“Tanzanya, Türk şirketlerine enerji yatırımları yapma konusunda birçok fırsat sunuyor”

Tanzanya’dan Türkiye’ye yapılacak üst düzey ziyaretle ve iki ülke arasında düzenlenecek iş forumuyla karşılıklı ticaret ve yatırım hacminin artırılması hedefleniyor. Tanzanya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Sorumlusu Büyükelçi John Ulanga, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 380 milyon dolar civarında olduğunu ve bu rakamın yüzde 90’ının Tanzanya’nın Türkiye’den yaptığı ithalatın oluşturduğunu söyledi. John Ulanga, […]

“Tanzanya, Türk şirketlerine enerji yatırımları yapma konusunda birçok fırsat sunuyor”
Sibel Acar
  • Yayınlanma5 Nisan 2024 18:04
  • Güncelleme5 Nisan 2024 18:07

Tanzanya’dan Türkiye’ye yapılacak üst düzey ziyaretle ve iki ülke arasında düzenlenecek iş forumuyla karşılıklı ticaret ve yatırım hacminin artırılması hedefleniyor.
Tanzanya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Sorumlusu Büyükelçi John Ulanga, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 380 milyon dolar civarında olduğunu ve bu rakamın yüzde 90’ının Tanzanya’nın Türkiye’den yaptığı ithalatın oluşturduğunu söyledi.
John Ulanga, Türkiye ve Tanzanya iş dünyası arasındaki etkileşimin artırılması için daha fazla platform oluşturulması gerektiğini belirterek “Tanzanya’da ve Türkiye’de nelerin mevcut olduğunu bilmek için etkileşim platformu ve iş forumları oluşturmamız, birebir etkileşim için daha fazla fırsat yaratmamız gerekiyor. Aynı zamanda Türk iş insanlarına yatırım fırsatları hakkında daha fazla bilgi sağlamak istiyoruz. Tanzanya’da mevcut olanların yanı sıra Tanzanya’dan alabilecekleri ürünler de var.” diye konuştu.

“Tanzanya, Türk şirketlere enerji yatırımları yapma konusunda fırsat sunuyor”

Ulanga, Tanzanya’nın yabancı yatırımcılara sunduğu fırsatları anlatarak ülkenin özellikle altyapı ve enerjide oldukça genişlediğini, halihazırda kıtanın en uzun standart hatlı demir yolu projesinin Tanzanya’da inşa edildiğini anlattı.

John Ulanga, bu projenin büyük bir kısmının Türk şirketi olan Yapı Merkezi tarafından yapıldığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu proje bir Türk firmasının Türkiye dışında yaptığı en büyük inşaat projesi, bu harika. Tanzanya, enerji sektöründe de oldukça genişliyor. Aslında şu anda kıtanın en büyük hidroelektrik baraj projelerinden birini yapıyoruz. Bu aynı zamanda Türk inşaat şirketlerine dağıtım ve diğer enerji yatırımları yapma konusunda da birçok fırsat sunuyor. Tanzanya’da Türk inşaat firmalarının yanı sıra Türk yatırımcıları da davet etmeye ve ağırlamaya açık olduğumuzu zaten kanıtladık.”

AA