Enerji sektörü ve kariyer

Değerli Okuyucularım,

Türkiye Enerji Zirveleri benim için akaryakıt, gaz, elektrik sektörlerinin temsilcilerini bir arada görebildiğim, birlikte yaş aldığımız yöneticilerimizin güleryüzleri ile karşılaşmaktan mutlu olduğum, resmi erkin en üst düzey katılım yaptığı, enerjik bir telaşın hissedildiği bir platform. Doğu Akdeniz doğalgazındaki gelişmeler, yerli-yabancı kömür yatırımcılarının sektöre bakış açısı, akaryakıt piyasasının beklentilerine ilgim yoğunlaşırken, zirvenin güneşlenmesi ve güneş sektörünün sesinin duyulmasından doğrusu pek memnun oldum. Bir oturumu mutlaka izlemek isterdim. Kaçırdım. Çünkü kolaylaştırıcılığını yaptığım “Enerji Sektörü ve Kariyer” oturumu paralelinde “Enerji Sektöründe Siber Güvenlik Özel Oturumu” vardı.
“Enerji Sektörü ve Kariyer” oturumumuzda sol yanımda GAMA Enerji İnsan Kaynakları Müdürü N. Bahar Uygun, sağ yanımda ENERJİSA İnsan Kaynakları Yetenek Yönetimi Grup Müdürü Tuğba Gök vardı. Özellikle genç delegelerinin ilgi gösterdiği oturumumuzu Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) zirve delegasyonu tam kadro izledi.
GAMA Holding İTÜ’müz için ayrı önemlidir. İnşaat Mühendisliği Bölümü 1958 yılı mezunları Erol Üçer, Yüksel Erimtan ve Uğurhan Tunçata ile Müteahhit Raif Mumcu tarafından 1959 yılında kurulan GAMA İnşaat Ltd. Şti.’nin ülkemizin başta güç santralları olmak üzere taşında toprağında izi vardır. GAMA kurucuları İTÜ ile ilişkilerini hiç kesmediler ve bağışlarıyla destek verdiler. Erol Bey’in ismi okulumuzda da kalıcı oldu. Üniversitemizin Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) lisansüstü müzik eğitiminde ayrıcalıklı bir yere sahiptir.
 Türkiye’nin ilk enerji müteahhit firması GAMA Enerji yapılanması ile ülkemizin bir diğer yapıtaşı kurumu SABANCI Holding’in ENERJİSA yapılanması enerji sektörümüzün lokomotiflerindendir. Bu iki firmadan nice çalışanlar geldi ve geçti. Emeklerine sağlık olsun.
Oturumumuzda enerji sektöründe yaşanan dönüşüm sektörde hangi alanlarda kariyer ve yeni iş fırsatlarını sağlayacak, enerji sektörü hangi pozisyonlarda yetişmiş iş gücüne ihtiyaç duyuyor, sektörde öne çıkan pozisyonlar ve ihtiyaç duyulan alanlar, şirketlerin yeni mezunlardan işe alımlarda beklentileri, üst yönetici ve mavi yakalı ihtiyaçları, şirketlerde yeşil yakalı istihdamı, sektörde kadın ve engelli istihdamı, şirketler işe alımlarda nelere dikkat ediyor, insan kaynakları tarafı işe alımlarda hangi sorunlarla karşılaşıyor konularını ve üniversitelerdeki ilgili programları masaya yatırdık.
GAMA Enerji İnsan Kaynakları Müdürü N. Bahar Uygun “Gama Akademi ile kurumsal kültürümüzü, geçmişten bugüne insan zenginliğimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Enerji sektörü, tüketim ve sanayileşme devam ettiği sürece var olmaya devam edecek bir sektör. Yenilenebilir enerjiye olan talebin giderek arttığı, ticaret yönetiminde yeniliklerin olması, üretim teknolojisindeki gelişmelerin artmasıyla daha kalifiye çalışanlara ihtiyaç duyulacağı aşikâr. Uzmanlaşmanın daha ön plana çıkacağı bir dönem başlayacak, işin satış ve ticaret tarafı daha çok gelişecek ve iş imkânları çoğalacak. Sektörümüzde yeşil yakalılar giderek artacak. Bu alanda çalışmak isteyen yeni mezunlara mühendislik disiplini dışında finans ve işletme alanında da kendilerini geliştirmelerini, ilgili firmalarda staj imkanlarını kovalamalarını ve sektörü yakından takip etmelerini öneriyorum. İleri düzeyde İngilizce bilmeleri, mümkünse ikinci bir dili de öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Her şeyden öte işlerini severek yapmalarını, gelişime ve yeniliklere açık olmalarını, çalıştıkları alanda sabırlı ve istikrarlı olmalarını, limitlerini zorlamalarını, konfor alanlarından çıkmalarını ve kendilerinin lideri olmalarını da şiddetle öneriyorum” dedi.
ENERJİSA İnsan Kaynakları Yetenek Yönetimi Grup Müdürü Tuğba Gök “ENERJİSA’da enerjimizi yüksek tutmak için gayret ediyoruz. Birimlerimize gidiyorum. Çalışırken onların dünyasını paylaşıyorum. Öğreniyorum. Bu işte önce ben çok mutluyum. ENERJİSA eleman adaylarından kendini iyi tanıyan, gelişime açık, girişimci ve yenilikçi olmalarını bekliyoruz. İngilizce bilgisi mühim. Sektörü yakından takip şart. Fark yaratan başarıları arıyoruz. Yenilikçi fikirleri destekliyoruz. Sosyal sorumluluğu yüksek kişiler bizim için önemli. İşe ve kurum kültürümüze uygun, yetkinlikleri ön plana çıkan elemanları bekliyoruz. Sözün özü, firma adımızdaki enerjiye enerji katacak kişileri arıyoruz” dedi. ENERJİSA tarihçesine yakışır bir şekilde Adana’da yollarda öne çıktı. Yenilenmiş logolu flamalar yolları adeta güneşin gücünü hissettirerek aydınlattı. Bu arada firmanın enerji verimliliğini öncelikleyen reklamının harika olduğunu belirtmeliyim. Çünkü güzel günler enerji ister.
İnsan kaynaklarındaki görevlerine çok yakışan bu iki genç hanımefendi ile oturumumuzu gerçekleştirmek benim için öğretici oldu. Enerji sektörümüzde insan kaynaklarında çalışmak bence iyi bir seçenek. Enerji için çalışacak enerjileri seçmek hem keyifli hem zor olmalı. Çünkü sektörümüzde ancak yetkinler ilerleyebilir. İstihdam doğru yapılmalı.
Enerji medyası ve enerji fuarcılığı da iki mühim kariyer alanı. Bu alanları gençler ayakta tutuyor. 7. Türkiye Enerji Zirvesi başarısı için görev yapanları Sertaç Komsuoğlu özelinde tebrik ederken, Zirve Başkanımız Mustafa Karahan’ı kutlarım. Birlikten güç doğar. Enerji etkinliklerinde yan yana gelmemiz önemlidir. Çünkü Türkiye’mizin hepimizin enerjisine ihtiyacı var.
Enerji sektöründe moralimizi hiç azaltmadan, kişisel enerjimizi hiç düşürmeden, hepimiz çok çalışıp potansiyel enerjimizi kinetik enerjiye çevirmeliyiz. Günler çok zor. Zor günlerden neler doğar. Göreceğiz. Başarılı kariyer öykülerinin şirket başarılarını, ötesinde de ülkemiz enerji sektörünü güçlendirmesini dilerim.
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.