VADELİ GAZ PİYASASINDA İŞLEM TAMAM

Enerji sektörü tarafından uzun zamandır beklenen ve Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olma yolundaki en önemli kilometre taşlarından biri olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP), EPİAŞ bünyesinde 1 Ekim’de düzenlenen törenle işleme açıldı. ‘PİYASADA LİKİDİTE VE DİNAMİZM DE ARTACAK’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vadeli gaz piyasasında katılımcıların aylık, çeyreklik ve yıllık işlem yapabileceğini […]

VADELİ GAZ PİYASASINDA İŞLEM TAMAM
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma15 Ekim 2021 15:32
  • Güncelleme15 Ekim 2021 16:23

Enerji sektörü tarafından uzun zamandır beklenen ve Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olma yolundaki en önemli kilometre taşlarından biri olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP), EPİAŞ bünyesinde 1 Ekim’de düzenlenen törenle işleme açıldı.

‘PİYASADA LİKİDİTE VE DİNAMİZM DE ARTACAK’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vadeli gaz piyasasında katılımcıların aylık, çeyreklik ve yıllık işlem yapabileceğini belirterek; “Katılımcılar işlem yaptıkları kontratlar sayesinde teslimat dönemi geldiğinde fiziki olarak bu gazı teslim alıp, teslim edebilecek. Kontratların el değiştirmesiyle piyasada likidite ve dinamizm de artacak” dedi.

‘AVRUPA’NIN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK ENERJİ BORSASI’

EPİAŞ’ın Avrupa’nın dördüncü büyük enerji borsası olduğunu söyleyen EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, “Türkiye, şu anda Avrupa’nın en yüksek beşinci kurulu güce sahip ülkesi. Yenilenebilir kaynak kurulu gücü ise yüzde 53 ile önemli bir orana sahip. Bunun üretim içindeki payı ise geçen sene yaklaşık yüzde 43 olarak gerçekleşti” diye konuştu.

‘ÇOK OLUMLU YANSIMALARI OLACAĞINA İNANIYORUM’

VGP’nin arz güvenliğine de katkı sağlayacağını söyleyen EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, “Likit ve derinlikli bir piyasa yapısına ulaştığımızda; piyasamızda oluşacak rekabetçi referans fiyatların hem sanayicilerimize hem de tüketicilerimize çok olumlu yansımaları olacağına inanıyorum. VGP’de oluşan işlem hacmi ileriye dönük belirsizlikleri azaltacak” dedi. 

HABERİN DEVAMI…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EPİAŞ bünyesinde işleme açılan vadeli doğal gaz piyasasında güçlü bir gösterge fiyatın oluşacağına inandıklarını belirterek, “Bölgemizin en büyük doğal gaz tüketicisi ülkesiyiz ve çevre ülkelerle de farklı boru hatları bağlantılarımız olduğu için oluşacak bu piyasa bizi bölgesel ticaret merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaştıracak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde 1 Ekim’de işleme açılan vadeli doğal gaz piyasasında güçlü bir gösterge fiyatın oluşacağına inandıklarını belirterek, “Bölgemizin en büyük doğal gaz tüketicisi ülkesiyiz ve çevre ülkelerle de farklı boru hatları bağlantılarımız olduğu için oluşacak bu piyasa bizi bölgesel ticaret merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaştıracak” ifadesini kullandı.

Dönmez, piyasa açılış törenine gönderdiği video mesajda, EPİAŞ’ın 6 yıl önce Türkiye Elektrik İletim AŞ’den gün öncesi piyasasının işletimini devraldığını ve Türkiye’nin ilk enerji borsası olarak faaliyete başladığını anımsattı.

Spot doğal gaz piyasasında oluşan günlük referans fiyatın sektör tarafından takip edilen önemli bir gösterge olduğuna işaret eden Dönmez, EPİAŞ’ta gün öncesi ve gün içi piyasaları, dengeleme güç piyasası, vadeli elektrik piyasası, organize toptan doğal gaz piyasası ve YEK-G gibi enstrümanlarla elektrik ve doğal gazda ürün ve sürelerin artırıldığını, böylece önemli bir piyasa hacmi ve derinlik oluşturulduğunu vurguladı. 

‘BÖLGEMİZİN EN BÜYÜK DOĞAL GAZ TÜKETİCİSİ ÜLKESİYİZ’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, vadeli gaz piyasasında katılımcıların aylık, çeyreklik ve yıllık işlem yapabileceğini belirterek şunları kaydetti: “Katılımcılar işlem yaptıkları kontratlar sayesinde teslimat dönemi geldiğinde fiziki olarak bu gazı teslim alıp, teslim edebilecek. Kontratların el değiştirmesiyle piyasada likidite ve dinamizm de artacak. İhtiyaç halinde arbitraj imkanı da sağlanmış olacak. Bölgemizin en büyük doğal gaz tüketicisi ülkesiyiz ve çevre ülkelerle de farklı boru hatları bağlantılarımız olduğu için oluşacak bu piyasa bizi bölgesel ticaret merkezi olma hedefimize bir adım daha yaklaştıracak. Vadeli kontratlar piyasada öngörülebilirliği artıran ürünlerdir. Vadeli piyasalar, fiyat dalgalanmalarına karşı doğal gaz üreticileri ve tüketicilerine enerji maliyetlerini sabitleme avantajı sunarak, fiyat dengesizliklerinin oluşturacağı risklerden korur. Özellikle küresel piyasalarda ciddi bir enerji darboğazının yaşandığı bugünlerde vadeli gaz piyasasının devreye girmesi bu açıdan büyük önem taşıyor.”

“PAYDAŞLARIMIZLA İŞBİRLİĞİ HALİNDE KULLANICI DOSTU ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Açılış töreninde konuşan EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, Vadeli Doğal Gaz Piyasası hazırlık sürecine değinerek, “Paydaşlarımızla işbirliği halinde, enerji sektörü ve enerji piyasasına katma değer sağlayacak, süreçleri sadeleştirecek, kullanıcı dostu çözümler üretmeye çalışıyoruz. Vadeli Doğal Gaz Piyasası da böyle bir çalışmanın ürünü olarak tamamen yerli ve milli, piyasamızın ve çalışanlarımızın özverili ve değerli çalışmalarıyla ortaya çıktı.” dedi.

“ARTAN İŞLEM HACMİYLE EPİAŞ, AVRUPA’NIN 4. BÜYÜK ENERJİ BORSASI”

Abdullah Tancan, EPİAŞ’ın Avrupa’nın dördüncü büyük enerji borsası olduğunu hatırlatarak, “Türkiye, şu anda Avrupa’nın en yüksek beşinci kurulu güce sahip ülkesidir. Yenilenebilir kaynak kurulu gücü ise yüzde 53 ile önemli bir orana sahip. Bunun üretim içindeki payı ise geçen sene yaklaşık yüzde 43 olarak gerçekleşti.” dedi.

Tancan, konuşmasının ardından ikisi Kasım, biri Ocak vadeli ilk kontratlarla piyasa hacminin 300 bin liraya ulaştığını bildirdi.

‘İLK KONTRATLARLA 300 BİN LİRALIK İŞLEM HACMİ OLUŞTU’

EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, Türkiye’nin kaynak açısından dengeli bir arz çeşitliliğine sahip olduğunu dile getirerek, “Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yatırımları, yüzer LNG gemileri, alternatif boru hatları yatırımları ve yer altı depolama kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar sayesinde arz güvenliğinde önemli mesafeler kat edildi. 2023 sonuna kadar yer altı doğal gaz depolama kapasitemizin yıllık tüketim miktarımızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılayacak şekilde 11 milyar metreküp kapasiteye yükseltilmesini hedefliyoruz” dedi.

Vadeli gaz piyasasının işleme açılmasıyla katılımcıların gaz maliyetlerini ileriye dönük olarak sabitleyebileceğini belirten Tancan, “Vadeli elektrik ve gaz piyasalarının açılmasıyla EPİAŞ, piyasa katılımcılarına sunduğu ürün ve hizmetlerde ürün çeşitliliği anlamında Avrupa piyasalarıyla aynı seviyeyi yakalıyor. Bu noktadan itibaren Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olabilmesi için uluslararası piyasa katılımcılarının piyasamızda daha çok işlem yapmasına yönelik çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

‘KATILIMCILARIMIZA ALTERNATİF OLARAK AYLIK, ÇEYREKLİK VE YILLIK KONTRATLARDA TİCARET İMKANI SUNACAĞIZ’

Açılış töreninde konuşan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, VGP ile mevcut doğal gaz piyasasına ilave olarak vadeli ürünleri sunacaklarını hatırlatarak, “Katılımcılarımıza alternatif olarak aylık, çeyreklik ve yıllık kontratlarda ticaret imkânı sağlayacağız. Ürünlerimiz fiziksel teslimatlı ürünlerdir. Aynı zamanda ürünlerimiz, fiziksel teslimat  ayına kadar finansal bir ürün şeklinde el değiştirerek katılımcılarımıza ek ticaret ve arbitraj imkânı sağlamış olacaktır. Vadeli Doğal Gaz Piyasası ile hem işlem hacminin ve likiditenin artmasına, hem de piyasada sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin artmasına katkı sağlamış olacağız” Şeklinde konuştu.

VGP’nin arz güvenliğine de katkı sağlayacağına dikkati çeken Türkoğlu, “Likit ve derinlikli bir piyasa yapısına ulaştığımızda; piyasamızda oluşacak rekabetçi referans fiyatların hem sanayicilerimize hem de tüketicilerimize çok olumlu yansımaları olacağına inanıyorum. Aynı zamanda VGP’de oluşan işlem hacmi ileriye dönük belirsizlikleri azaltacaktır.” dedi.

‘EPİAŞ, YENİ ÜRÜNÜ İLE TÜRKİYE VE ULUSLARARASI PİYASALAR İÇİN FİYAT RİSKİNDEN KORUNMANIN DA BİR ARACI OLACAK’

Açılış törenine çevrim içi olarak katılan EUROPEX Yönetim Kurulu Başkanı ve ICE ENDEX Başkanı Pieter Schuurs EPİAŞ’ın, EUROPEX üyeliğinin ilk günlerinden itibaren aktif bir üye olduğunu belirterek, “Türkiye’nin inovatif ve öngörülü bir üye olduğunu düşünüyoruz. Vadeli Doğal Gaz Piyasası gibi bu yıl açılışını gerçekleştirdiğiniz YEK-G Sisteminde blokchain teknolojisini ilk kez bu alanda kullanan kurum olarak öne çıktınız. Enerji piyasasını son derece başarılı bir şekilde işletmektesiniz ve bunu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdiniz” dedi.

Şeffaflık, güvenilirlik ve buna elveriş sağlayan bir mevzuatın bulunması enerji ticaretinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayacağını vurgulayan Schuurs “EPİAŞ, yeni ürünü ile Türkiye ve uluslararası piyasalar için fiyat riskinden korunmanın da bir aracı olacak” dedi.

Açılış törenine TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Takasbank Genel Müdürü Avşar Sungurlu, EPİAŞ yönetim kurulu üyeleri ve EUROPEX Genel Sekreteri Christian Baer’in yanısıra enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşları katıldı.