Deniz üstü RES yatırımları destek bekliyor

Türkiye’de sektör; deniz üstü rüzgar türbin temeli, geçiş parçaları ve kullanılan gemiler ile ilgili yerli aksamın desteklenmesi konusunda destek bekliyor.

Deniz üstü RES yatırımları destek bekliyor
SONER OKUR
  • Yayınlanma9 Temmuz 2024 13:44

Uluslararası raporlara göre, 2030 yılına kadar AB ülkeleri ve Avrupa’nın genelinde deniz üstü rüzgar kurulu gücünün ilk kez kara rüzgar kurulu gücünü geçmesi bekleniyor.

Aynı zamanda Avrupa’da toplam rüzgar kurulu güç kapasitesinin de 500 GW’ı aşması öngörülüyor.

DENİZ ÜSTÜ RÜZGAR ENERJİSİ YATIRIMLARI ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Dünya, hızla artan enerji ihtiyacını karşılamak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken bu kaynaklar arasında deniz üstü rüzgar enerjisi önemli bir rol oynuyor. Çin, kısa vadeli hedeflerinde deniz üstü rüzgar kurulu gücünü 2030 yılına kadar 50 GW’a çıkarma hedefi bulunurken Avrupa ise 2030 yılına kadar mevcut 34 GW’lık kapasitesini artırarak 165 GW’a ulaşmayı hedefliyor. Türkiye, 2035 yılına kadar 5 GW’lık deniz üstü rüzgar enerjisi kurulu güç hedefiyle Bandırma, Bozcaada, Gelibolu ve Karabiga kıyılarında YEKA alanları ilan etti.

‘KARASALA GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR’

Türkiye’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından çıkarılan “Yerli Aksam Yönetmeliği” kara üstü rüzgar türbinleri ile ilgili detaylı teşvik mekanizması getirdi. Fakat deniz üstü rüzgar türbinleri karasala göre temel farklara sahip. Bu konuda DÜRED, ENSİA ve GİSBİR, Yerli Aksam Yönetmeliği’ne deniz üstü rüzgar türbinlerinin de dahil edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…