‘Hedefimiz daha da büyümek’

Ve Vitol Petrol Ofisi’ni aldı.

Bakın, Petrol Ofisi’nin satışı Mart ayının ilk haftası açıklanır dedik, açıklandı…

Enerji piyasasında Petrol Ofisi’ni Socar veya Aramco’dan birinin alması beklenirken, ipi Vitol’ün göğüslemesi büyük ses getirdi.

Vitol’ün Türkiye’deki en yetkili ismi Cem Başaktar ile satışın duyurulmasından hemen sonra görüştük.

1,36 milyar euro’luk bu teklifin arkasında Başaktar’ın etkisinin de olduğunu vurgulamamız gerekir.

Vitol demişken…

Vitol ilginç bir şirket. Türkiye’de elektrik ticareti yapıyor. Her ne kadar Türkiye’de enerji şirketi gibi görünseler de Vitol’ün ana işi petrol ve petrol türevleri ticareti.

Türkiye’de başta Tüpraş olmak üzere belli başlı dağıtım şirketleriyle son üç-dört yılda yaptığı ham petrol ticareti 3,5 milyon tonu buldu.

Gelin Başaktar’ın satışın duyurulmasından çok kısa bir süre sonra gazetemiz aracılığıyla verdiği mesajları okuyalım önce…

“ÇOK MEMNUNUZ”

Türkiye’de iyi ve güçlü bir markayı satın aldığımız için çok memnunuz. Hedefimiz Petrol Ofisi’ni daha da büyütmek.

“VİTOL BÜYÜYOR”

Özellikle son yıllarda petrol ve petrol türevleri ticaretimiz büyüyor. Retail’e de ilgimiz artarak sürüyor. Bu doğrultuda Afrika ve Avustralya pazarında büyüdük. Petrol Ofisi, Vitol’ün gelecek stratejilerinde önemli bir yere sahip.

“PETROL OFİSİ MARKASIYLA DEVAM EDECEĞİZ”

Petrol Ofisi güçlü bir marka. Markayı değiştirmeyeceğiz. Zaten Vitol girdiği ülkelerde mevcut markalarla devam ediyor.

“BAYİLERİ ZİYARET EDECEĞİZ”

Petrol Ofisi bayilerinin hepsini ziyaret edeceğiz. Petrol Ofisi markasını güçlendireceğiz. Petrol Ofisi’nin pazar payını artıracağız. Petrol Ofisi’nin eski alışılagelmiş güçlü yapısını ve markasını tekrar canlandıracağız.

“ORGANİZASYON YAPIMIZ DEVAM EDECEK”

Petrol Ofisi’nin mevcut personel yapısıyla devam edeceğiz. Organizasyonel yapıda büyük bir değişiklik yapılmayacak.

“TÜRKİYE’DE RAFİNERİYE İLGİMİZ YOK”

Türkiye’de rafineri yatırımlarına şu an için ilgimiz yok. Vitol olarak Avrupa’da bazı rafinerilere ortaklığımız var.

“SÜREÇ 3. ÇEYREKTE TAMAMLANIR”

Satışla ilgili onayların tamamlanması üçüncü çeyreğe sarkabilir. Bu süreye kadar tüm devir işlemlerinin bitmesini bekliyoruz.

Vitol’ün Petrol Ofisi’ni alması piyasada sürpriz olarak nitelendirilebilir. Ancak Cem Başaktar’ın satış sonrası ilk demecinden anladığımız, Vitol’ün Petrol Ofisi’ni satın alma sürecine son derece konsantre ve hazır olduğu.

Türkiye akaryakıt piyasasında hareketli bir dönem daha başlıyor. Petrol Ofisi’nin yatırıma başlaması demek 2020 intifa süreci öncesinde pazarda hareketin artması da demek oluyor.

Hareket demek bereket demek…

Vitol’e büyük ailemize katılmasından dolayı hoş geldin diyoruz.

Bir de dipnot koyalım…

Socar ve Aramco Türkiye pazarına girme konusunda aynı kararlılığı sürdüreceklerini hemen ihale sonrası söylediler.

Yani…

Yanisi açık…

İlginç bir yıl bekliyor bizi…

3 Mart Cuma akşamı açıklandı

OMV, satışla ilgili açıklamayı 3 Mart Cuma geç saatlerde yaptı. Şirketten yapılan açıklamada OMV’nin sahibi olduğu akaryakıt tedarik ve dağıtım şirketi Petrol Ofisi’nin satışı için VIP Turkey Enerji AŞ ile anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Buna göre Vitol Investment Partnership Ltd’nin iştiraki olan VIP Turkey Enerji AŞ, OMV’nin PO’daki hisselerinin tamamını 1 milyar 368 milyon euro’ya satın alacak. Satın alma işlemi OMV’nin denetim kurulu tarafından da onaylandı. OMV’nin satıştan elde edeceği net gelir ise kur etkisiyle birlikte 1,1 milyar euro olacak. Satın alma sürecinin düzenleyici kurumlardan alınacak onaylar da dahil olmak üzere en geç 2017’nin üçüncü çeyreği içinde tamamlanması planlanıyor.

‘Büyüyen piyasaya güçlü bir yatırım yaptık’

Öte yandan konuyla ilgili olarak Vitol’ün resmi internet sitesinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada değerlendirmelerde bulunan Vitol Başkanı Ian Taylor, Petrol Ofisi ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi.

Petrol Ofisi’nin Türkiye’nin önde gelen markalarından biri olduğunu ve sağlık, emniyet, güvenlik ve çevre konularında yüksek standartlara sahip olduğunu belirten Taylor, “Biz de bu müthiş performansı sürdürmeye çalışacağız. Türkiye güçlü ekonomik performansa ve büyüyen enerji ürünleri talebine sahip bir ülke. Petrol Ofisi ile büyüyen bir piyasaya güçlü bir yatırım yaptık” diye konuştu.