Sharz.net , Voltrun

Sharz.net ve Voltrun’dan yeni iş birliği

EVS ve ZEBRA Elektronik şirketleri, Sharz.net ve Voltrun markaları altında çalışan elektrikli araç şarj istasyonlarını, müşterilerinin ortak kullanımına açma kararı aldılar. Bu vesile ile elektrikli araca geçişin cesaretlendirilmesi hedefleniyor.

 “Dünya elektrikli araç çağına girerken, Türkiye’nin bu çağda yer alması ve yakında yollarda göreceğimiz yerli elektrikli otomobilimizin şarj ihtiyacını çözmek için bugün dayanışma zamanıdır” diyen EVS ve ZEBRA Elektronik şirketleri, Sharz.net ve Voltrun markaları altında çalışan elektrikli araç şarj istasyonlarını, müşterilerinin ortak kullanımına açma kararı aldılar.

SHARZ.NET markası ile hizmet veren EVS – Elektrikli Vasıta Sistemleri A.Ş. ile VOLTRUN markası ile hizmet veren Zebra Elektronik A.Ş. Türkiye’ de bugün bir ilke imza attılar. Buna göre 140 hizmet noktası, 180 şarj istasyonu ile hizmet sağlayan SHARZ.NET ile 80 hizmet noktası ve 120 şarj istasyonu ile hizmet sağlayan VOLTRUN, şarj istasyon ağlarını müşterileri tarafından ortak kullanıma açarak 300’e yakın istasyon sayısıyla araç sahiplerine şarj hizmeti vermeye başlıyorlar.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından yerli ve milli elektrikli otomobilimizin çalışmaları başlatıldı ve iki sene içinde yollarda olacak. Ancak gerek yerli otomobilimizin gerekse de diğer elektrikli araçların Türkiye’de üretilebilmesi ve yaygınlaşabilmesi için gelişmiş bir şarj istasyonu ağına ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda dayanışmanın önemli olduğu konusunda fikir birliğinde bulunan EVS ve Zebra şirket yetkilileri, istasyonlarını ortak kullanıma açarak, elektrikli araca sahip şirketlerin ve bireysel sürücülerin daha yaygın şarj istasyonu ağına kolayca ulaşmalarını sağlayacaklarını ve bu vesile ile elektrikli araca geçişi cesaretlendireceklerini bildirdiler.

“İSTASYON AĞLARIMIZI ORTAK KULLANIMA AÇMA KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Şirket yetkilileri sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünyada içten yanmalı motorlu taşıt çağı kapanmaya başlamış ve elektrikli taşıt çağına girilmeye başlanmıştır. Birçok ülke önümüzdeki on yıl içinde içten yanmalı motorlu taşıtların satışını yasaklama kararı almış ve ülkeler arası elektrikli araç üretim yarışı başlamıştır. Bu yarışta ülkemizin de tüm dünya ile aynı şartlarda yarışabilmesi için özel sektör dayanışma içinde, kendine düşeni yapmalıdır. Bu konuda ülkemizde hiçbir teknoloji eksik olmadığı gibi oldukça gelişmiş bir altyapı mevcuttur. Türkiye elektrikli araç çağına yeni girilen bu dönemde, bu kulvarda yerini almalı ve kendi ihtiyacını karşılayan yerli otomobillerini, otobüslerini, kamyonlarını üretebilir ve satabilir durumda olmalıdır. Bunun olmazsa olmazı; güvenli, kolay ve yaygın şarj altyapısına sahip olmaktır. İşte bu noktada bizler Sharz ve Voltrun olarak, güç birliği yapıp, istasyon ağlarımızı ortak kullanıma açmak konusunda anlaştık. Bu sayede herhangi bir istasyonumuzdan hem Voltrun hem de Sharz müşterileri faydalanabilecek ve kesintisiz yolculuğun keyfini sürebilecektir.”

ŞARJ AĞINI KURMAK İSTEYENLERE HAZIR YAZILIM PLATFORMU SUNULUYOR

EVS – Elektrikli Vasıta Sistemleri Anonim Şirketi, SHARZ markası ile elektrikli araç şarj istasyon ağı kuruyor. SHARZ markası, Türkiye’ de “her yerde şarj” hedefi ile Edirne’ den Artvin’e kadar yayıldı ve 140 hizmet noktası, 180 şarj istasyonuna, 2 yıl gibi kısa bir sürede ulaştı. Ayrıca, EVS şirketi SHARZ.NET markalı “Elektrikli Şarj İstasyonları İşletim Sistem” yazılımı ile şarj ağı işini kurmak isteyen girişimcilere ve şarj cihazı satın alarak cihaz durumunu izlemek durumunda kalan iş yerlerine, konutlara hazır yazılım platformu sağlıyor.

ARAÇ ŞARJ ÇÖZÜMLERİ YERLİ İŞ GÜCÜ İLE GELİŞTİRİYOR

SHARZ.net ve VOLTRUN, yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş şirketler olup, çalışmalarında elektrikli vasıtalar için gerekli olan şarj istasyon yazılım ve donanımlarını geliştiriyor. Geliştirdikleri teknolojiler ile Türkiye’de kendi şarj istasyon ağlarını kuruyor ve aynı zamanda, şarj istasyon ağı kurmak isteyen girişimcilere de yazılım ve donanım sağlıyorlar.

Zebra Elektronik A.Ş., 2011 yılından bu yana elektrikli araç şarj çözümlerini yerli  iş gücü ile geliştiriyor ve satışını yapıyor. Ayrıca Voltrun markasıyla, şarj istasyonu ağı da kuran Zebra, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen donanım ve yazılımlarını yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerine ulaştırıyor. Bireysel kullanıcılardan apartman yönetimlerine, girişimcilerden enerji devlerine kadar herkese yönelik şarj istasyonu donanımı ve istasyon işletme yazılımları sağlayan firma, operatörlük faaliyetleri ile birlikte uçtan uca şarj çözümleri de sunuyor.