlığımıza bağlı bankamız 27,5 milyon krediyi yenilenebilir enerjiye kullandı. Enerji verimliliği konusunda ilgili odalar ve kişiler ile yeni yönetmelik çıkarmak için çalışmalar başlatıyoruz. Bu ve bunun gibi çalışmalara her zaman desteğimizi vereceğiz.  Enerji depolamamız olmadığı için büyük şebekelere bağlanmak Kıbrıs için bir gereklilik” ifadelerini kullandı.

Malta Enerji ve Su Yönetimi Bakanı Hon Joseph Mizzi konuşmasında Paris Anlaşması’ndan bahsetti. Mizzi, “Türkiye ve Malta boyut açısından çok farklı. Fakat ortak bir amaçları var. Enerji verimliliği önemli bir konu. Temiz enerji paketi de AB’nin birçok amacını gerçekleştirecektir. Yüzde 30-40 bir verimlilik hedefliyoruz 2040’a kadar. Elektrik tüketiminin çok fazla olması açısından standartların dışına çıkılması gerekiyor” dedi. Şirketlerin yatırımlara odaklanması gerektiğini vurgulayan Mizzi, enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti ve Malta ve Türkiye arasındaki iş birliğinin artmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarını gerçekleştiren, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, “Enerji verimliliğindeki her aşamalar, en yeni güncellemeler ve düzenlemeler bu forumda paylaşılacaktır. İki gün boyunca 18 oturum yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Verimli enerji güçlü Türkiye demek”

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Murat Kalsın, “Bugüne kadar birçok projeye imza attık. Enerji verimliliği için 7’den 70’e herkesi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Fakat verimlilikte odaklanılması gereken en büyük konu sanayidir. Verimli binalar konusunda ise var olan binalarımızın da verimli olmasıyla yüzde 50’ye varan tasarruf yapmak mümkün. Bu alandaki çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya devam edeceğiz. Enerji Verimliliği Endeksi programında ise şirketlerin enerji verimliliği ölçeceğiz. Enerji verimliliği hem çevreci hem ucuz hem de cari açığın azaltılmasındaki en önemli kaynaktır. Ülkemizin diğer ülkelere kıyasla yüzde 40 tasarruf yapabildiğini söyleyebiliriz. Enerji verimliliği dünyada en önemli sektör haline gelmiştir ve konuyu bir kültür haline getirmeliyiz. Verimli enerji güçlü Türkiye demektir” dedi.

2019 Yılı Sanayide Verimlilik Arttırıcı Projeleri Başarı Belgesi Takdim Töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından gerçekleştirildi.

EVF kapsamında düzenlenen panel ve oturumlar ile enerji verimliliğini içeren tüm konular, politikalar ve stratejiler, uluslararası enerji alanındaki paydaşlar ile değerlendirilecek.