Start-up yarışması ‘PowerUp!’ finalinde Türkiye’yi ENLİL temsil edecek

EIT InnoEnergy tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen PowerUp! Yarışması’nın, Türkiye finali, Sabancı Üniversitesi tarafından, EnerjiSA ve Borusan EnBW Enerji sponsorluğunda 25 Nisan Perşembe akşamı Kolektif House Levent’te gerçekleşti.

Yarışmada jüri üyeleri tarafından birinciliğe layık görülen Deveci Tech ekibinden Kemal Şengüler projeleri ve kazandıkları birincilikle ilgili şunları söyledi: “İlk günden bu yana hem ülkemiz hem de dünya genelinde temiz enerji teknolojilerinin yaygınlaşması adına çalışıyoruz ve bu amaçla da geliştirdiğimiz ENLİL ürünü, ilk defa İstanbul’da devreye alındı ve global bazda çok ciddi ilgi uyandırdı. Bu amaçla da ENLİL’i global pazarlara taşımak için bize faydası olabilecek her kurum ve organizasyonla iş birliği yapmaya gayret ediyoruz. Bu süreçte Sabancı Üniversitesi SUCool ekibinin yönlendirmeleri doğrultusunda başvurduğumuz ve birinci seçildiğimiz PowerUp! Yarışması’nın, Avrupa’daki potansiyel müşteri ve partnerler ile tanışma ve yeni pazarlara açılma noktasında bize çok değerli ve uzun vadeli faydalar sunacağına inanıyoruz. Amacımız 21 Mayıs’ta da dereceye girerek Avrupa yolculuğumuza güzel ve anlamlı bir başlangıç yapmaktır.”

İstanbul’da düzenlenen Türkiye Finali’nde ikincilik ödülünün sahibi, yaşam alanları için akıllı ısıtma üniteleri geliştiren EVANA olurken; enerji dağıtım sektörleri için yapay zeka destekli talep yönetim teknolojileri geliştiren D.R.E.A.M – Onur Enerji ekibi üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

5 sezon, 24 ülke, 900 katılımcı

Startup yarışması olan PowerUp! InnoEnergy tarafından organize ediliyor. Bu yıl 5’inci sezonu düzenlenen yarışmada enerji, ulaşım, ısıtma, temiz teknoloji ve akıllı teknolojiler alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 300 ekip yer aldı. Power Up! Türkiye Finali’nde, 8 tane gelecek vadeden startup, ürünlerini ve çözümlerini, jüri üyeleri ve endüstri uzmanlarından oluşan izleyicilere sergiledi.

Başarının reçetesi: İş farkındalığı ve pazar potansiyeli

PowerUp 2019 Türkiye Finalinde Sabancı Üniversitesi’ni temsilen jüri üyesi olarak yer alan Dr. Volkan ÖZGÜZ, değerlendirme süreçlerini şöyle anlattı, “Jüri üyeleri olarak bizim için en önemli kriterler arasında, fikirlerin küresel ölçekte başarılı olma potansiyeli, bununla birlikte uygulanabilir ürün ve servislerin uzun vadeli gelişim potansiyeli yer alıyor. Ülke Finali’ne katılan startup’lar, çok çeşitli ürünler ve çözümler sundu ancak biz en yüksek potansiyeli, Deveci Tech (ENLİL)’de gördük. Bu şirket şimdi, ülkemizi temsil etme ayrıcalığına sahip olacağı Büyük Finale hazırlanıyor.”

PowerUp!’ın Altın Ortaklar’ından RAFAKO S.A. İnovasyon Başkanı Michał Maćkowiak ise şunları söyledi, “Bu yıl PowerUp! Yarışması’nda rekabet kalitesinin yeni seviyelere ulaştığı görüldü. Son üç yıldır yarışmanın sponsorluğunu üstlendiğimiz için standartlardaki yükselişi ve hazırlık için gösterilen çabayı fark edebiliyoruz. Başvurular arasından en iyileri seçerken 3 temel kritere odaklanıyorum: Birincisi, yarışmadaki çözümlerin, RAFAKO’nun aradığı türde inovasyonlar olduğuna dair bir kanıt; ikincisi, projelerin ve bu projelerin ölçeklenebilirliğinin pazar değeri ve üçüncüsü de projelerin sunulma şekli. Bu yılın galibi bu kriterleri, diğer tüm adaylardan daha güçlü bir şekilde karşıladı. Bu şirketin yakın gelecekte nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyorum.”
RAFAKO’nun yanı sıra Ukraynalı şirket DTEK de bu yıl Altın Ortaklar Listesi’nde yer aldı. DTEK, bir ortaklık statüsünü yeni inovatif ürünler ve servisler keşfetmek için kullanmayı amaçlıyor.

DTEK CIO’su (İnovasyondan Sorumlu Başkan) Emanuele Volpe, “Doğal gaz ve kömür üretiminde, termal enerji üretiminde, yenilenebilir enerji, şebekeler, e-ulaşım, enerji verimliliği ve müşteri hizmetleri konularında çözümler arıyoruz” diyor.

Son 14: Impact’19’da PowerUp! Büyük Finali

Power Up! Türkiye Finalini kazanan Deveci Tech diğer 14 ülke finallerinin kazananları ile birlikte, 50 bin Euro birincilik ödülü ve 150 bin Euro’ya varan finansman desteğine erişim imkânı sunan InnoEnergy’nin prestijli Highway® hızlandırıcı programına katılma şansı için 21 Mayıs’taki büyük finalde yarışacak. 5. PowerUp! Yarışması’nın galibi, Orta ve Doğu Avrupa’nın en önemli etkinliklerinden biri olan Impact’19 kapsamında, 21 Mayıs 2019’da Polonya, Krakow’da seçilecek.

Bu sektörde hareket hiç bitmez