Türkiye Enerji Meclisi güncel konuları değerlendirdi

Türkiye Enerji Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı İhsan Akyol’un başkanlığında gerçekleştirilerek enerji sektöründeki son gelişmeler masaya yatırıldı. Türkiye Enerji Meclisi toplantısı, sektör konularını değerlendirmek üzere bir araya geldi.Toplantı, Meclis Başkanı İhsan Akyol’un başkanlığında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet […]

Türkiye Enerji Meclisi güncel konuları değerlendirdi
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma11 Haziran 2020 16:31

Türkiye Enerji Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı İhsan Akyol’un başkanlığında gerçekleştirilerek enerji sektöründeki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Türkiye Enerji Meclisi toplantısı, sektör konularını değerlendirmek üzere bir araya geldi.Toplantı, Meclis Başkanı İhsan Akyol’un başkanlığında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. ​

Meclis Başkanı İhsan Akyol’un, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile gerçekleştirilen ve Bakanlara sunulan sektör sorunlarına ilişkin bilgi verdiği toplantıda; Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın, yenilenebilir aksama sağlanan teşvik, YEKDEM mekanizması, YEKA ihaleleri ve finansman maliyetine ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmede bulundu.

COVID-19 SÜRECİ AYRINTILARIYLA GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Engin İlseven genel enerji görünümüne ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Engin İlseven yıla pozitif havada başlayan sektörün, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Mart ayından Haziran ayına kadarki süreçte bir önceki yıla göre negatif yönlü talep ile karşı karşıya kaldığını ancak Haziran ayı ile birlikte toparlanmanın başladığı bilgisini verdi.

Elektrik üretiminin kaynak bazında kullanımına ve yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payındaki artışa değinen İlseven, 2023 yılına kadar devreye alınması öngörülen yaklaşık 18.000 MW kapasite içinde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 85 civarında olmasının beklendiğini ifade etti. Saatlik ve haftalık elektrik tüketiminin, üretim ve kapasite kullanımı çerçevesinde analizini yapan İlseven, Türkiye’nin yıllık enerji tüketiminin kaynak bazında kullanımına ve kaynak çeşitliliğine yönelik yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, referans alınacak fiyatların Elektrik Piyasasında (EPİAŞ) oluşan fiyatlar olmasını, ihalelere verilecek tekliflerde de bu fiyatların dikkate alınmasını önerdi.

Türkiye Enerji Meclisi Danışmanı Kemal Uslu, 2019 yılı ve 2020 yılının ilk altı ayına ilişkin yapmış olduğu sunumunda YEKDEM maliyetleri, su gelirleri ve piyasa fiyatlarına yer verdi.