Türkiye Enerji Zirvesi

‘Müşteri odaklı yeni dönem’

Sağlıklı, disiplinli, kurallı ve rekabetçi bir piyasa…

Ankara çok hareketli bir yaz geçirdi.

Enerji piyasasının bu ‘zor yaz’ı yara almadan atlatmasındaki kritik isim Bakanımız Berat Albayrak. Enerji Bakanımız bu süreçte bizzat enerji piyasasına sahip çıktı, herhangi bir zarar görmesine engel oldu.

Ve tabii ki enerji bürokrasisi…

Ankara’nın ‘Enerji A Takımı’… Müsteşarımız Fatih Dönmez ve EPDK Başkanımız Mustafa Yılmaz başta olmak üzere kilit isimler sektörün kaza bela olmadan bu süreci atlatmasını sağladı.

Evet, 15 Temmuz süreci sonrası Ankara bir anlamda yeniden yapılandı.

Bakın, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın enerji piyasası için büyük bir şans olduğunu söyledik yıllarca.

Piyasayı bu kadar yakından tanıyan, piyasanın kodlarını bu kadar iyi bilen Yılmaz’la ilgili bu öngörümüzde ne kadar haklı olduğumuzu da bu sıcak yaz sonrasında piyasa net olarak gördü, anladı…

Evet, bu sürecin kazasız belasız atlatılmasında en büyük etkenlerden biri, EPDK ve tabii ki EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz dedik. Başkan’la yılın son aylarına girdiğimiz bu günlerde gündemi değerlendirdik.

Artık petrol, LPG ya da doğalgaz olarak piyasayı değerlendirmek yerine tüm bileşenleri içeren yorumları dikkate almalıyız. Çünkü enerjinin sadece bir kolunda faaliyette olan şirketlerin büyüme hızları, gerçekçi olalım bir noktaya kadar oluyor.

Özellikle enerjiye yatırım yapan şirketlerin gelinen bu noktayı ciddiye almalarını tavsiye ediyor ve Başkan Yılmaz’ın görüşlerini noktasına virgülüne dokunmadan Sizlerle paylaşıyorum…

***

‘SEKTÖRDE TAŞLAR YERİNE OTURDU’

“Petrol piyasasına yaklaşımımız diğer sektörlerden farklı değil. Burada da birinci unsur tüketici. Bunu yaparken, piyasa oyuncularının sürdürülebilirliğini de tabii ki gözetiyoruz. Bakış açımız piyasa ve tüketici odaklı, sağlıklı bir piyasa yönünde. Sektörü sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Şu an için bir sıkıntı yok. Ve gittikçe bu kültür oturuyor. Eskiye oranla kanaatim çok kuvvetlenmiş durumda. Sektörde taşlar yerine oturdu. Umarım piyasa oyuncuları bizim bu hassasiyetlerimizi göz önünde bulundurmaya devam eder. Akaryakıt kalitesi konusunda da sorun yok. Tüketiciler, Türkiye’nin her yerindeki istasyonlarda benzer kalitede akaryakıt ürünlerine erişebiliyor. Kayıt dışı ile mücadelede de epey mesafe aldık. Sıfır noktasına geldik. Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi (AKİS) bu yönde çok önemli veriler veriyor. Piyasa büyümeye devam ediyor. Tüketim miktarı ekonomik büyümenin üzerinde artıyor. Sektörde özelleştirme ve satın almalar konusunda da önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu kapsamda TP’nin özelleştirilme ve Petrol Ofisi’nin satış sürecini de yakından takip ediyoruz. Sonuçta, fiyat, ürün ve hizmet kalitesi anlamında tüketici menfaati piyasa oyuncuları tarafından da gözetildiği sürece bir sorun yaşanmayacaktır.”

‘TÜKETİCİNİN MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ’

“Mayıs ayında Trabzon’da yapılan elektrik dağıtım sektörü toplantısında Bakanımız Berat Albayrak, müşteri memnuniyeti odaklı yeni dönemin startını vermişti. Bu sektörü tüm aşamalarında finanse eden tüketicidir. Tüketicinin memnun olmadığı bir sektörün başarısından söz edilemez. Zaten bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Call Center’lar tüketici memnuniyeti konusunda en önemli unsurlardan birisi. İlkini Denizli’de açmıştık. Şimdi ikincisi Adana’da kuruldu. Bu konu Enerji Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve tüm Hükümetimizin de üstünde hassasiyetle durduğu, özel önem verdiği bir konudur. Özellikle elektrik dağıtım şirketleri bunu çok iyi bilmeli. Tüketiciyi üzen bizleri de üzmüş olur. Çünkü önceliğimiz tüketicinin memnuniyetidir. Biz de tüm düzenlemelerimizde bu önceliğe göre hareket ediyoruz. Bunu söylerken amacımız tabii ki piyasa oyuncularını mağdur etmek, onların sürdürülebilir hizmet vermesini engellemek değil. Bilakis biz, tüketici dahi tüm sektör oyuncularının adil noktada buluştuğu bir piyasa için çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza olumsuz yansıyacak her türlü uygulamanın karşısında olduğumuz gibi vatandaş odaklı atılacak her adımı destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz. Bu manada teknik anlamda sektörde çok önemli mesafeler kat edildi. Önümüzdeki dönemde hizmet kalitesini yükseltecek adımların da sıklaşacağına inanıyorum.”

***

Evet, Başkan Mustafa Yılmaz’ın elektrik piyasasıyla ilgili açıklamalarını Gas & Power’da yorumlayacağız.

Akaryakıt piyasasıyla ilgili yorumları da dikkat çekici Başkan’ın…

Başkan’ın sektöre inancının, güveninin kuvvetlenmesi sektörün geleceği için önemli.

Bu sektörün dününde olan, bugün faaliyetlerine devam eden, geleceğinde de olmak için tüm benliğiyle çalışan şirketler “Ankara’dan ne bekleyebilir?” sorusunun cevabı net:

Sağlıklı, disiplinli, kurallı ve rekabetçi bir piyasa…

Bu konuda kilit adres ise sektörün reisi, ailenin reisi EPDK…

EPDK ile kurallı oyuncular el ele bu sektörü çok daha iyi noktalara taşıyacaktır.

Bunun sinyallerini almıştık, şimdi daha fazlasını görüyoruz.

Bu sektör her zaman ülkesinin, vatanının, milletinin yanında yer almıştır.

Ve yine tarih boyunca ülkesiyle beraber yürüyen bu sektör, aynı sorumluluk ve bilinçle bu rolü üstlenmeye devam edecektir.