‘Teknoloji tabanlı yatırımlarımız ve müşteri beklentilerini karşılayan projelerimiz devam edecek’

Aytemiz Akaryakıt, Otogaz, Araç Yakıt Tanıma (AYT) ve Madeni Yağ Satışlarından Sorumlu Direktör Tolga Parmaksız pandeminin sektördeki etkilerini, Aytemiz’in hedef ve stratejilerini Enerji Petrol Gaz’a anlattı.

Aytemiz Akaryakıt, Otogaz, Araç Yakıt Tanıma (AYT) ve Madeni Yağ Satışlarından Sorumlu Direktör Tolga Parmaksız, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Parmaksız, “Yeni uygulamamız Vaay ile müşterilerimiz çok basit ve kolay bir şekilde hem temassız hem de avantajlı olarak akaryakıt alabilmektedir. Yeni dönemde hem bu tip kolaylık sağlayan teknoloji tabanlı yatırımlarımız, hem de müşteri beklentilerini karşılayan projelerimiz devam edecek. Teknoloji kullanımı sadece müşteri tarafında değil iş ortaklarımız nezdinde de devam ediyor. Portal yapımızı güçlendiriyor ve çeşitlendiriyoruz” dedi.

 Öncelikle kendinizden ve Aytemiz’deki görevinizden kısaca bahseder misiniz?

1978 İskenderun doğumluyum, lise sonuna kadar babamın görevi sebebi ile farklı illerde ve okullarda öğrenimimi tamamladıktan sonra 1999 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, 2003 yılında ise Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Ardından Aviva’da müşteri temsilciliği ile profesyonel hayata başladım. Daha sonra Allianz Sigorta’da Satış Ekip Yöneticiliği ve Acente Temsilciliği, 2010 yılında Lukoil’de sırası ile Batı Karadeniz ve Güney Marmara Saha Müdürlüğü görevlerini yerine getirdim. Ardından 2014 yılında Aytemiz’de İstanbul Saha Müdürlüğü, 2017 yılında LPG Satış müdürlüğü sorumluluklarını aldım. 2020 Ekim’den bu yana da akaryakıt, LPG, elektronik, toptan, madeni yağ satış ile eğitim ve satış destek birimlerinden sorumlu direktör olarak görev yapıyorum.

“SÜRECE HIZLA UYUM SAĞLADIK”

 2020 yılı bayi yatırımları anlamında nasıl geçti? Koronavirüs salgınından pek çok sektör etkilendi. Bu durum intifa sürecine nasıl yansıdı?

2020 tüm dünyada olduğu gibi sektörde de birçok ilkin yaşandığı bir yıldı. Sektör olarak ilk kez uzaktan iletişimi test ettik ki, bu hem iş ortaklarımız hem de saha ekibimizin ilk başlarda çok zorlandığı bir durumdu. Çünkü sektörümüzün temeli karşılıklı ilişkilere ve sosyalliğe dayanmaktadır. Aytemiz olarak teknolojiyi çok iyi kullanan bir şirket olmamız, bu konudaki teknik alt yapımız, yeniliklere çabuk adapte olmamız sayesinde bu sürece hızla uyum sağladık. Herkesin sağlığını korumak adına iletişimimizi uzaktan gerçekleştirsek dahi sanki yanlarındaymışız gibi çalışmak ve bu uzaklığı hissetmemeleri için elimizden geleni yaptık. Bunun meyvelerini de sene sonuna kadar topladık. Sözleşme yenilemelerimizin önemli bir kısmını gerçekleştirmenin yanında birçok yeni istasyonu da bünyemize dahil ettik.

“İSTASYON SAYIMIZI DAHA DA ARTIRARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

 2021 yılında bayi sayısı anlamında ulaşmak istediğiniz öncelikli hedef nedir?

Hedefimiz nitelik değil nicelik olarak büyümek. Bu sebeple belirli sayıda bir istasyon hedefi koymak yerine daha çok vizyonumuz ve büyüme çizgimizin içerisinde yer almak isteyen iş ortaklarına ulaşarak büyümek istiyoruz. Bu şekilde hali hazırda 500’ün üzerinde olan istasyon sayımızı daha da artırarak büyümeye devam edeceğiz.

“YAPILANMAMIZI 2020 SONU DAHA DA GÜÇLENDİRDİK”

 Bu yıl AYT konusunda nasıl bir strateji ile ilerleyeceksiniz? 

Gerek ağır ticari gerek hafif ticari filoları, elektronik satışları ödeme düzeni, tüketim takibi ve ekonomik getirileri sebebi ile tercih etmektedir. Elektronik satışlar sadece akaryakıt satışı değil, aynı zamanda istasyonların yıkama ve market gelirlerini de desteklemektedir. Bu sebeple bu alanda yapılanmamızı 2020 sonu daha da güçlendirdik. Türkiye’nin her noktasına bu konuda ulaşılabilir olmayı daha da etkin hale getirmiş olduk. Ayrıca güçlü distribütör ve acente anlaşmaları sağlayarak dokunduğumuz müşteri sayısını artırmış olacağız. Bunların yanında yatırım politikalarımızı da ticari satışlara ve müşterilere katkı sağlayacak bir biçimde hazırlıyoruz. 

“TEKNOLOJİYİ İYİ KULLANAN MÜŞTERİLERİN İLK TERCİHLERİNDEN BİRİ OLMAK HEDEFİMİZ”

 Dijitalleşmenin satış kanallarınıza yansıması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aytemiz olarak teknolojiyi çok iyi kullandığımızı Self Servis uygulaması, mobil ödeme sistemleri, CRM kullanımı gibi konularda görebilirsiniz. Son dönemde sektörde bir ilk olan Vaay uygulaması da dijitalleşmenin en önemli adımlarından biridir. Bireysel müşterilere ticari müşterilerin avantajlarına ulaşma imkanı veren bu sistem, hem müşterilerimize hem de iş ortaklarımıza önemli kazanımlar sağlamaktadır. Mobil ödeme uygulamalarında birçok yeni ortaklık ile potansiyel müşterilerimize farklı kanallardan ulaşarak bu konudaki etkinliğimizi artırmaya devam edeceğiz. Teknolojiyi iyi kullanan müşterilerin ilk tercihlerinden biri olmak hedefimiz.

“MÜŞTERİLERİN OTOGAZDA DA ÖNCELİKLİ TERCİH ETTİĞİ BİR MARKA OLMAK BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİ”

 Türkiye, LPG’li araç sayısı ve otogaz istasyon adedi açısından dünyada birinci sırada yer alıyor. Aytemiz’in piyasadaki durumu ve hedefleri nelerdir?

Aytemiz Gaz markamız ilk günden bu yana sürekli büyüme çizgisi içerisinde. Müşterilerin otogazda da öncelikli tercih ettiği bir marka olmak bizim için sevindirici bir nokta. Son yıllarda gerek sadakat uygulamaları, gerek güvenliği artırmak adına yaptığımız gaz kontrol günleri ile müşterilerimizin tercihlerinde yer edindik. Yeni yılda da pandeminin izin verdiği ölçülerde bu ve benzeri uygulamalarımızla hizmet vermeye devam edeceğiz.

“MARKET VE OTO YIKAMA KONSEPTLERİMİZ MÜŞTERİLERDEN OLUMLU DÖNÜŞLER ALMAKTA”

 İstasyonların akaryakıt dışı faaliyetlerden ekstra gelir elde etmesi konusunda bayilerinizle nasıl bir iletişim içerisindesiniz? Bu konuda bayilerinize yönlendirmeler yapıyor musunuz?

Market, yıkama ve yağ değişimi gibi hizmetlerin istasyonların toplam gelirine katkısı her geçen gün artıyor. Hali hazırda dünyanın birçok yerinde istasyonlar market ve yıkamaya müşteri çekmek için kullanılırken ülkemizde bu konu tam tersi. Fakat son zamanlarda, özellikle pandemi döneminde marketler müşterilerimizin istasyon tercihlerinde önemli roller oynar hale geldi. Aytemiz olarak biz de iş ortaklarımızın bu ek gelirlerden en yüksek oranda yararlanmasını istediğimiz için ADG departmanımız her bir istasyonla tek tek kontağa geçerek market gelirlerini artırmada koçluk yapıyorlar. Bu yıl ADG grubu ile sektöre yenilik getirecek farklı projeler üzerinde çalışıyor ve aksiyonlar alıyoruz. Market ve oto yıkama konseptlerimiz müşterilerden genel olarak olumlu dönüşler almaktadır.

“ORTAK ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

 Hem bayi hem de tüketici açısından baktığımızda, iki taraf da neden Aytemiz’i seçmeli?

Aytemiz, sağlam, sağlıklı ve kararlı adımlarla belli bir büyüklüğe ulaşmış bir şirket. Doğan Holding ve Aytemiz ailesinin güçlerini birleştirmesiyle birlikte daha da köklü bir şirket olarak yolumuza devam ediyor ve sektörümüzde birçok konuda öncülük yapıyoruz. Self servis, Motorcu Dostu İstasyon, Vaay gibi birçok yeniliği sektöre katması da bu tecrübenin yansımasıdır. Müşterilerimizin her dönem beklentileri değişmekte; örneğin pandemi döneminde hijyen ve ulaşılabilirlik önemli bir beklenti oldu. Pandemi sonrası da bu beklentilerin öncelik sırası değişebilir. Şu an mobil yöntemler hayatımıza daha fazla yön verecek gibi görünüyor ve biz de bu tarafa odaklanmış durumdayız. Örneğin yeni uygulamamız Vaay ile müşterilerimiz çok basit ve kolay bir şekilde hem temassız hem de avantajlı olarak akaryakıt alabilmektedir. Yeni dönemde hem bu tip kolaylık sağlayan teknoloji tabanlı yatırımlarımız, hem de müşteri beklentilerini karşılayan projelerimiz devam edecek. Teknoloji kullanımı sadece müşteri tarafında değil iş ortaklarımız nezdinde de devam ediyor. Portal yapımızı güçlendiriyor ve çeşitlendiriyoruz. İş ortaklarımız her geçen gün bilgiye ve istasyonlarının ihtiyaçlarına daha kolay ulaşabiliyorlar. Hızlı büyüyen bir şirket olmamıza rağmen Aytemiz’in en çok bilinen esnaf yaklaşımını yitirmiyoruz. İş ortaklarımızın sorunlarını ve ihtiyaçlarını hızlıca analiz ederek ortak çözümler üretmeye devam ediyoruz. Kolay ulaşılabilirlik, büyüme arzusu, teknolojiyi yakalama ve geliştirme, karşılıklı güçlü iletişim gibi Aytemiz’in temel değerleri bunca yılda hiç değişmedi aksine güçlendi.

“YENİ HİJYEN KURALLARI VE SAĞLIKLI İLETİŞİME ÇOK HIZLI ADAPTE OLAN İŞ ORTAKLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM”

 Salgın etkisiyle istasyonlarda hijyene yönelik tedbirlerin arttığını biliyoruz. Aytemiz istasyonlarında ne gibi hijyen önlemleri alındı? Bu anlamda bayilere ne gibi eğitimler verildi?

Öncelikle pandeminin ilk gününden itibaren bizim de çok önem verdiğimiz yeni hijyen kuralları ve sağlıklı iletişime çok hızlı adapte olan iş ortaklarımıza teşekkür ederim. Pandeminin en başında eğitim ve saha ekibimizle beraber istasyonlarımıza yeni hijyen dünyasının detaylarını ve gerekliliklerini aktarmaya başladık. İş ortaklarımız bu sürece çok hızlı bir şekilde adapte olarak gerekli aksiyonları istasyonlarının ön sahalarında, marketlerinde, tuvaletlerde, yıkama alanlarında ve oturma alanlarında aldılar. Maske kullanımı hassasiyetlerini üst seviyelerde tuttular ve özellikle herkesin ortak kullandığı alanlardaki dezenfeksiyon süreçlerini çok sıkı yönettiler. Biz her ay düzenli olarak gerek saha eğitmenlerimizle gerek bülten yayınlarımızla hem pandeminin güncel durumu hakkında kendilerine bilgi verdik, hem de değişen hijyen kurallarının detaylarını paylaştık. Müşterilerimizin olumlu dönüşlerinin artması ise yaptıklarımızın ne kadar doğru olduğunun en iyi göstergelerinden biridir.

“AYTEMİZ OLARAK BU DEĞİŞİKLİKLERİ ÇOK HIZLI FARK EDİYOR VE AYAK UYDURABİLİYORUZ”

 Tüketiciye yönelik ürün ve hizmet anlamında yeni projeleriniz var mı?

Tüketicilerimizin ihtiyaçları aslında sürekli aynı değil, döneme ve getirdiklerine göre değişebiliyor. Bundan 2 yıl önceki müşteri beklentileri ve öncelikleri ile bugünkü arasında yeni ve farklı birçok konu var. Biz Aytemiz olarak bu değişiklikleri çok hızlı fark ediyor ve ayak uydurabiliyoruz. Bu sebeple de tüketicilerimize yönelik hizmet ve ürün alt yapımız dönemin ihtiyaçlarına göre değişiyor ve gelişiyor. Bundan sonraki süreçte de bu özelliğimizi korumaya devam edeceğiz.