“Doğal gaz tedarik anlaşmamızı daha ileri götüreceğiz”

Bakan Bayraktar, enerji ve tabii kaynaklar alanında ikili ilişkileri ele almak için İran’ın başkenti Tahran’da temaslarda bulundu. İlk olarak İran Petrol Bakanı Javad Owji ile bir araya gelen Bayraktar, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tahran’da İran Petrol Bakanı Javad Owji ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. İran’ın doğal […]

“Doğal gaz tedarik anlaşmamızı daha ileri götüreceğiz”
Raşit Kırkağaç
  • Yayınlanma4 Nisan 2024 14:35
  • Güncelleme4 Nisan 2024 14:39

Bakan Bayraktar, enerji ve tabii kaynaklar alanında ikili ilişkileri ele almak için İran’ın başkenti Tahran’da temaslarda bulundu. İlk olarak İran Petrol Bakanı Javad Owji ile bir araya gelen Bayraktar, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tahran’da İran Petrol Bakanı Javad Owji ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. İran’ın doğal gazda Türkiye için çok önemli bir tedarikçi olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, “İnşallah bundan sonraki dönemde bugün itibariyle başladığımız müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırıp doğal gaz tedarik anlaşmamızı daha da ileri götürecek adımları atmış oluruz” dedi.

30 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Bayraktar, Ocak ayında Ankara’da düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı’nda enerji alanında imzalanan anlaşmaların takibi için İran’da bulunduğunu ifade ederek iki ülke cumhurbaşkanının ticaret hacmini orta vadede 30 milyar dolara çıkarma hedefi koyduğunu söyledi.

30 YILLIK İŞ BİRLİĞİ

Bu ticaret hedefine ulaşabilmek için özellikle enerji ve tabii kaynaklar alanında iki ülkenin yapacağı birçok iş birliği alanı bulunduğuna işaret eden Bayraktar, “Özellikle doğal gaz alanında 30 yıla yaklaşan bir iş birliğimiz ve ticaretimiz var. Doğal gaz, Türkiye için oldukça önemli. Çünkü biz doğal gazı çok büyük çapta sanayide, evlerimizde ve elektrik üretiminde kullanıyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin doğal gaz arzını kesintisiz bir şekilde sağlaması için birçok farklı kaynaktan doğal gaz ithalatı söz konusu.” dedi.

ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİ

Bayraktar, İran’da bu anlamda Türkiye için çok önemli bir tedarikçi olduğunu söyleyerek “İnşallah bundan sonraki dönemde bugün itibariyle başladığımız müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırıp bu gaz tedarik anlaşmamızı daha da ileri götürecek adımları atmış oluruz.” diye konuştu.

TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜNÜN İLGİSİ

Türk özel sektörünün İran’daki doğal gaz altyapı projelerine yatırım yapması konusunu da istişare ettiklerini bildiren Bayraktar, “Sayın Bakan ve ilgili şirketlerle bu projeleri de görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz. Enerji alanı iki ülke arasındaki en önemli iş birliği alanlarından bir tanesi, en uzun soluklu ve karşılıklı fayda temelinde ortaya konulan anlaşmalar çerçevesinde yürüyen bir konu. Dolayısıyla biz bunun devamı için burada kararlılığımızı ve buradaki irademizi bir kez daha göstermiş oluyoruz.” dedi.

ENERJİ BAKANIYLA GÖRÜŞME

Bakan Bayraktar, Tahran ziyareti kapsamında İran Enerji Bakanı Ali Akbar Mehrabian ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye ile İran arasındaki elektrik ticareti masaya yatırıldı.