Enerji Verimliği Derneği Başkanı Sılkım’dan “evde tasarruf” önerileri

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı Ali İhsan Sılkım, yaklaşan kış ayları öncesinde enerji verimliliğiyle ilgili uyarılarda bulunarak “Ülkemizin nihai enerji tüketiminin en az yüzde 20’si konutlarda kullanılmakta. Konutlarda basit verimlilik uygulamaları ile yıllık enerji faturanızda 1000 liraya kadar varan tasarruf mümkün” dedi.

Son aylarda küresel enerji fiyatlarındaki artıştan çıkışın “verimlilik” olduğuna işaret eden Sılkım, burada ilk adımın evlerde atılması gerektiğini belirtti.

“AMPULÜ LED İLE DEĞİŞTİR 5 KAT TASARRUF YAP”

Evlerde hala yoğun olarak 60 vatlık standart ampullerin kullanıldığı ve bu ampullerin yüzde 20 ışık yüzde 80 ısı yaydığına dikkati çeken Sılkım, “Oysa bunu 12 vatlık led ampul ile değiştirseniz 5 kat daha enerji harcayacaktır. Evlerimizdeki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10’u aydınlatmada kullanıyor olması nedeniyle bu değişim enerji faturasında yüzde 10’na yakın iyileştirmeye sebep olur.” dedi

Sılkım, odaların açık renklerle boyanmasıyla daha az aydınlatma ihtiyacının duyulacağını belirterek dış mekanlarda, koridorlarda veya apartman merdivenlerinde hareket sensörü kullanımı tavsiyesinde bulundu.

“TASARRUF BEYAZ EŞYA SATIN ALIRKEN BAŞLAR”

Yeni evlenecek veya evine yeni beyaz eşya alacaklara da uyarılarda bulunan Sılkım, “Beyaz eşyalarda enerji tasarrufunun sağlanması öncelikle A sınıfı ile olur. C sınıfı buzdolabı A sınıfına göre 2 katı elektrik tüketir. A sınıfındaki elektrikli ev aletleri, en az elektrik ve su tüketen ürünler. Buradan sağlayacağınız tasarruf hem ülke hem de ev ekonomisine katkı sağlar.” diye konuştu.

Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapatise doldurarak çalıştırılması gerektiğine değinen Sılkım, “Çamaşır makinesinde 70 derece yerine 50 derecede yıkama yapmanın enerji tüketimini yarı yarıya azaltacak. Bakıldığında çok küçük gibi görünen adımlar büyük tasarruflar sağlar.” dedi.

Klimada da evin büyüklüğüne göre tercih yapılması gerektiğini anlatan Sılkım, beyaz eşyadaki diğer verimlilik ve tasarruf tebdirlerini ise şöyle sıraladı:

​​​​​​​”Elektrik süpürgesinin torbası doldukça emme gücü artar ve daha çok elektrik tüketir. Bu nedenle torbasını sık sık temizleyin. Buzdolabınızı, soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yere yerleştiriniz. Buzdolabınızın soğutucu bölümünü 4-5 dereceye, derin dondurucu kısmını ise -20 / -18 dereceye ayarlayın. Elektrikli ev aletleri ‘Bekleme’ konumunda enerji tüketmeye devam ederler. Harcanan bu enerji yıllık tüketiminizin en az yüzde 2’sine denk gelmekte.”

“EN BÜYÜK TASARRUF ISINMADA”

Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 75’nin ısınma ve ısıtma kullanıldığına vurgu yapan Sılkım, bu anlamda yapılacak tasarrufun ise öneminin daha büyük olduğuna işaret etti.

Başkan Sılkım, “Oda sıcaklığınızı 22 dereceyi geçirmeyin, evde olmadığınız zamanlarda kombiyi kapatmanız evinizi ısıtmak istediğinizde daha yüksek enerji harcamasına neden olur. Sıcaklığınızı 1 derece azaltın yüzde 6-7 tasarruf sağlayın. Bina yalıtımı yaptırılması halinde yüzde 40’a yakın verim elde edersiniz. Pencereler ve kapılar, evimizdeki ısının yüzde 25’inin kaybına neden oluyor. Pencerelerinizin bakımını yapın ve pencere ve kapılarınızda yeni nesil çift camları tercih edin.” diyerek ısınmada verimlilik ve tasarrufun nasıl sağlanacağın anlattı.

Ev içinde en fazla enerji tüketimin mutfaklarda olduğuna dikkati çeken Sılkım, en fazla tasarrufun da mutfakta sağlanacağını aktardı.

Uzun pişirme süresi olan yemekler için düdüklü tencere kullanılması gerektiğini belirten Sılkım, “​​​​​​​Bir diğer husus çelik tencere. Çelik tencerelerde yemek pişirmek diğer materyaldeki tencerelere göre yüzde 35 tasarrufludur. Ayrıca yemekleri soğumadan buzdolabına koymayın. Önce oda sıcaklığında soğusun sonrasında dolaba kaldırın.” diye konuştu.

“LASTİĞİNİN HAVASINI KONTROL ET CAMLARI KAPAT”

Araç kullanımda da dikkat edilmesi gerekenlere sıralayan Sılkım, “Arabanızda fazla bekleme yapacağınız durumlarda kontağınızı kapatın. Periyodik olarak lastiklerinizi kontrol ettirin 0.5 bar eksilmiş hava yakıt tüketimimizi yüzde 5 oranında artırır. Gereksiz yere ani olarak fren ve gaza basmak benzin tüketimini yüzde 5 artırır. Camları açık olarak saatte 100 kilometrelik bir hızla otomobilinizi sürmeniz yüzde 4 daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Otomobil alırken yakıt tüketimi az olanları tercih edin. Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını tercih edin.” şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ve Bakan Dönmez’in bu konu üzerinde hassasiyetle durduğunu ve uyarılarda bulunduğunu anımsatan Sılkım, şunları kaydetti:

“Bu konu gelişmiş bütün ülkelerin gündeminde. Bütün ülkeler ‘nasıl verimliği artırırız’ diye dert edinmiş. Bizim ülkemizde de farkındalık en üst kurumalardan itibaren hızla artıyor. Kaynaklar sınırsız değil, bunun farkında olmamız lazım. Enerjide verimlilik milli bir meseledir. Burada atacağımız her adımda çocuğumuzu hatta torunumuzu düşünmeliyiz. Onlara daha güzel bir dünya bırakmak için küçük adımları hızlıca atmamız lazım. Ülkemizin nihai enerji tüketiminin en az yüzde 20’si konutlarda kullanılmakta. Konutlarda basit verimlilik uygulamaları ile yıllık enerji faturanızda 1000 liraya kadar varan tasarruf mümkün”