Türkiye Enerji Zirvesi

Yeniköy Kemerköy santrallerinin modernizasyonunu GE yapacak

 Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye ait kömür yakıtlı iki elektrik santralinin modernizasyonunun enerji teknolojileri danışmanlık şirketi GE tarafından yapılacağı bildirildi.

 

GE’den yapılan yazılı açıklamada, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ ile şirketin iki elektrik santralinin modernizasyonuna yönelik, toplam değeri 260 milyon doları aşan bir sözleşme yapıldığı belirtildi.

 

Modernizasyon işlemleri sonrasında söz konusu santrallerin kapasitesinin yaklaşık 197,5 megavat artacağı ve emisyon salımının da önemli ölçüde azalacağı kaydedildi.

 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ ile IC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, GE’nin, santral modernizasyonunda ihtiyaçların tümünü tek elden karşılayabilecek bir servis sağlayıcısı olduğunu ifade etti.

 

Türkiye’de elektrik tüketiminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 4,4 arttığını belirten Çeçen, şunları kaydetti:

 

“Ülkemizin artan enerji ihtiyacını ulusal enerji politikalarımız doğrultusunda karşılamak için mevcut tesislerimizin enerji kapasitesini, emre amadeliğini ve verimliliğini artırırken, emisyonları da azaltmayı hedefliyoruz. Ülkemizin ekonomik kalkınmasına ve ulusal enerji politikalarına olan güvenimizin bir göstergesi olarak, stratejimizin odağında, yerli kaynaklarla çalışan santrallerimize yatırım yaparak modernize etmek bulunuyor.”

 

Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 5’i toplam bin 50 megavat kurulu güce sahip Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim santrallerinden karşılanıyor.

 

AA