Yatırımcıların soruları Mini YEKA bilgilendirme toplantısında cevaplandı

GENSED, GÜNDER, GÜYAD, 8-12 Mart tarihlerinde başvuruların alınacağı YEKA GES-3 (güneş enerjisine dayalı mini yenilenebilir enerji kaynak alanları) yarışması ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yetkilileri’nin katılımıyla “Mini Yeka Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. 

“Mini Yeka Bilgilendirme Toplantısı”nda konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın; “En çok önem verdiğimiz konulardan biri ekipman ve yerli aksam konusu. Yeni inverter gelişmelerini an be an takip ediyoruz. Yaptığımız uzun araştırmalar ve üst düzey değerlendirmeler sonucunda bu işin altından başarıyla kalkacağımıza dair inancımız tam. Yerlilik oranları ile ilgili değişiklik gündemimizde yok” diye konuştu. 

Çevirim içi olarak düzenlenen toplantıda 8-12 Mart tarihlerinde başvuruların alınacağı YEKA GES-3 (güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları) yarışması ile detaylar katılımcılarla paylaşıldı. 

Toplantıda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ve Bakanlık yetkilileri katılımcıların önceden ilettikleri soruları tek tek cevapladı. İnteraktif bir şekilde geçen toplantıda katılımcıların tüm sorularına cevap bulma imkanı sağlandı. 

Toplantıda konuşan Aydın, uygulanacak yeni modelin daha önce hayata geçirilen diğer modellerden farklı olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. 

“Yeni model YEKDEM modelinden farklı” 

Modelin YEKDEM modelinden temel bazı farklılıklara sahip olduğunu ifade eden Aydın, yeni modelin en büyük avantajlarından birinin rasyonel fiyat oluşumuna imkan tanıdığını söyleyerek; “Model şimdiye kadar bizim uyguladığımız modellerden farklı bir model. Biz bu modele YEKA sistemi diyoruz. Sözleşmeler oluşturuyoruz. En büyük farkı yatırımcıyla yapılan özel hukuk sistemine yönelik bir sözleşmenin söz konusu olması. Burada sözleşmesel bir ilişkiden bahsedebiliriz. Yatırım süresi 15 yılı kapsayan bir sözleşme var. 15 yıl boyunca piyasaya satış söz konusu değil. Herhangi bir yatırımcının YEKDEM’e girmeyeceğim deme hakkı yok. 15 yıl boyunca parayı YEKDEM’den temin ederek ürettiğiniz elektriği devlete vermiş olacaksınız” diye konuştu. 

Eski fiyatta kavram değişikliği

Yeni mekanizmada eksi fiyat oluşup oluşmayacağı yönünde yoğun bir soru işareti oluştuğunu bildiklerini aktaran Aydın; “Farklı bir yere elektrik satarak eksi fiyat vermiştim buradan farklı kaynağa satmış olurum gibi yaklaşımlar bizim modelimizde geçerli değil. Eksi fiyat yatırım dahil 15 yıl boyunca hem elektrik vereceğim hem de üstüne katkı fiyat vereceğim demek olacak. İrrasyonel dememin anlamı o. Bu modelde sözleşmesel bir anlaşma söz konusu. Yatırımcı YEKDEM’e illa ki girecek. Devlete vergisini vermiş olacak. Bu yöntem rasyonel fiyata imkan oluşturuyor. Eksi fiyat olursa da komisyon değerlendirecektir. Sözleşmesel farka burada özellikle dikkat çekmek istiyorum. Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak sistemde güneş ve rüzgar enerjisinin üst sıralara çıkarak yüksek potansiyele ulaşacağını öngörüyoruz. Bunun ciddi planlaması halindeyiz” dedi. 

“Güneş’te sınır yok” 

Sözleşmede yapılacak manipülasyonlara asla müsaade etmeyeceklerini aktaran Aydın; “Topluca kurallar üzerinden yürüyecek bir sözleşme değil kendine özgü kuralları olan bir sözleşmeden bahsediyoruz. Oldukça da yatırımcı dostu olduğunu ifade etmek isterim.  Yeterli esnekliği kendi içerisinde barındıran bir sözleşme. Her esnekliği yaptığımız bu tarz toplantılarla sizlerle birlikte almış oluyoruz. Dolayısıyla sistem enerji sektöründeki tüm paydaşlara danışarak şekillendiriliyor. Dinamik ve proaktif bir yöntem. Sürekli ilgili kurumlarla iletişim halindeyiz. Proje teklif edilip de yapılmaması gibi durumlara müsaade etmeyeceğiz. Güneşte sınır yok. Sınır gökyüzü . Bu sınırsızlığı engelleyen manipülasyonlara asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu. 

“Aydın’dan yerlilik vurgusu: Bu konuda inancımız tam” 

Yerli inverter şartının finans kuruluşları tarafından yeterli bulunmaması durumunda maddede muafiyet söz konusu olma durumuna ilişkin de bilgilendirmede bulunan Aydın; “Yerli inverter şartını YEKA GES-1’den itibaren getiriyoruz. Bununla ilgili tüm alt yapımız var. Konuyla ilgili o kadar hassas araştırmalar yapıldı ki sayın bakanımız konuyla ilgili bizzat görüşmeler gerçekleştirdi diyebilirim. Bu konuda yaptığımız uzun araştırmalar ve üst düzey değerlendirmeler sonucunda bu işin altından başarıyla kalkacağımıza dair inancımız tam. ASELSAN’dan da bunun sözünü aldık. Yeni inverter gelişmelerini de an be an takip ediyoruz. Geldiğimiz noktada önemsediğimiz şey dünyayla yarışabilir noktadayız. Örneğin rüzgarda dünyadaki standartları sağlayıp bu standartların bile üzerine çıktık diyebiliriz. Bu konuda inancımız tam. Yerlilik oranları ile ilgili değişiklik gündemimizde yok. En çok önem verdiğimiz konulardan biri, ekipman ve aksam konusu. Bu konuda hem ASELSAN hem de diğer yatırımcılarla istişare halindeyiz. Bu süreç de devam edecek” dedi.