“Türkiye enerjide önemli bir dönemden geçiyor”

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye’de enerji sektörünün değişimi ve dönüşümü noktasında önemli bir dönemden geçildiğinin altını çizdi. Bakan Albayrak; “Yenilenebilir enerjide yüzde 31’lik artışla dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktık” dedi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından bu sene 10’uncusu düzenlenen “Sektör Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ile çok sayıda kamu ve özel sektör temsilcisi katıldı.

 

ELDER’İN ÖNEMLİ MİSYONU VAR

 

Toplantıda sektör temsilcilerine hitap eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Türkiye’de enerji sektörünün değişimi ve dönüşümü noktasında önemli bir dönemden geçildiğinin altını çizdi. Bakan Albayrak bu noktada ELDER’in önemli bir misyonu olduğunu söyleyerek; “Daha rekabetçi bir piyasa ve daha iyi hizmeti uygun fiyata tedarik etme gibi bir stratejimiz var. Sektörü kendi başına bırakma lüksümüz de yok. Bu yüzden tüm organlarla uyumlu bir şekilde çalışıyoruz. ELDER’de bizim için bu önemli organlardan bir tanesi. Büyük ve güçlü Türkiye’de enerji alanının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu nedenle firmaların büyük kısmını bünyesinde barındıran ELDER’in en iyi hizmeti vermesini, sorumluluk almasını her daim bekliyoruz” dedi.

 

“ENERJİDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILIYOR”

 

Bakan Albayrak; “Elektrik enerjisinde doğalgazın payı azalıyor. Yerli kaynaklardan üretimi yüzde 49.3, yerli kömürü yüzde 23 artırarak ciddi adımlar atıyoruz. Yenilenebilir enerjide yüzde 31’lik artışla dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktık. Bu alanda son on yılda 75 milyar dolar yatırım yapıldı. Sektörü büyütmeye devam ediyoruz.
“Enerji yatırımlarının sistematikleşmesi Türkiye’nin büyümesi açısından önem arz ediyor” diyen Albayrak; “Milli enerji ve maden politikası ile ulaşılabilir güvenli, sürekli enerji arzı piyasalarda kilit bir rol üstleniyor. Enerji üretiminin 3’te 2 sini yenilenebilir kaynaklardan yapmak amacımız. Yerli kaynaklardan maksimum yararlanmak zorundayız. Bunun ilk adımı olan güneş enerjisinde ilk resmi adımı Mart ayında attığımız Konya-Karapınar’la nihayete erdirdik. Rüzgar’da da inşallah Temmuz’da atacağız” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN YENİ DÖNEMİNDE HERKESİN SORUMLULUKLARI VAR”

 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Türkiye’nin yeni bir dönem girdiğinin bilincinde olarak 2023 hedeflerimizi hayata geçirmek için hepimize düşen sorumluluklar var. EPDK olarak yeterli ve kaliteli hizmet sunumunun temini için üzerimize düşen düzenleme, bilgilendirme, denetim gibi her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz. Dağıtım şirketlerinin de gerekli şebeke yatırımlarının yanı sıra hizmet kalitesini yükseltecek veya kalite göstergelerinin ölçülmesini sağlayacak bilişim ve teknoloji yatırımlarını yapmasını bekliyoruz. Bu noktada 2016 yılı yatırım gerçekleşmelerinin bizi memnun ettiğini söylemek isterim. Yatırımlar konusunda yeni tarife döneminde çıtayı yükseltmemize rağmen dağıtım sektörünün bu yüksek çıtayı yakaladığını, hatta aştığını, yani belirlenen yatırım tavanının da üzerinde yatırım gerçekleştirdiğini gördük. Dağıtım şirketleri hedefin üstünde 4 milyar TL mertebesinde bir yatırım yaptı. İçinde bulunduğumuz 5 yıllık dönemdeki yoğun yatırım süreci, hizmet kalitesinde büyük iyileşmeler olarak tüketicimize yansıyacaktır. Ayrıca, teknolojide yaşanan gelişmelerin dağıtım şebekelerine entegrasyonunu öngören akıllı şebeke uygulamaları noktasında da mesafe almaya devam ediyoruz. Kurumumuz koordinasyonunda yürütülen Türkiye Akıllı Şebeke Yol Haritasının belirlenmesine yönelik çalışmalarda sona yaklaştık. Çalışmanın tamamlanmasının ardından dağıtım şirketleri de akıllı şebeke dönüşümünü daha sistematik ve eşgüdümlü şekilde hayata geçirebilecektir” dedi.

 

“ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK, ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARININ DEVAMI İÇİN HAYATİ BİR UNSUR”

 

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen; “Dünya ekonomisi 1985’den 2015’e kadar 30 yıllık dönemde reel bazda iki katından fazla büyüdü. Türkiye ekonomisi aynı dönemde yaklaşık 4 misli büyüdü. Bu büyümenin önemli bir bölümü son 15 yıllık istikrarlı dönemde elde edildi. Aynı dönemde dünya enerji tüketiminde de 2 katından fazla artış oldu. İlginç olan son 30 yılda enerji fiyatları neredeyse hiç değişmedi. Dünyanın enerji talebi gelecek 30 yılda da artmaya devam edecek. Üretimin bu talep artışına ayak uydurması ise kolay olmayacaktır. Dünya ekonomileri korumacı bir döneme girerken ekonominin sürücü unsuru olan enerjinin önemi de doğal olarak çok büyük oranda artacak Enerji Bakanımızın açıkladığı Milli Enerji ve Maden Politikasının 3 sacayağını yani öngörülebilirlik, arz güvenliği ve yerlileştirme başlıklarını bu büyük resim altında değerlendirmek gerekiyor. Öngörülebilirlik, özel sektör yatırımlarının devamı için hayati bir unsur. Bu konu finans sektörü içinde, yatırımcılar içinde aynı derecede önemlidir. Öngörülebilir ve şeffaf olmayan bir piyasa sürdürülebilir değildir. Otoritenin bu konuyu ele alması biz yatırımcılar tarafından da büyük bir beklenti ortaya çıkarmıştır. Bizlerde bu çalışmalara destek vermek için tüm bilgi ve birikimimizle hazırız” diye konuştu.