Transformatör pazarına ilgi artıyor

Elektrifikasyon, iklim değişikliği ile mücadele, yenilenebilir enerji entegrasyonu ve akıllı şebekelerde kilit rol oynayan transformatör pazarı, dijitalleşmenin de etkisiyle dünyada büyümeye devam ediyor.

Transformatör pazarına ilgi artıyor
SONER OKUR
  • Yayınlanma9 Temmuz 2024 14:52

Uluslararası raporlara göre, transformatör konusunda çeşitli zorluklar yaşanmasına rağmen pazar büyüklüğü her geçen gün yukarı yönlü ivme kazanıyor.

2023 yılında küresel yenilenebilir enerji yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 17’lik artışla 495 milyar dolara ulaşırken, Çin yenilenebilir yatırımlarıyla öne çıktı. Avrupa’da ise Almanya ve İspanya zirvede yer aldı.

2050 YILINA KADAR 200 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

Son verilere göre, AB’de sadece iletim hatlarına yapılan yatırım 100 milyar doları aşarken akıllı şebekelere 50 milyar dolar yatırım yapıldı. Mevcut koşulların devam ettiği senaryoda pazarın 2050’ye kadar 200 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor. Türkiye ise 2 milyar doların üzerindeki pazar büyüklüğü ile transformatör pazarında kilit oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Beta Enerji Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Ünal: Türkiye’deki transformatör pazarının büyüklüğü 2 milyar doların üzerinde.

Küresel transformatör pazarı, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte büyük bir büyüme potansiyeline sahip. Enerji talebindeki sürekli artış ve enerji altyapılarının modernizasyonu ile birlikte küresel transformatör pazarının, 2030 yılına kadar artan bir hızda büyümesi bekleniyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…