Rüzgar Elektrikli Tren

Mesela bir gün, başlangıç olarak Ankara-Konya tren hattı güneş elektriği kullansa ve bu da bizim haberimiz olsa ne güzel olur değil mi?

Değerli Okuyucularım,
Hepimizin takip ettiği, Green Power gibi hem basılı hem online enerji sektör medyamız var. Haberlerin, değerlendirmelerin, köşe yazılarının bizlere ulaştığı internet yayınları da mühim. İlklerden biri “petroturk.com”, taze haberleri alırken aynı zamanda üç gazeteyi de buluyoruz. E-posta adreslerinden oluşturan e-gruplarla aldığımız bilgi ve haberler de mühim. Örneğin enerji-platformu@yahoogroups.com gibi.
Güne erken başlarım. Her sabah posta kutuma, erkenden kıymetli Mehmet Kara yönetimindeki “Enerji Günlüğü” haberleri ilk olarak gelmekte. Hızla okuyorum. Ve birden heyecanlandığım bir haber karşıma çıkıyor ve sabah kahvemin keyfi artıyor. Geçenlerde “Hollanda Trenleri Rüzgâr Elektriği İle Çalışacak” başlıklı haber vardı. Trenleri kim sevmez? Ben çok çok severim. Teknik sevdam bir yana, gezgin olarak bayılırım.
Bu noktada, bir bilgiyi sizlerle mutlaka paylaşmalıyım. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 2014’ten bu yana öğrenci aldığımız ülkemizin ilk ve tek Raylı Sistem Mühendisliği Yüksek Lisans Programımız var. Buyurunuz, bekleriz. Disiplinlerarası bu programda benim de “Raylı Sistemlerde Yakıtlar ve Yağlar” adlı dersim bulunuyor.
Hollanda’daki trenler ve yolcuları çok şanslı. Seyahat ederken rüzgâr gücü onlarla. Temiz, tertemiz, düşük karbon ayak izli yolculuk. 2017’nin ilk gününden beri tüm tren seferlerinde Hollanda, Belçika ve Finlandiya’da kurulan yeni rüzgâr santrallarından sağlanan elektrik tüketiliyor. Böylece 2020 yılına kadar, 2005 düzeyine göre yolcu başına enerji tüketiminde yüzde otuz üç oranında azalma öngörülüyor. Muhteşem. Özensem mi? Kıskansan mı? Bilemedim.
Bugüne dek biyogaz kullanan tren, Diesel Motorlu-Yakıt Hücreli (melez) tren, hidrojen kullanan yakıt hücreli tren gibi uygulamaları da izledik.
Hemen bir heves yaptım. Bir dileğim oldu. Mesela bir gün, başlangıç olarak Ankara-Konya tren hattı güneş elektriği kullansa ve bu da bizim haberimiz olsa ne güzel olur değil mi? Ben de karbon ayak izi düşüşünü hesaplasam. Neşe ile yazsam.
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.