Leningrad NGS’nin 5 numaralı güç ünitesi 5 milyar kWh üretime ulaştı

ROSATOM’un Elektrik Enerjisi Bölümünün bir parçası olan Concern Rosenergoatom’un işlettiği Leningrad NGS’nin VVER-1200 donanımlı 5 numaralı yeni süper güç ünitesi 5 milyar kilovat saatlik elektrik üretimine ulaştı. 3 Nisan itibariyle, üretim 5 milyar 7 milyon kWh’ın üzerine çıktı.

Leningrad NGS (LNGS) Direktörü Vladimir Pereguda, başarılarını şu sözlerle açıkladı:

“Bugün Leningrad Nükleer Santrali’nin tarihinde önemli bir gün. İlk olarak 5 milyar kilovat saatlik elektrik ürettik. Bu başarının bileşenlerine baktığımızda; mükemmel bir proje, yenilikçi teknolojiler, binlerce insanın emeği, tabi ki geliştiriciler, inşaatçılar, montajcılar elbette LNGS personeli bulunuyor. Yeni güç ünitesinin emniyetli, güvenilir ve çevre dostu çalışmasının sıkı bir şekilde gözetilmesiyle de önemli bir üretim rakamı elde edildi.”

Yeni güç ünitesinin ürettiği elektrik Kuzey-Batı bölgesinin kalkınması için önemli bir adım olarak görülüyor ve şu anda bölgede bir dizi büyük yatırım projesi yürütülüyor. Bölge Başkanı Alexander Drozdenko, düşüncelerini ve Leningrad NGS’nin Leningrad Bölgesi için önemini şu sözlerle dile getirdi:

“Yeni LNGS-2, birimlerinin devreye girmesi ile yüksek teknoloji endüstrileri ve dijital ekonomi projeleri de dahil olmak üzere, yoğun enerji endüstrilerin geliştirilmesinde bölgenin potansiyelini önemli ölçüde arttırmaktadır.’’

Ünitenin tam kapasite ticari faaliyete geçmesiyle birlikte, Leningrad Bölgesi’nin konsolide bütçesine ek vergi şeklinde gerçekleşecek ekonomik etkinin yıllık 3 milyar rubleden fazla olacağı tahmin ediliyor.

Santralin yer aldığı Sosnovy Bor kasabasının sakinleri için, LNGS sadece bir iş değil, aynı zamanda en düşük ısı maliyeti anlamına geliyor; gigcalorium başına sadece 388 ruble gibi bir fiyat biçiliyor.

VVER-1200 LNGS’nin 1 No’lu yenilikçi güç ünitesinin jeneratörü 9 Mart 2018’de şebeke ile senkronize edildi, tüm testler ve güç gelişimi gerçekleştirildi, yüzde 30-100 arasında farklı seviyelerde çalıştırıldı . Ekim 2018’de, VVER-1200 LNGS’nin 1 No’lu güç ünitesi ticari işletmeye açıldı ve yeni yılın başından itibaren kapasite satışı için pazara girdi. Bunun zamanında devreye alınması LNGS’nin 2018 planını yüzde 5,05 aşmasını sağladı ve Rosenergoatom Concern JSC’nin yeni rekoruna önemli katkılarda bulundu.

2019’da, Leningrad NGS’nin Federal Antimonopoly Servisi’nin (FAS) elektrik üretme planı, 2018 seviyesinden yüzde 2 daha yüksek olan 28 milyar 30 milyon kWh olarak belirlendi. Aynı zamanda, üretimin en büyük bölümünün neredeyse yüzde 30’u yeni güç ünitesinden bekleniyor.

LNGS 3’üncü jenerasyon ünitesinin kullanıldığı bu proje, geleneksel güç ünitelerine (VVER-1000) kıyasla ekonomik performansını ve güvenliğini önemli ölçüde artıran bir takım avantajlara sahip. Reaktörün çalışma gücü yüzde 20 artırılarak 1000’den 1200 MW’a çıkarıldı. Ana ekipmanların kullanım ömrü 30 yıldan 60 yıla yani tam olarak 2 katına çıkarıldı. Aynı zamanda ünite, nükleer güvenlik alanındaki en yüksek uluslararası standartlara da uyum gösteriyor.

LNGS-2 Projesi, Belarus NGS, Paks-2 NGS, Al-Dabaa NGS, Hanhikivi-1 NGS gibi uluslararası ROSATOM projeleri için bir referans olarak gösteriliyor.

Kazakistan’da nükleer enerji santrali yapılması gündemde