GÜNDER’den marka ihlalleri konusunda açıklama

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Birliği GÜNDER, güneş enerjisi sektöründe yaşanan marka hakkı ihlalleri ve ürün taklitleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yayınladı. Marka hakkı sahibinin izni olmaksızın, bir firmanın markasının kullanılması veya bir ürününün taklit edilmesi, haksız ticari uygulamaları artırmakta ve mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere […]

GÜNDER’den marka ihlalleri konusunda açıklama
Sibel Acar
  • Yayınlanma4 Nisan 2024 19:04
  • Güncelleme4 Nisan 2024 19:08

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Birliği GÜNDER, güneş enerjisi sektöründe yaşanan marka hakkı ihlalleri ve ürün taklitleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yayınladı.

Marka hakkı sahibinin izni olmaksızın, bir firmanın markasının kullanılması veya bir ürününün taklit edilmesi, haksız ticari uygulamaları artırmakta ve mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Fotovoltaik (FV) Güneş Enerjisi Piyasası son yıllarda hızlı bir gelişim gösterirken sektörümüzde ihtiyaç duyulan iyileştirmeler de aynı hızla çoğalmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik üretimini teşvik eden ulusal politikaların ve yatırımların her geçen gün artış gösterdiği günümüzde, faaliyet gösteren firma sayısı artarken marka hakkı ihlalleri ve ürün taklitleri konusunda hassasiyet gösterilmediği ve ihlallerin artış gösterdiği görülmektedir. Türkiye’nin Güneş Enerjisi Birliği GÜNDER olarak, bu tür ihlallerin sektörümüzdeki firma güvenilirliğini olumsuz etkilememesi, ticari itibarlarını zedelememesi, konunun daha iyi anlaşılması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi maksadıyla konu ile ilgili açıklama yapma ihtiyacı duyulmuştur.

Marka hakkı sahibinin izni olmaksızın, bir firmanın markasının kullanılması veya bir ürününün taklit edilmesi, haksız ticari uygulamaları artırmakta ve mal veya hizmete ilişkin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozmaktadır. GÜNDER olarak, sektörümüzün inovasyon kapasitesini ve rekabet gücünü azaltan marka hakkı ihlallerinin ticarette adil rekabeti engellediğine ve sektörümüzdeki tüm paydaşların çıkarlarına zarar verdiğine inanıyoruz. Türkiye’nin Güneş Enerjisi Birliği GÜNDER olarak, bu konuda şeffaf ve adil bir iş ortamının oluşturulması için çaba sarf edeceğimizi taahhüt ediyor ve enerji sektöründe faaliyet gösteren tüm firmaları ve sektör paydaşlarını, marka haklarına saygı göstermeye ve marka hakkı ihlallerine karşı sıfır tolerans politikasını benimsemeye davet ediyoruz.

Ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinin büyüklüğü göz önüne alındığında, güneş enerjisi sektörünün gelişimi, istihdam potansiyelinin artırılması, yatırımların gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilir kapasite planlaması için ihtiyacımız olan sektörel birlik ve beraberliğe bu şekilde ulaşacağımıza inanıyoruz.

Saygılarımızla,
TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİ BİRLİĞİ-GÜNDER Yönetim Kurulu”