EPDK Başkanı Yılmaz, Uzman Gözüyle Enerji programına katıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile TRT işbirliğinde gerçekleştirilen “Uzman Gözüyle Enerji” programının son bölümüne EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konuk oldu.   2017 yılında enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Yılmaz, 2017’nin Türkiye’nin enerjisinin yüksek ve hareketli geçen bir yıl olduğunu belirtti. Başkan Yılmaz şunları söyledi:   “Sektörümüzde mantıksal bir dönüşüm yaşadık. Yenilenebilir enerji değerini daha […]

EPDK Başkanı Yılmaz, Uzman Gözüyle Enerji programına katıldı
Servet Uzun
  • Yayınlanma17 Ocak 2018 16:35

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile TRT işbirliğinde gerçekleştirilen “Uzman Gözüyle Enerji” programının son bölümüne EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konuk oldu.

 

2017 yılında enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Yılmaz, 2017’nin Türkiye’nin enerjisinin yüksek ve hareketli geçen bir yıl olduğunu belirtti. Başkan Yılmaz şunları söyledi:

 

“Sektörümüzde mantıksal bir dönüşüm yaşadık. Yenilenebilir enerji değerini daha da arttırdı. Piyasanın nereye gideceği belli oldu. Bu sektörün artık teşvike ihtiyacı kalmadı. Yatırımcı artık sistemi ben teşvik edeceğim diyor. 180 derecelik bir dönüşüm yaşandı. Bir ülkenin büyümesi için enerji maliyetleri çok önemli. Yenilenebilir kaynaklar artık çok ucuz maliyetlerle dünya piyasalarına karşı büyük avantajlar sağlayacak”

 

“Elektrik dağıtım sektöründe yaşlanan bir şebekemiz var, bunun rehabilitasyonu açısından yatırım bütçelerini arttırdık” diyen Başkan Yılmaz, doğal gaz sektöründe de çok ciddi mesafe alındığını 2018 yılında doğal gazın ulaşmadığı ilin kalmayacağını vurguladı.

 

Akaryakıt sektörüne yönelik değerlendirmelerde de bulunan Başkan Yılmaz, fiyat oluşumunun kendi metodolojisi içinde belirlendiğini EPDK’nın ancak metodolojiden sapmalar olduğunda devreye girerek müdahalelerde bulunduğunu hatırlattı.

 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, oluşan fiyatları yakından takip ettiklerini ve sektörün son 3 yılda tavan fiyatı gerektirecek bir adım atmadığını belirterek: “Sektör sert yüzümüzü ne zaman göstereceğimizi çok iyi biliyor. Formülümüz çok net. Formülden bir sapma olursa müdahalemiz olur. Biz EPDK olarak piyasanın önünde olmaya çalışıyoruz daima. Biz bize yapılmasını istemediğimiz şeyin vatandaşlarımıza da yapılmasını istemiyoruz.” dedi.

 

57 hafta boyunca EPDK – TRT işbirliği ile gerçekleştirilen “Uzman Gözüyle Enerji” programının sonunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, sunucu Gülçin Üstün Can’a ve program ekibine enerji sektörüne katkılarından ötürü teşekkür plaketi verdi.

 

“Uzman Gözüyle Enerji” programının son bölümünü Kurum web sayfamızda bulunan “enerjimedya” köşesinden izleyebilirsiniz.