Türkmenistan’da Çalık Holding’den enerji iş birliği

Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan hattında inşa edilecek enerji nakil hattı projesi için Türkmenistan Enerji Bakanlığı ve Çalık Holding arasında mutabakat zaptı imzalandı. Türkmenistan Enerji Bakanı Çarımurat Purçekov ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı, Türkmenistan – Afganistan – Pakistan – Hindistan Doğalgaz Boru Hattı (TAPİ) projesine paralel olarak inşa edilecek […]

Türkmenistan’da Çalık Holding’den enerji iş birliği
Servet Uzun
  • Yayınlanma8 Şubat 2018 11:43

Türkmenistan, Pakistan ve Afganistan hattında inşa edilecek enerji nakil hattı projesi için Türkmenistan Enerji Bakanlığı ve Çalık Holding arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Türkmenistan Enerji Bakanı Çarımurat Purçekov ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı, Türkmenistan – Afganistan – Pakistan – Hindistan Doğalgaz Boru Hattı (TAPİ) projesine paralel olarak inşa edilecek 500 kilovatlık enerji santralinin inşasını kapsıyor.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, söz konusu protokol çalışmaları çerçevesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından da kabul edildi. Ahmet Çalık görüşmede, halen inşası devam eden ve 2018 yılı içinde tamamlanması beklenen Avaza Uluslararası Deniz Limanı, Garaboğaz Amonyak ve Üre Fabrikası ve Mari – 3 Kombine Çevrim Santrali projelerinin durumu hakkında bilgi verdi. Türkmen lider Berdimuhammedov ile görüşmesinde Ahmet Çalık, Türk iş adamlarının uzun yıllardır devam eden iş birliğini geliştirmeye ve Türkmenistan’da devam eden ekonomik yatırım programlarına aktif katılıma devam etme konusunda istekli olduğunu belirtti.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı’nın haberine göre Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov görüşmede, Türkmen – Türk ilişkilerinin dostluk temelli ve sonuç odaklı gelişimine dikkat çekti. Türkmenistan’daki önemli projelerin hayata geçirilmesinde Türk şirketlerinin önemli sorumluluklar üstlendiğini vurgulayan Türkmen lider; Türk şirketlerinin, Türkmenistan’daki önemli yatırım projelerini başarı ile sonuçlandırmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.