OPET’ten on-line bayi buluşması

OPET, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Bayi Toplantısı’nı bu kez pandemi koşullarına uygun olarak dijital ortamda gerçekleştirdi. OPET üst düzey yöneticilerinin bayilere seslediği on-line buluşmaya tüm OPET ve Sunpet bayileri canlı olarak bağlandı. 

OPET’in bayilerine yönelik olarak 2020 değerlendirmesi ve 2021 yılı hedef ve vizyonunu paylaşmak üzere düzenlediği Bayi Buluşması, 3 Şubat tarihinde Divan Otel Harbiye içindeki Stüdyo Modern’in teknik imkanlarıyla diğital ortamda gerçekleştirildi.

OPET üst düzey yöneticilerinin bayilere seslendiği online buluşmaya tüm OPET ve Sunpet bayileri canlı olarak bağlandı.  Toplantıda OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca, OPET Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir ve OPET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin’in yanı sıra konuk konuşmacı olarak Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül  yer aldı.

“OPET OLARAK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE İSTASYON SATIŞLARINDA KALICI LİDER OLACAĞIZ”

2020’nin zor bir yıl olduğunu vurgulayarak söze başlayan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, konuşmasında Covid-19’un olumsuz etkilerinin yanında, petrol fiyatındaki dalgalanmalar ve istasyon bazlı finansal sorunlara değindi. Kar paylaşımındaki düzenlemenin sektör için olumlu bir gelişme olduğunu altını çizen Öztürk, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl, öngörülemeyen zorluklarla dolu bir yıl olarak tarihe damgasını vurdu. Sektörümüz açısından bakarsak petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve bayi bazlı yaşanan ekonomik sıkıntılar hepimizi üzse de kar paylaşımındaki bayilere yüzde 55, dağıtım şirketlerine yüzde 45 oranında karlılık sağlayan düzenlemenin bayilerimiz açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtebilirim. Bu zorlu dönemi geride bırakmak ve güzel gelişmelere odaklanmak hepimizin ortak isteği. OPET bu dönemi hem müşteri memnuniyetinde hem de istasyon satışlarında lider olarak tamamladı. Markamız adına bu olumlu gelişme için bayilerimize ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Ancak bu yıl ve bundan sonrası için de liderliği kalıcı hale getirmemiz çok önemli. Bu nedenle işimize odaklanmamız ve daima ileri bakmamız gerekiyor. Bravo sistemimiz başarıyla devam ediyor. OPET olarak çok profesyonel bir ekibimiz var. Her zaman bayilerimizin yanında olmaya özen gösteriyoruz. Kadın Gücü Projemiz güçlü bir ivme ile yükselişini sürdürüyor. Özellikle son dönemde kadın çalışanların artışı verimlilik anlamında istasyonlarımızda fark yaratıyor. Başta bazı bayilerimizin bu noktada soru işaretleri vardı ancak şu anda neredeyse tüm bayilerimizin desteğini almak bizler adına mutluluk verici. Yeni nesil market konseptimiz Ultramarketlerimiz de hem bayilerimiz hem de müşterilerimiz nezdinde beğeni topluyor. Bu konuda da lideriz diyebilirim. Müşterilerimiz marketlerimize girdiğinde her ihtiyacına ulaşabiliyor. Bu konudaki dönüşüme de hızla  devam ediyoruz. Diğer taraftan pandemi döneminde önemi daha da çok anlaşılan Temiz Tuvalet Kampanyamız,  OPET’i OPET yapan en önemli değerlerimizden biri olarak sektör temsilcileri tarafından takip ediliyor. Gururla söylüyorum ki bu alanda da rakipsiziz. OPET ne yaparsa en iyisini yapar. Teknoloji ve dijital alanlarda da son dönemde yeni projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu projelerimiz ile farkımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. 2021’in sağlıklı ve bol kazançlı olmasını diliyorum.”

“OPET AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ VE LİDER OYUNCU ROLÜNÜ SÜRDÜRECEK”

“Sadece Türkiye için değil, tüm dünya açısından çok zor bir yılı geride bıraktık” diyerek sözlerine başlayan Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Aşılamaların başlaması ve sokağa çıkma yasaklarının netice vermesiyle birlikte nispeten hızlanacak ekonominin, bilhassa akaryakıt sektörünü ilgilendiren faaliyetler açısından bildiğimiz temposuna ulaşması zaman alacaktır” dedi ve şöyle devam etti: “Bunca sıkıntıya rağmen, 2020’nin Koç Topluluğu’nun tarihine yüz akı olarak geçecek bazı çalışmaları ile iz bıraktığını gururla ifade etmek isterim. Arçelik, gelişmiş ülkelerde dahi tedarik edilemeyen solunum cihazlarını paydaşlarımızla birlikte üretti. Ford Otosan ve Tofaş tıbbi destek ekipmanları ürettiler. Divan otellerimizi sağlık çalışanlarının hizmetine sunduk. Otokoç da sağlık emekçilerini bir nebze olsun rahatlatmak için kendilerine araçlar tahsis etti.  Aygaz; Divan, Pürsü, Tat Gıda ürünlerini sağlık çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na Opet ile birlikte Yapı Kredi, Tüpraş ve Aygaz’ın desteğiyle toplam 20 milyon TL katkı sağlandı. Bunları yaparken bir an bile düşünmedik; çünkü kurucumuz Rahmetli Vehbi Koç’tan miras kalan “Ülkem varsa, ben de varım” düsturu bizim kurumsal kültürümüzün temel taşı… Bu zor dönemde çalışanlarımıza sahip çıkışımız ve aldığımız sağlık önlemleri uluslararası platformlarda dahi takdirle karşılandı. Dünya Ekonomik Forumu’nun 29 ülkeden 1125 şirket ve kuruluşu incelediği proje çalışmasında, küresel ölçekte en iyi 10 uygulama arasında gösterilmenin onurunu yaşadık. Elbette sadece çalışanlarımızın değil, iş ortaklarımız olan bayilerimiz ve tedarikçilerimizin sağlığı ve finansal durumları da bizim için önemliydi. Zira, Koç Topluluğu olarak bayilerimizle ilişkimiz asla sıradan bir ilişki değildir. Ne mutlu ki, Opet ve Sunpet bayilerimiz de memleketimizin dört bir köşesinde bu son derece özel ilişkinin temsilcisi olarak bayrak dalgalandırıyorlar.”

Petrol piyasasındaki gelişmelere de değinen Eyüboğlu, her açıdan zor geçen bu süreçte OPET’in büyümeyen bir pazarda satışlarını en çok artıran şirket olduğunu, Temmuz ve Ekim aylarında iki kez perakende pazar payında liderliği elde ettiğinin de gururla altını çizdi. Eyüboğlu “OPET; bayilerinin gücü, Öztürk ailesinin sektörel tecrübesi ve Koç Topluluğu’nun kurumsal gücüyle, akaryakıt sektöründe öncü ve lider oyuncu rolünü sürdürecek” diyerek sözlerini noktaladı. 

“OPET, SOSYAL SORUMLULUKTA DA ÜLKEMİZİN LİDER MARKASI”

Tüm dünyayı sarsan pandemi fırtınasına rağmen OPET’in pazarda büyümeye devam etmesinden duyduğu gururu vurgulayarak sözlerine başlayan OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, OPET bayilerine şöyle seslendi: “OPET, Türkiye’nin sektöründe öncü şirketi. Yaptığımız tüm projeler bayilerimizin sahiplenmesiyle gerçekleşti. 21 yıldır devam eden ve pandemi döneminde ülkemize katkılarını ve markamıza geri dönüşünü daha net gözlemlediğimiz Temiz Tuvalet Kampanyası, ülkemizin çıta atlaması ve medeni ülkeler arasına girmesi konusundaki önemli adımlardan biri. İstasyonlarımız bu süreçte daha çok tercih edilir oldu. Bu anlamda projemize sahip çıkmamız her zamankinden daha önemli. Biz OPET olarak KSS çalışmalarımıza pandemi döneminde de devam ederken Etno-köy Çıplak projemizi on-line olarak kamuoyu ile paylaştık. OPET’in sosyal sorumluluk alanında ülkemizin önde gelen markası olduğu herkesçe aşikar. Bunun nedeni sürdürülebilir, ekonomik kalkınmayı destekleyici ve sonuç odaklı projeler üretmemiz. Bu süreçte TOBB kadın Girişimciler Başkanlığı görevini de bu ülke için yapacaklarımızın olması nedeniyle üstlendim. Bu sorumluluğum kapsamında tüm ülkeyi saracak bir hijyen projesi olan İşimiz Temiz Projesi’ne başladık. Ülkemizdeki mikro işletmelere destek olmak amacıyla başladığımız bu projenin de çok yakında meyvelerini almak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Turizm potansiyelinin yüksek olduğu İzmir, Antalya ve Muğla’da pilot olarak başlatılan projede toplumda farkındalık oluşturarak hizmet sektörüne dahil olan; yeme- içme, konaklama ve ulaşım alanında faaliyet gösteren mikro işletmelerin öne çıkmalarına destek verilecek. Üç ilde toplam 31.500 işletmeye ulaşmanın hedeflendiği proje, pilot illerdeki çalışmaların ardından Türkiye geneline de yaygınlaştırılacak. OPET olarak yaptığımız her işte siz değerli bayilerimizin desteği için tekrar teşekkürlerimi sunarım.”

“HER İSTASYONDA EN AZ İKİ KADIN ÇALIŞAN GÖRMEK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ”

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, pandemi dönemine rağmen yüzde 69 oranında artışla devam eden Kadın Gücü Projesi’ndeki güncel gelişmeleri aktardı. Öztürk şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi “insanı” odağına alarak, ihtiyaç öncelikli sosyal sorumluluk projeleri kurgulamak ve bunları sürdürülebilir bir anlayışla uygulamak OPET için vazgeçilmez. Ülkemizin desteğe en açık konularından biri de kadın istihdamı. Biz de, OPET olarak; kadın istihdamını arttırmak, kadınları iş hayatında eşitliğe ulaştırmak amacıyla 2018 Mayıs ayında paydaşlarımız Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve İŞKUR’un desteğiyle yola çıktık. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz Kadın Gücü Projemiz bayilerimizin desteği ile kısa sürede önemli bir noktaya geldi. Projemizin ilk günlerinde istasyonlarımızda yaklaşık 1541 kadın çalışanımız vardı. Mutlulukla ifade etmek isterim ki projeyi sizlerle paylaştığımız günden bu yana, yaklaşık 2,5 yıl gibi bir sürede iki katına ulaşan kadın güçlerimizle istasyonlarımızdaki kadın çalışan sayısı 3 bine yaklaşıyor. Başlangıçta ‘Kadın Akaryakıt Satış Yetkilisi’ sayısı 27 iken, bugün 731’i buldu. ‘Kadın Market Satış Yetkilisi’ ise 576’dan 945’e ulaştı. Kadın Gücü istihdamı sağlayan bayi sayımızda ise yüzde 224 artış oldu. Bugün Türkiye’nin 73 ilinde OPET bayilerinde kadın çalışan görmek mümkün. Pandemi döneminde karantina, kısıtlama, nöbetçi istasyon uygulaması gibi iş akışımızı zorlaştıran pek çok kavrama rağmen bayilerimiz Kadın Gücü’ne istihdam sağlamaya da devam etti. Koronavirüs’ün yarattığı zorluklara rağmen yakaladığımız bu hız, bayilerimizin emeğidir.  Kadının toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlenmesi kalkınmanın da temelini oluşturuyor. Biz de projemizle kadınların çalışma hayatına katılımını sağlayarak ekonomik hayatta söz sahibi olmalarını amaçladık.  Kadınları görmeye alışık olmadığımız bir alanda akaryakıt istasyonlarında çalışma imkanı sağlayarak yeni bir iş kolunun doğmasını birlikte başardık. 2021 yılında da bir market bir saha olmak üzere her istasyonda en az iki kadın çalışan görmek ve projemizin yarattığı toplumsal değişimi devam ettirmek en büyük hedefimiz.”

“2021 YILINDA DA DAHA İYİ HİZMET VERMEK İÇİN İŞİMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasında akaryakıt sektörü, küresel piyasalar ve OPET’in geçtiğimiz yıla ilişkin faaliyetleri üzerine odaklanan OPET Genel Müdürü Cüneyt Ağca, 2020 yılında pazarın büyümediğine dikkat çekti.

Ağca şöyle konuştu: “2020 yılı gerek dünyada gerek ülkemizde Covid-19 salgının etkilerinin yoğun bir şekilde yaşandığı bir yıl oldu. Akaryakıt dağıtım sektörü de ciddi oranda etkilendi. Pazar büyümedi, sokağa çıkma yasakları ile perakende satışlarında düşüşler yaşandı. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve stok zararlarının üzerine bir de kur artışı ile kamu müdahaleleri de eklenince sektörde faaliyet gösteren tüm dağıtım şirketlerinin zararları söz konusu oldu. Ancak tüm bunlardan bağımsız olarak Opet, istikrarlı şekilde büyüyen, en çok sevilen, müşteri memnuniyeti en yüksek, en güçlü bayi organizasyonuna sahip, sosyal sorumluluk projeleri ile ülkesine değer katan, depolama kapasitesi yüksek ve sektörün en deneyimli çalışanlarına sahip şirket olmayı sürdürdü. Pandemi döneminde bayilerimizin gayreti ile birlikte dönemsel farklılıklara rağmen satışlarımızı geçen senenin yaklaşık yüzde 5 üzerine çıkarttık. Büyümeyen piyasada bunu gerçekleştirdik ve yaklaşık 6,5 milyon beyaz ürün satışına imza attık. Pazar payında yüzde 20’lere ulaştık ve farklı dönemlerde hem toplamda hem de perakende de liderliği elde ettik.”

Değeri ve önemli pandemi döneminde çok daha fazla anlaşılan Temiz Tuvalet Kampanyası’nın yanı sıra Kadın Gücü ve Etno-köy Çıplak projesi’ne devam edildiğini belirten Ağca, ‘Ultramarket yatırımlarımızı pandemiye rağmen sürdürdük. Başarımız 2020’ de de ödüllendirilmeye devam etti. En itibarlı marka, mükemmel müşteri deneyimi birinciliği, akaryakıt sektörü en güçlü ve değerli markası ödüllerinin yanı sıra KSS, iletişim ve teknoloji alanında ödüller aldık. Müşterilere verdiğimiz değeri kaliteli ürün ve hizmeti tüketicilerimize mükemmel şekilde sunan 1203 Opet, 563 Sunpet iş ortağımıza başarılı bir yıl için çok teşekkür ederim. Pandemi 2021 yılının ilk yarısında da hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Yılın ikinci yarısında yeni normalleşmeye geçmeyi bekliyoruz bu da sektör için toparlanma sağlayacaktır diye tahmin ediyoruz. 2021 yılında da tüketicilerimize daha iyi hizmet vermek için işimize ve teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“OPET’İN TEMİZ TUVALET KAMPANYASI HALK SAĞLIĞI ADINA DÜZENLENMİŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

Toplantının konuk konuşmacısı Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül , pandemi süreciyle ilgili detaylı bilgi verdi. Prof. Dr. Önder Ergönül şöyle konuştu: “Bu süreçte yaşanan bilgi kirliliğine kulak vermek yerine sağlık otoritelerinin görüşlerine dikkat etmeliyiz. Bildiğiniz üzere ülkemizde de aşılama devam ediyor. Hastalık, risk grubu olan kişilerde ağır seyrediyor o nedenle bu grubun aşılanması çok önemli. Konuya bireysel değil toplumsal olarak bakmak lazım. Toplumun yüzde 70’i bağışıklık kazanmadan başarılı olmuş sayılmayız. Şu anda mutasyon konusu gündemde. Ancak aşıların hepsi mutasyona uğramış virüste de koruyuculuk sağlıyor. Ancak önümüzdeki günlerde farklı gelişmeler yaşanabilir. Ülkemiz için bakarsak 1 Mart tarihi ile okullarda yüz yüze eğitime geçileceği öngörülüyor. Fakat bu noktada diğer dünya ülkelerine baktığımızda normalleşmeden sonra vaka sayılarının artması ile tekrar bir kapanma görüldü. Bu nedenle kuralları aksatmadan temkinli ve emin adımlarla ilerlemeliyiz.

OPET’in Temiz Tuvalet Kampanyası’nın halk sağlığı adına düzenlenmiş çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Ergönül; “Bu nedenle OPET’e teşekkür etmek isterim. Bizler hekim olarak her fırsatta el yıkamanın ve tuvalet hijyeninin önemini anlatırız ama OPET’in başlattığı bu önemli alt yapı bu süreçte öne çıktı” diyerek sözlerini tamamladı.

“YÜKSEK FAYDA YARATACAK PEK ÇOK PROJEMİZİ YAKINDA UYGULAMAYA ALACAĞIZ”

Geride bıraktığımız dönemde pandemiye rağmen başarılı bir grafik çizildiğini belirten OPET Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir şöyle konuştu: “İstasyonlarımızda müşteri şikayetlerinde bir önceki yıla göre  iyileşme gözlenirken bayi memnuniyetinde de liderliğimizi devam ettirdik. İstasyonlarımızda dijital değişim sürerken müşterilerimiz için artı değerler yaratıldı. Opet Dinliyor Projesi ile bayilerimizin görüşlerini dinlemeye ve onların yanında olmaya devam ettik. Kadın Gücü’nde yükseliş sürdü, ne mutlu ki istasyonlarımızın üçte birinde hem market hem sahada Kadın Gücü çalışıyor. Bravo’nun kapsamı ve verimliliği arttı. Sunpet satışlarını yüzde 40 artırdı ve yüzde 3 pazar payı kazandı. Opet sektörde en fazla büyüyen şirket oldu. Bu başarıları değerli bayilerimizle birlikte yakaladık. Zirveye çıktık artık zirvede kalmamız ve liderliğimizi kalıcı hale getirmemiz lazım. Bunun için iş modelimizi sürdürülebilir kılarken müşteri memnuniyeti ve bayi memnuniyetini sağlamamız önemli. Lideriz ama gidecek yolumuz var. Marka gücümüzü ve reputasyonunu artırıyoruz.” Kanopi altındaki satışların da önemine değinen Özdemir “Araç başı ortalama satış çok önemli, 2020 yılında yükselişe geçen satışlarımızı 2021’de de aynı şekilde artırmayı planlıyoruz. Ticari araçlara yapılan satışlar pandemiyle birlikte düştü ancak bu yıl yükseltmeyi hedefliyoruz. Ticari araçlar için özel bir CRM çalışması planlıyoruz.   Bunun yanında hizmet seviyemizi daha da yükseltip teknolojik çözümler ve yüksek fayda yaratacak pek çok projemizi yakında uygulamaya alacağız.”

“2021, TEKNOLOJİDEKİ LİDERLİĞİMİZİ AÇIK ARA PEKİŞTİRDİĞİMİZ BİR YIL OLACAK”

Liderliğin bir sonuç değil süreç olduğunu belirten OPET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin, sürdürülebilirliğin ve rekabetin önemine değindi. Zengin “Eylül 2020’de gerçekleştirdiğimiz marka sağlığı araştırmalara algı kriterlerinin en önemlilerinde OPET’in lider marka olarak konumlandığını gördük. OPET ,araştırmalara göre ilk akla gelen, en sık tercih edilen, kadınlara destekte öne çıkan, reklamları en çok hatırlanan, hijyen ve temizlikte lider, teknolojide lider, sadakat kart sahipliğinde lider marka.  Aynı araştırmada rasyonel faktörlerde Covid’i en iyi yöneten marka olduğumuz da gözlendi. Bu çalışmaların sonucunda perakende liderliğini kazandık ancak daha ileriye taşımak için daha çok çalışmamız gerekiyor. İnovasyon bu anlamda çok önemli, biz pazarlamada asli işimizi tüketici ihtiyaçlarını belirleyerek istasyonlarımızı cazibe merkezi haline getirmek olarak tanımlıyoruz. Ultramarket Projesi’nde de önemli bir yere geldik. 2021’de ‘mavi raf‘ projesini başlattık, bu kapsamda yüzde 50’ye varan indirim kampanyaları devreye giriyor. Yayılımımız pandemiye rağmen planladığımız gibi gidiyor, gelecek yılı sonunda toplam 400 marketimizin bu ekosistemin içinde olmasını hedefliyoruz”dedi. Yakıt dışı gelirlerde inovatif projelerin hayata geçeceğini belirten Zengin “Ultratemiz ismini verdiğimiz Türkiye’nin ilk yıkama networkunu oluşturuyoruz. Teknolojik ödeme sistemleri devreye giriyor. Mobil uygulama üzerinden yıkama paketleri ve kampanyalar planlıyoruz. Bir diğer inovasyon projemiz Ultrakargo. E-ticaretin yükselişi ile kargo sektörünün önemi çok arttı. Bırak-al yapısıyla hizmet veren bu yapı bayiler için ek gelir sağlayarak teknolojik alt yapısı ile kullanıcı dostu bir proje . Geliştirilmiş mobil uygulamamız Nisan ayında devreye gidiyor. 2021, teknolojideki liderliğimizi açık ara pekiştirdiğimiz bir yıl olacak. 2021 yılının şirketimize yüksek satış ve kazanç getirmesini diliyorum” diye konuştu.