Shell’den enerji dönüşümünde bir adım daha

Shell, elektrikli araçların şarj üniteleri konusunda önemli bir adım daha atarak, İngiltere’nin en büyük elektrikli şarj ağı şirketi Ubitricity’nin tamamını aldığını açıkladı.

Shell, elektrikli araçların şarj üniteleri konusunda önemli bir adım daha atarak, İngiltere’nin elektrikli araç şarj ağı şirketi Ubitricity’nin satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Shell, 2008’de kurulan ve şu anda İngiltere’nin en geniş elektrikli araç şarj ağına sahip Ubitricity’nin yüzde 100 hissesini satın aldı.

Özellikle kendi garajı olmayan elektrikli araç sahiplerine mümkün olan en çok noktada, en zahmetsiz ve kolay şekilde hizmet vermeyi hedefleyen Ubitricity, büyük bölümü araçların kolayca park edilip hızlı şarjlarına olanak sağlayan sokak lambası ve elektrik direklerine entegre olmak üzere, İngiltere çapında 2 bin 700 elektrik şarj istasyonuna sahip. Bu sayıyla İngiltere’de elektrikli araç şarj sektörünün yüzde 13’üne hâkim olan Ubitricity’nin ayrıca Almanya ve Fransa’da da bin 500 noktada istasyonu bulunuyor. Ubitricity’nin de bünyesine katılması ile Shell, İngiltere’de 430 Shell istasyonunda bulunan 1000 elektrikli şarj istasyonu sayısını neredeyse 3’e katlamış oldu.

Shell’in bu satın alımı, şirketin küresel iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir küresel oyuncu olma ve en geç 2050’de net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketine dönüşme hedefleri açısından da önemli bir adım.

“TEMİZ ENERJİ ÇÖZÜMLERİNE TALEP GİDEREK ARTIYOR”

Shell & Turcas olarak bugüne kadar Türkiye’de elektrikli şarj üniteleri, atık yönetimi, LNG ve güneş enerjisi kullanan istasyonlar, ilk Shell Türkiye Ormanı gibi birçok projeyi hayata geçirdiklerin hatırlatan Turanlı, şu bilgileri verdi: “Bu kapsamda karayolu taşımacılığında bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) istasyonunu İstanbul-Ankara Otoyolu’nda açtık. Ankara’da 2, İstanbul ve İzmir’de birer istasyonumuzu elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdük ve bu alanda istasyonlarımızı dönüştürmeye hızla devam ediyoruz. 2020 yılında 3 adet elektrikli şarj ünitemizi misafirlerimizin hizmetine sunduk ve 2021 yılında bu alandaki yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Shell Türkiye Ormanımız ile Türkiye’de her yıl bin 300’den fazla otomobilden salınan yaklaşık 105 ton karbondioksiti nötrlemeyi hedefliyoruz.”

Özellikle COVID-19 sonrası dönemde, alternatif enerjilere ve temiz enerji dönüşümüne yönelik tüketici beklentisinin arttığına yönelik araştırma sonuçlarına dikkat çeken Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerine göre küresel uzmanlığımızdan ve bilgi birikiminden yararlanarak, en kaliteli ve hızlı bir şekilde yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

‘ELEKTRİKLİ ARAÇ SAHİBİ SHELL MÜŞTERİLERİNİ DESTEKLEMEK İSTİYORUZ’

Shell Küresel Mobilite Başkanı Istvan Kapitany, Ubitricity satın alımıyla ilgili açıklamasında, “Sayıları giderek artan elektrikli araç sahibi ya da böyle bir araca geçmek isteyen Shell müşterilerini desteklemek istiyoruz” ifadesini kullandı. ‘Evde, işte ve hareket halindeki müşterilerinin ihtiyaç duyduklarında kolayca erişebilecekleri, uygun fiyatlı şarj istasyonları sunmayı’ hedeflediklerini belirten Kapitany, “Ubitricity’nin sunduğu lamba direği şarjı gibi seçenekleri, şehirlerde yaşayan, çalışan ve sokak dışındaki parklara ulaşım güçlüğü olan kişiler için büyük bir kolaylık olacak” dedi.

‘ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı da daha temiz enerji çözümleri sağlamaya yönelik çalışmalarını artırmak üzere 2016’da küresel düzeyde ‘Yeni Enerjiler’ iş kolunu kurduklarını hatırlatarak, biyo-yakıtlar, hidrojen ve rüzgâr enerjisi de dahil temiz enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için gerekli olan düşük karbonlu teknolojilere yatırım yaptıklarının altını çizdi. Daha az karbon salınımı yapan yakıtların kullanımı için yapılan Shell AR-GE yatırımları arasında elektrik ve hidrojenin de yer aldığını vurgulayan Shell & Turcas CEO’su Emre Turanlı, şöyle devam etti: “Elektrik şarj istasyonları alanında da küresel düzeyde 2017’den bu yana önemli yatırımlar yapıyoruz. 22 ülkede 50 binin üzerinde elektrikli şarj noktası bulunan, Avrupa’nın en büyük elektrikli şarj istasyonu firması New Motion’ın satın aldık. Ayrıca, Avrupa’da otobanlarda ultra hızlı elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak için Ionity ile anlaşma imzaladık. İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede misafirlerimize istasyonlarımızda şarj hizmeti sunuyoruz.”