YEDAŞ’tan AGİS’e 10 milyon dolarlık yatırım

YEDAŞ, dijitalleşme yatırımları kapsamında Akıllı Ölçü Devreleri ve Alçak Gerilim Şebeke İzleme Sistemi (AGİS), projesini devreye aldı.

 

AGİS 150 BİN NOKTADA KONTROL YAPIYOR

 

2020 yılına kadar dijitalleşme alanında yatırımlarını tamamlayarak şebeke izleme ve yönetimini akıllı sistemler üzerinden yürütmeyi hedefleyen YEDAŞ, Akıllı Ölçü Devreleri ve Alçak Gerilim Şebeke İzleme Sistemi (AGİS) ile geliştirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekledi.

 

Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip AGİS, mevcut Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) ile bir bütün haline getirilerek, 12 bin 500 dağıtım trafosu ve çıkış kollarında, yaklaşık 150 bin noktada anlık enerji durumunu takip edebiliyor. Bunula birlikte AGİS arızanın yer tespitini ve arızaya müdahale süresini kısaltacak.

 

SOKAK AYDINLATMALARI DA İZLENECEK

 

YEDAŞ, ayrıca 5 ilde 13 bin 500 noktadan oluşan aydınlatma tesislerini ana izleme merkezinden yönetecek. Buna göre zamanından önce devreye giren ya da çıkan sistemleri uzaktan izleyerek müşteri memnuniyeti, kaynak tasarrufu hedefleniyor.

 

TELEMETRİ SİSTEMİ İLE DÜZENLİ BAKIM PLANLARI GERÇEKLEŞTİRECEK

 

YEDAŞ ayrıca proje kapsamında 3 bin 500 noktada kurduğu telemetri sistemi ile faaliyet bölgesinde sıcaklık, nem gibi hava durumuna ilişkin verileri gerçek zamanlı izleyerek sahadan alınan elektriksel bilgilerle ilişkilendirebilecek. Bu sayede yapacağı analizlerle daha etkin talep tahmini yapacak ve ayrıca düzenli bakım planları gerçekleştirebilecek. Ayrıca arıza tahminleri ile arıza oluşmaması için önleyici tedbirler alabilecek. Dağıtım trafosu bazında tüketim değerleri analiz edilerek kısa ve uzun dönemde kayıplar daha sağlıklı takip edilebilecek ve şebeke ihtiyaçları belirlenebilecek.

 

“HEM BÖLGEYE HEM DE SEKTÖRE DEĞER KATMAYI HEDEFLİYORUZ”

 

Uluslararası standartlarda teknolojileri iş süreçlerine dahil etmenin yanı sıra Ar-Ge faaliyetleriyle elektrik dağıtım sektörüne değer katmaya önem verdiklerini ifade eden YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan AKTÜRK, “AGİS’e 10 milyon dolarlık yatırım yaptık.  Ayrıca şebekemizi güncel tutmak için geçen 5 yılda 400 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Elektrik modern dünyada en temel ihtiyaçlarımız arasında yer alıyor. Bu sebeple hizmet bölgemizde en uzak noktalara kadar kaliteli ve kesintisiz elektrik sunmak amacıyla hem şebeke alt yapı yatırımlarımıza hem de teknoloji yatırımlarımıza büyük bir hızla devam ediyoruz. Ayrıca yeni projeler geliştirerek hem bölgeye hem de sektöre değer katmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz Akıllı Ölçü Devreleri ve Alçak Gerilim Şebeke İzleme Sistemi (AGİS) ile tedarik sürekliliği ve kalitesini artıracağız. Projenin ikinci aşamasında ise cep telefonu kayıtlı abonelerimizin bölgelerinde oluşacak arızalar hakkında SMS yolu ile bilgilendirilecekler. Yani vatandaşımız bize değil biz onlara haber vereceğiz” dedi.