OPEC küresel petrol talebinde bu yıl günlük 2,2 milyon varil artış bekliyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem elGays, bu yıl küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artmasını beklediklerini söyledi.

OPEC küresel petrol talebinde bu yıl günlük 2,2 milyon varil artış bekliyor
SONER OKUR
  • Yayınlanma10 Haziran 2024 11:50

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Heysem el-Gays, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında düzenlenen oturuma katıldı.

Gays, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında düzenlenen oturumda değerlendirmelerde bulundu.

kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Gays, “Bu alanda bir ayrımcılık kabul edilemez. Evet, zararlı çok fazla emisyon var, bunu azaltmalıyız ama çoğu zaman petrol endüstrisinin kötü gösterildiğini görüyoruz” dedi.

OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu nezdinde varılan üretim anlaşmaları üzerine çok fazla spekülasyon yapıldığı eleştirisinde bulunan Gays, “Ne zaman şu ya da bu duyuruyu yapsak kamuoyu mutlu olmuyor. Bazı aktörlerin hangi hikayeyi duymak istediğini bilmek zor. Ancak yine de önemli olana, temellere odaklanmamız bizim için çok önemli” diye konuştu.

konomik büyüme, arz ve talep” olduğunun altını çizdi. Küresel petrol talebine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gays, “Bu yıl küresel petrol talebinin günlük 2,2 milyon varil artmasını bekliyoruz. 2024’ün ilk çeyreğinde günlük 2,3 milyon varil artış yaşandı, üstelik ilk çeyrekler genellikle talebin en düşük olduğu dönemlerdir” dedi.

Gays, OPEC’in 2023 yılına ilişkin petrol talebi konusunda en başarılı tahmini yaptığına işaret ederek, “Tahminlerimizi eleştirenler, kendi tahminleri bizimkiyle eşitlenene kadar neredeyse her ay tahminlerini düzenlemek zorunda kaldılar” değerlendirmesinde bulundu.