‘Hedefimiz ihracatın satışlarımızdaki payını arttırmak’

Ürün portföyünde, araç bakım sıvı ve aksesuarları, hijyen ürünleri bulunan Kemetyl Türkiye Müdürü Süleyman Mahir Durukan gazetemize özel yaptığı açıklamada; “Hedefimiz Türkiye ve çevre pazarlarda aktif olarak bulunmak ve ihracatın satışlarımızdaki payını arttırmak” dedi.

Kemetyl Türkiye Ülke Müdürü Süleyman Mahir Durukan Enerji Petrol Gaz’a şirketleri hakkında konuştu.

“PAZARIN GEREKLİLİKLERİNİ KALİTE, PERFORMANS VE FİYAT BAKIMINDAN KARŞILAYACAK ŞEKİLDE YERLİ ORTAKLARLA ÇALIŞIYORUZ”

Öncelikle Şirketinizden ve tarihinden bahseder misiniz? 

Kemetyl Grubu’nun tarihi, tüketici ürünleri tedarikçisi olan Sulfitsprit AB’nin kurulduğu 1918 yılına dayanmaktadır. 2002-2008 yıllarından itibaren şirket gerçekleştirilen muhtelif satın almalar ile hızla büyüdü ve bugünkü yapıya ulaştı.

Şirket isimleri zaman içinde değişmiş olsa da Kemetyl grubu şu anda 18 ülkede aktif olarak bulunuyor.

Kemetyl  son yıllarda ki büyümesinin ardından, sektörde eksiksiz, entegre ve Avrupa kapsamlı bir çözüm ortağı olarak yerini almıştır.

Avrupa’da bulunan 2 üretim tesisi ve çeşitli yüklenici tesisleri ile hedeflediği pazarlarda benzersiz bir varlığa sahip olan Kemetyl Grubu, “Müşterilerimiz neredeyse biz de oradayız” sloganı ve 24 farklı dili konuşabilen personeli ile “dilinizi konuşur”.

Avrupa genelindeki dolum platformları ile Kemetyl, rakipsiz ölçek ekonomilerini hemen hemen her yerde bulunan “yerel” üretim birleştirebilmektedir.

Kemetyl grubu yaklaşık 50 ülkeye araç bakım ürünleri,  yani soğutma sıvıları, cam suları, hidrolik fren sıvıları, oto kozmetik ürünleri ve Adblue ihracatı yapmaktadır.

Türkiye’de Kemetyl şirketi 2010 yılı sonunda kuruldu ve grubun en genç şirketidir. Son 10 senede oldukça hızlı bir büyüme ile 8 kişilik bir ekibe ulaştık. Ekibin büyüklüğüne göre tedarik ve satış konusunda oldukça efektif bir şirketiz. Üretici ortaklarımızla beraber, kendi markamız olan CARIX yanında çeşitli uluslararası markalar için üretim yapıyoruz. Baktığınızda ürünler genel olarak son kullanıcıya yönelik gibi görünse de teknik ürünler ile, özellikle soğutma sıvılarıyla endüstriyel pazarda da aktif olarak CARIX markası ile yer alıyoruz.

Asıl gücümüz etrafımızdaki ülkelerde doğal distribütör olarak gördüğümüz bazı çalıştığımız markaların satış organizasyonları ile paralel hareket ediyor olmamız. Bunun yanında şirketlerimizin olduğu ve olmadığı başka yerlerde de çözüm ortaklarımızın yerli üretim tesisleri var. Yalnızca kendi tesislerimizde üretim yapmıyoruz, pazara yakın olmak asıl amacıyla ilgili pazarda  üretim yapıp, gereklilikleri performans ve maliyet bakımından karşılayacak şekilde yerli ortaklarla çalışıyoruz.

Türkiye’de yaklaşık 11 yıldır çalıştığımız ortaklarımız var. Çok ciddi miktarlarda ürünü çeşitli markalar altında, çözüm ortaklarımızla üretip piyasaya veriyoruz. Burada önemli olan ortaklarımızın Kemetyl standardında üretim yapabiliyor olması, sıkı bir denetleme ve geliştirme faaliyeti ile dünya standartlarında üretim şartları oluşturmayı hedefliyoruz. 

“HEDEFİMİZ ÇEVRE PAZARLARDA AKTİF OLARAK BULUNMAK”

Peki bu hedef için nasıl bir strateji belirliyorsunuz?

Bu ürünleri satan özellikle madeni distribütörlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Amacımız hem kendi markamızla hem de hizmet verdiğimiz markalarla çevre pazarlarda var olabilmek. Sonuç olarak hedefimiz çevre pazarlarda aktif olarak bulunmak ve ihracatın satışlarımızdaki payını arttırmak.

‘TÜRKİYE’DE DAHA ÇOK OTOMOTİV SEKTÖRÜNE HİZMET VERİYORUZ’

• Sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Hangi ülkelerde ne gibi ürünleriniz var?

İsveç ve Hollanda’da kendi fabrikalarımız var. Bu ülkelerde de Adblue başta olmak üzere, soğutma sıvıları, oto bakım ürünleri üretimi mevcut. Bunun dışında hijyen ürünleri (özellikle pandemi sırasında popüler olan dezenfektanlar), barbekü için kullanılan doğa dostu yakıtlar gibi ürünler mevcut. Şirketimizin merkezi olan İskandinavya, orman ürünleri konusunda yoğun bir faaliyete sahip, dolayısıyla o bölgede motorlu testere gibi ufak araçlarda kullanılan doğa dostu yakıtlar önemli bir pazara sahip. Bu pazarlar Türkiye pazarından biraz farklı dinamiklere sahip. Kemetyl dünya çapında yaptığı işlerde ‘’Home & Garden’’ oldukça büyük bir yer kaplıyor.

Kemetyl grubu dünya çapında en büyük akaryakıt dışı Ethanol kullanıcılarından biridir. Avrupa regülasyonlarını buradaki ürünlerimiz için de uyguluyoruz, bu şekilde Türkiye de üretilen ürünlerimiz Avrupa içinde dolaşabiliyor.

Türkiye’de daha çok otomotiv sektörüne hizmet veriyoruz, ama endüstriyel sektörün dışında kalmamız söz konusu değil. Doğal olarak endüstriyel ürünler çok göz önünde olmuyor. Herhangi bir istasyona gittiğinizde, CARIX markalı ürünlerimizi görme ihtimaliniz var. Ama CARIX markalı özel ürünlerimiz birçok sektörde üretim tesislerinde kullanılıyor.

“BİR ÖNCEKİ SENEYE KIYASLA SATIŞLARIMIZI ARTTIRDIK”

Pandemi sürecini şirketiniz açısından değerlendirebilir misiniz? 

Pandemi sürecinde şirket çalışanlarımızın sağlığı ve emniyeti açısından, gerek olmadıkça, müşteri ya da tedarikçiyle temas halinde olmamalarını da sağlamak adına kendilerini evden çalışmaya teşvik ettik ve ofisimizi kapattık. Zaman zaman sadece Kemetyl Grubunun değil, ülkemizin verdiği kararlar çerçevesinde ofisimizi kısa süreli açtığımız oldu. Yaklaşık 1 yıl boyunca ofisi kapalıydı, evden çalışma şeklinde işlerimize devam ettik.

Haziran ayından itibaren normal çalışma şartlarına döndük. Bu süreçte ekibimizde hastalanan olmadı. 

Tabii ki pandemi sürecinde her sektörde olduğu gibi bizim için de operasyon zorlaştı, bazı işleri uzaktan yürütmek çok da kolay olmuyor. Ama grup olarak aldığımız önlemlerle riskleri en düşük seviyeye indirmeye çalıştık. Satış anlamında da bu önlemlerimiz ciddi problemler yaşamamızı önledi. Hatta bir önceki seneye kıyasla satışlarımızı arttırdık. 

“YILIN İLK 6 AYINI İŞ ANLAMINDA İYİ GEÇİRDİK”

2021 yılınız nasıl geçiyor, yeni planlarınız var mı? 

2021 yılı iş anlamında pandemi dışında fena başlamadı. Bizim kışa özel ürünlerimizin satışları gayet iyi gitti. Yılın ilk 6 ayını iş anlamında iyi geçirdik. Hafif bir yaz durgunluğundan sonra kış ürünlerimiz için üretim aşamasına geçtik. Bu ürünlerin son kullanıcıya erişmesi 2 ayı buluyor, dolayısıyla bizim üretimimiz Ağustos’ta başlıyor.

Kendi sitemiz ‘www.kemetyl.com.tr’yi geliştirmek için de çalışıyoruz ve ayrıca “www.carix.com.tr” üzerinden satış yapıyoruz. Kendi sitemizden yaptığımız satışların yanında popüler pazaryeri platformları üzerinden de ürün satışımız mevcut.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ TÜRKİYE’DE BİR TESİS SAHİBİ OLMAK”

2022 hedeflerinizi de bizimle paylaşır mısınız?

En büyük hedefimiz uzun vadede Türkiye’de kalıcı ve pazarda etkili bir oyuncu olmak. Bu tabii ki hem Kemetyl Grubunun hem de Kemetyl Türkiye’nin performansına bağlı. Aslında en çok da ihracat performansımıza bağlı. Şu anda yaklaşık 11 ülkeye ihracat yapıyoruz, önümüzdeki dönemde bu sayının artmasını hedefliyoruz.

 “HEDEFİMİZ KADIN ÇALIŞAN SAYIMIZI ARTTIRMAK”

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Şu anda ekibimizde kadın çalışan oranımız yüzde 25.  Hedefimiz önümüzdeki dönemde Kemetyl Grubu’nun çeşitlilik ve toplumsal eşitlik hedefleri çerçevesinde kadın çalışan oranımızı arttırmak.