TABGİS: “Akaryakıt istasyonları kapanıyor”

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt bayileri adına taleplerini dile getirerek “Akaryakıt istasyonları kapanıyor.” dedi. TABGİS, akaryakıt sektörünün geleceği adına bayi marjının genel giderlerdeki artışı karşılayabilecek ve makul bir kâr elde edilmesini sağlayacak şekilde acilen iyileştirilme yapılmasını talep ettiklerini belirterek “Akaryakıt istasyonları kapanıyor.” dedi. TABGİS tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu […]

TABGİS: “Akaryakıt istasyonları kapanıyor”
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma11 Mart 2022 13:42
  • Güncelleme11 Mart 2022 13:44

Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), akaryakıt bayileri adına taleplerini dile getirerek “Akaryakıt istasyonları kapanıyor.” dedi.

TABGİS, akaryakıt sektörünün geleceği adına bayi marjının genel giderlerdeki artışı karşılayabilecek ve makul bir kâr elde edilmesini sağlayacak şekilde acilen iyileştirilme yapılmasını talep ettiklerini belirterek “Akaryakıt istasyonları kapanıyor.” dedi.

TABGİS tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Akaryakıt bayileri özellikle son dört yıldır yetersiz bir marjla istasyonlarını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Özellikle son 6 ayda akaryakıt fiyatlarının olağanüstü artmasıyla birlikte istasyonların sermaye gereksinimleri de artmış ve son gelinen noktada bayilerin giderleri gelirlerinin tam iki katına ulaşmıştır. Sendika olarak bayilerin bu güç durumunu ve çözüm önerilerimizi ilgili tüm kamu kurumlarıyla paylaştık, raporladık, görüştük, anlatmaya çalıştık.

Dünyadaki savaş gündemi ve ülkemizin içinden geçtiği ekonomik koşullar başta ulaşım, gıda, tarım olmak üzere tüm sektörler üzerinde bir maliyet yükü yaratmış ve bu maliyetler diğer sektörlerde fiyatlandırmaya yansıtılmıştır. Ancak akaryakıt bayileri ilgili mevzuat nedeniyle maliyet artışlarını son derece sınırlı olarak yansıtabilmişler, bugünlerin geçeceği ümidiyle sabretmişler, istasyonlarını ayakta tutabilmek ve istihdama sahip çıkabilmek adına büyük özveriyle kamunun alacağı tedbirleri beklemişlerdir.

Akaryakıt istasyonları yolların, şehirlerin aydınlık noktaları, yeri geldiğinde sığınılacak limanları, yeri geldiğinde en imkansız yerde en gerekli ihtiyaçların karşılandığı ve bu hizmeti 7 gün 24 saat kesintisiz sürdüren işletmelerdir. İstasyonlar depremde, selde, karda, fırtınada kısaca hem kötü günde hem iyi günde kapılarını kapatmadılar, ışıklarını söndürmediler. Oysa şimdi tarihte görülmediği bir şekilde o ışıklar birer birer sönüyor, akaryakıt istasyonları kapanıyor.

TABGİS olarak, şu anda sadece anlık tedbirlerle ve borçlanarak ayakta durmaya çalışan akaryakıt bayileri adına bir kez daha başta EPDK olmak üzere ilgili tüm kamu kurumlarından talebimiz, devlet hazinesinin lokomotif sektörlerinden biri olan akaryakıt sektörünün geleceği adına bayi marjının genel giderlerdeki artışı karşılayabilecek ve makul bir kâr elde edilmesini sağlayacak şekilde acilen iyileştirilmesi ve marjın enflasyona göre güncellenerek korunmasını sağlayacak tedbirlerle maktu olarak değil, yüzdesel olarak belirlenebileceği yolu açmasıdır.”