Yaz saati uygulaması tasarruf getirdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Twitter adresinden yapılan paylaşımda, Sabit Saat Uygulaması ilgili bilgiler verildi.

 

FATURALAR DÜŞTÜ

 

Türkiye, Sabit Saat Uygulaması (SSU) ile 1.308.297 MWh daha az elektrik tüketti. Tek zamanlı tarifeler için 538,6 milyon TL, üç zamanlı tarifeler için 801,6 milyon TL tasarrufa tekabül ediyor.

 

POTANSİYEL YATIRIM ORTADAN KALKTI

 

SSU’nun uygulanması ile akşamın ilk saatlerinde puantta 1879 MWh’lik tasarruf sağlandı. Bu tasarrufla, birkaç yıl içinde 1879 MWh’yi karşılamak için ihtiyaç duyulacak 2 milyar dolarlık potansiyel yatırım da ortadan kalktı.

 

AKŞAM TASARRUFU SABAH TÜKETİMİNİN ÖTESİNDE

 

Sabah 06:00-09:00 saatleri arasında SSU’dan sonra elektrik tüketiminde düşük seviyede bir artış gözlendi. Fakat SSU ile diğer saatlerdeki tüketim düşüşleri sabah oluşan artışı fazlasıyla telafi ederek, bütün dönemdeki elektrik tüketimi tasarrufla sonuçlandı.

 

FİYAT ARTIŞ RİSKİ KALKTI

 

Sabah elektrik genellikle aydınlanma için kullanılıyor. Ancak kışın akşam saatlerinde tüm ihtiyaçları karşılamak için özellikle 17:00-22:00 saatleri arasında kullanılan elektrik aşırı tüketime sebep oluyordu. Havaların geç kararmasıyla yoğun tüketim de azaldı. Böylece puantın azalması ile gün içi piyasada fiyatların artması engellendi. Anlık kesinti riski de ortadan kalktı.