akaryakıt

Bir alkış da akaryakıt sektörüne…

Petrol fiyatları tarihi rekorlar kırarak düşüyor. Buna karşın Amerikan doları ters yönde rekorlar kırarak yükseliyor. Dünya hava trafiği koronavirüsün etkisiyle neredeyse kontak kapatmış durumda. Aynı durum deniz trafiği ve toplu taşıma için de geçerli. Dünyada birçok ülkede sokağa çıkma yasağı veya sokağa çıkma korkusu mevcut. İşte bu ortamda bizim akaryakıt sektörümüz her zaman olduğu gibi 7 gün 24 saat hizmete devam ediyor. Bu olumsuz koşullar ve ortama rağmen her gün pompalar yine dolu, her gün hizmet aynı kalite ve hızda…

Hep diyoruz ‘Türkiye’de akaryakıt sektörü için söz konusu vatansa gerisi teferruattır.’ Bu dün de aynıydı, bugün de aynı, yarın da aynı olacak. İşte bu ortamda bu sektörün acil sorunlarına da bir ‘korona formülü’ bulmamızda fayda var. Eminim ki gerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, gerek EPDK, sektörün dünyanın yaşadığı bu zorlu süreçten en az etkilenmesi için ilave adımlar atacaktır.

Hepimiz sağlıkçılarımızı, emniyet ve ordu mensuplarımızı her gün alkışlıyoruz. İnanın aynı tarz bir alkışı hizmete ara vermeden devam eden akaryakıt sektörü de hak ediyor.

OYAK önemli oyuncu olur

OYAK’ın Total ve M Oil’i Demirören’den satın alıp piyasaya girmesi ‘dengeleri ne oranda değiştirir’ sorusunun cevabını 2021 yılında alabileceğiz inancındayım. Bu yıl intifa yılı… OYAK’ın dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler ve bunların Türk piyasasına etkisi nedeniyle 2020’yi agresif olarak geçireceğini düşünmüyoruz. Keza Oyak’ın bu satın almayı hazmetmeden büyük transferler ve/veya ‘büyük ihalelerde ben de iddialıyım’ diyeceğini de düşünmüyoruz. Tabii ki yılın son çeyreğinde varlıklarını hissettireceklerdir. Ama OYAK’ın oyuna iddialı dahil oluşu 2021 yılı olacaktır.