“Hedefimiz 2053’te net sıfır emisyonlu bir ülke”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji talebinin artmaya devam ettiğini, bu bağlamda arz güvenliğinin büyük önem kazandığını belirterek “Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız, yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek” dedi. Sabancı Üniversitesi İstanbul […]

“Hedefimiz 2053’te net sıfır emisyonlu bir ülke”
Eylül Şahin
  • Yayınlanma22 Aralık 2023 15:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji talebinin artmaya devam ettiğini, bu bağlamda arz güvenliğinin büyük önem kazandığını belirterek “Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız, yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek” dedi.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen Enerji ve İklim Forumu, Sabancı Center’da gerçekleştirildi. “Dünyada Değişen Enerji Jeopolitiği, İklim Krizi ve Türkiye” ana temasıyla organize edilen foruma Bakan Bayraktar’ın yanı sıra Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

KÖMÜRDEN ÇIKIŞI TAAHHÜT EDEMEDİLER

Forumda konuşan Bakan Bayraktar, Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nı (COP 28) işaret ederek “Bütün ülkeler iklim değişikliği ile mücadele için şartlarını zorladı fakat ne kömürden ne de toptan hidrokarbonlardan çıkışı taahhüt edemedi.Büyük oranda arz güvenliği endişeleri, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hedefleri burada bir kez daha ana belirleyici oldu.” dedi.

YENİ NÜKLEER DÖNEMİN DOĞUŞU

COP 28’de nükleer enerjinin ön plana çıktığını vurgulayan Bakan Bayraktar, “Yeni bir nükleer dönemin doğuşuna şahitlik ettik. 22 ülke tarafından nükleer enerjide mevcut kurulu gücün 2050 yılına kadar 3 katına çıkarılması konusunda bir girişim başlatıldı ve ortak bir deklarasyon yayımlandı” ifadelerini kullandı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAPASİTESİ

Bayraktar, COP 28’de yenilenebilir enerji kapasitesinin 2022 yılı seviyesine göre 2030 yılına kadar küresel ölçekte 3 katına çıkarılması, yine enerji verimliliği iyileştirmelerinin yıllık yüzde 2’den 2030 yılına kadar yüzde 4’e çıkarılması hedefinin açıklandığını belirterek “Kritik mineraller konusu ile enerji dönüşümü için madenlerin de COP 28 gündemine iyiden iyiye girdiğini gördük.” diye konuştu.

“AKILLI ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNE İNANIYORUZ”

Enerjide dönüşüm için iletim kısıtlarının da önemli bir engel teşkil ettiğini ve dolayısıyla geliştirilmeye muhtaç birçok alan olduğunu söyleyen Bayraktar, “İşte tam da bu sebeple başarılı bir enerji dönüşümü için Türkiye olarak akıllı bir enerji dönüşümüne inanıyoruz. Yani daha rasyonel, esnek, duyarlı, kapsayıcı ve dijital bir enerji dönüşümü” dedi.

ŞEBEKEYE 10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Bayraktar, enerjide yeşil dönüşümün olmazsa olmaz unsuru olarak elektrik şebekelerinin güçlendirilmesini gördüklerini anlatarak “Bu kapsamda, komşularımızla yüksek enterkonneksiyon kapasitesine sahip, yenilenebilir kapasitedeki hızlı artışı kaldırabilecek bir mega iletim sistemi hedefliyoruz. Bu çerçevede 2030 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALDI

Enerjide arz güvenliğinin en önemli unsurlarının kaynakta ve teknolojide yerlilik olduğunu ifade eden Bayraktar, “İlk kez kamuoyu ile bu toplantı vesilesi ile 2022 yılında dışa bağımlılık oranımızı paylaşmak istiyorum. Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz, ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek” değerlendirmesini yaptı.

İKİNCİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI

Bayraktar, enerji verimliliğinin, enerji dönüşümünün merkezinde yer alan bir konu olduğunu söyleyerek “Bu kapsamda, 2024-2030 dönemini kapsayacak İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı, Ocak ayında kamuoyu ile paylaşacağız. Söz konusu ikinci plan döneminde toplam 100 milyon ton emisyon azaltımı hedefliyoruz” dedi.