Yeşil sertifika pazarı büyüyor

Yenilenebilir enerji kullanımının giderek artmasına paralel olarak yeşil sertifikalara olan ilgi de artmaya devam ediyor.

Yeşil sertifika pazarı büyüyor
SONER OKUR
  • Yayınlanma13 Mayıs 2024 11:37
  • Güncelleme13 Mayıs 2024 11:38

Uluslararası raporlara göre, bu alandaki pazar büyüklüğünün gelecek 10 yıl içinde 87 milyar dolar ile 136 milyar dolar arasında bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Türkiye, dünyada kullanılan IREC sertifikaları kıyaslandığında 4. sırada yer alıyor.

Kötüleşen iklim koşulları ve endüstride artan yeşil enerji talebi, yenilenebilir enerji ve yeşil sertifika pazarının gelişmesini ve bu alana yoğun yatırım yapılmasını tetikledi. Türkiye de enerji arz güvenliği, enerji çeşitliliği, Net Sıfır Hedefleri ve 2026 yılında devreye girecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bu gelişmelerle birlikte elektrik tüketiminden kaynaklı dolaylı emisyonların yenilenebilir enerji tedariği ile dengelendiğini belgeleyen yeşil sertifikalar da sektör için oldukça önemli hale geldi.

Foton Enerji Kurucu Ortağı Can Arslan: “Şirketler, emisyon miktarlarını azaltmak için önemli adımlar atıyor.”

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın 2026 yılında devreye girmesiyle birlikte Türkiye’de, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen ürünlerin üretiminde izleme, raporlama ve doğrulama (MRV) önem kazanacaktır.

ATP GreenX İş Geliştirme Müdürü Tuğba Tanıl: “Türkiye, yenilenebilir enerji sertifika pazarında etkin rol üstlenebilir”

Türkiye, yenilenebilir kaynaklar açısından zengin bir potansiyele sahip. Yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması ve bu enerjilerin ulusal enerji miksine entegrasyonu, Türkiye’nin yeşil sertifika potansiyelini artırır.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…