Türkiye Enerji Zirvesi

“Yatırımlar arttıkça vatandaş memnuniyeti de artacak”

 ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, 2017 yatırımlarını da yine bütçe yükümlülüklerinin üstünde planladıklarını paylaştı. 2017 yatırım yükümlülüklerimiz 4 Milyar TL seviyesinde. Dağıtım şirketlerimizin 2017 planlaması ise 5 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, “Önce vatandaş memnuniyeti” vizyonu doğrultusunda harekete geçen elektrik dağıtım şirketleri hedef büyüttü. ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, yeni hedefler kapsamında şebeke yatırımlarının birincil öncelik olarak ele alındığını açıkladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından şirketlere 2016-2020 döneminde 18 milyar TL yatırım yükümlülüğü getirildiğini hatırlatan Çeçen, “Şirketler bu yatırım yükümlülüklerinin yaklaşık yarısını ilk iki yıl içinde yakalamayı ve geçmeyi hedefliyorlar. Şebeke yatırımları müşteri memnuniyetini artıran en önemli unsur. Yatırımlar arttıkça kesintiler azalıyor. Tüketicilerin ihtiyaç duyduklarında şirketlere daha hızlı ve kolay ulaşması da bir diğer önemli hedef. Tüketiciler sadece çağrı merkezlerinden değil, internet sitesi, mobil uygulamalar ve sosyal medya üzerinden de elektrik dağıtım şirketlerine taleplerini aktarabilecek” diye konuştu.

 

ELDER – Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği tarafından geçtiğimiz günlerde 10’uncusu düzenlenen ‘Sektör Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklama yapan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, 2016 yılı yatırım gerçekleşmeleri konusunda bilgi verdi ve hizmet kalitesini artırmak adına yatırımlar başta olmak üzere elektrik dağıtım şirketleri 2017 planlamalarını anlattı.

 

YATIRIMDA ARTIŞ

 

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, elektrik dağıtım şirketlerinin 2016-2020 yıllarını kapsayan Üçüncü Uygulama Dönemi’nde toplam 18 milyar TL’nin üzerinde yatırım yükümlülüklerinin bulunduğunu, bu rakamlar ile sektörde bu zamana kadar yapılan en yüksek yatırım harcamalarına imza atacaklarını vurguladı.

 

Elektrik dağıtım şirketlerinin 2016 yılında sadece şebeke yatırımları 3,7 milyar TL tuttu. Çeçen, şunları söyledi:

“Yatırımlar, sunduğumuz elektrik dağıtım hizmeti kalitesini artırmanın ilk ve en temel adımı. Özel sektör olarak hizmet kalitesini yükseltmeden müşteri memnuniyeti yakalamanın mümkün olmadığını biliyoruz. Bu nedenle kamu dönemine göre 3 misli daha fazla yatırım yapıyoruz. İlk olarak şebeke yatırımlarına odaklandık. Trafoları, direkleri ve hatları yeniliyor, kabloları yer altına alıyoruz. Şebekemiz yenilenince teknoloji yatırımlarına büyük hız vereceğiz. 2019 yılı itibariyle şebekede teknoloji yatırımlarının ağırlığının artmasını hedefliyoruz.

 

Türkiye Akıllı Şebeke Yol Haritası çalışmasını bu yıl tamamlıyoruz. EPDK ile birlikte, 2018 yılından itibaren teknoloji yatırımlarını bölgesel dinamikleri de dikkate alarak planlayacağız, 2019 itibariyle ise hayata geçireceğiz. Teknoloji yatırımları kesintilerden anında, hatta kullanacağımız sensörler sayesinde daha arıza yaşanmadan haberdar olmamızı sağlayacak. İleri teknoloji kullanımı, önleyici bakım faaliyetlerini yapmanızı kolaylaştırıyor. Ancak elinizde 30 yıllık bir trafo varsa önce onu değiştirmelisiniz, sonra yeni trafonuzun arızalanmaması için düzenli bakım faaliyeti yürütmelisiniz. İşte bu aşamada teknoloji kullanımı azami fayda yaratıyor.”

 

SEKTÖR TOPLANTISI SONUÇLARI

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından Sektör Toplantısı’nda açıklanan anket sonuçlarını hatırlatan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, sonuçların elektrik dağıtım şirketlerinin motivasyonunu artırdığını ifade etti. Çeçen, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın 2017 hedefleri zorlu ancak ulaşacağımızdan emin olduğumuz hedeflerdir” diye konuştu. Müşteri memnuniyetinin yüzde 80 oranına çıkması için başta yatırımlar olmak üzere her süreci azami bir gayret ile yürüttüklerinin altını çizen Çeçen, şunları söyledi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın sunumunda da yer aldığı üzere elektrik dağıtım hizmetlerinden memnun olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 53 arttı. Bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Memnuniyet seviyesinin en düşük olduğu bölgelerin yoğun kaçak mücadelesi yapılan iller olduğunu belirtmek isterim. Kırsal bölgelerde şehirlere göre memnuniyetsizlik oranı yükseliyor. Bu kırsaldaki şebekelerin daha eski olmasından kaynaklanıyor. 2017-2018 yıllarında kırsal bölgelerde ilave yatırımlar yapılması suretiyle bu konuda gerekli adımlar atılacak. Vatandaş nezdinde elektrik kesintilerinde son bir yılda önemli azalma oldu.

 

“AMACIMIZ HİZMET KALİTESİNİ YÜKSELTMEK”

 

Anket sonuçlarındaki iyiye gidişin tüm şirketleri motive ettiğini ve doğru yolda olduklarını gösterdiğini ifade eden Çeçen, “Daha gidilecek yol olduğunu her zaman vurguluyoruz. Kesintisiz kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, daha da iyisini yapacağız. Hizmet kalitesi yükseldikçe vatandaşlarımızın memnuniyeti de artacaktır.”