Türkiye Enerji Zirvesi

Rosatom, uluslararası 'TopFuel 2023' konferansında nükleer yakıt alanındaki yenilikçi gelişmeleri sundu

Rosatom, uluslararası ‘TopFuel 2023’ konferansında nükleer yakıt alanındaki yenilikçi gelişmeleri sundu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Çin’deki Uluslararası bilim ve teknik konferansı “TopFuel 2023″‘te nükleer yakıtlardaki yenilikçi gelişmeleri sundu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Rus uzmanların katıldığı konferansta basınçlı su reaktörleri (PWR), kaynar su reaktörleri (BWR) ve VVER tipi reaktörler için nükleer yakıtın geliştirilmesi ve işletilmesi konusu ele alındı.

TVEL Yakıt Şirketi ve nükleer yakıt geliştirme alanında faaliyet gösteren diğer Rosatom kuruluşlarından uzmanlar, Rus tasarımı VVER reaktörleri için nükleer yakıt geliştirme stratejisini ve küçük güç reaktörleri için yakıt çözümlerini sundular.

Uzmanlar, Rus tasarımı TVS-Kvadrat (TVSK) yakıtına dayalı Batı tasarımı PWR reaktörleri için yakıt tertibatları ve yakıt döngüleri tasarlamaya yönelik Rus önerisine ise özel önem verdiler.

Konferans kapsamında, Rus uzmanlar, bir Avrupa PWR-900 reaktöründeki tam işlem döngüsünden ve bağımsız bir bilim merkezindeki reaktör sonrası çalışmalardan elde edilen deneyime dayanarak, TVSK yakıtının yüksek özellikleri hakkında raporlar sundular. Uzmanlar, endüstriyel çalışma koşulları altında yakıtın mükemmel durumunu ve TVSK’nin daha yüksek uranyum zenginleştirme seviyeleri ve entegre yanıcı soğurucularla entegre edilme olasılıklarını gösterdiler. Bunun nükleer enerji santrallerinin işletilmesini ekonomik açıdan daha verimli hale getirmesi bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TVEL’de TVS-Kvadrat programının proje lideri Ilya Ushmarov, şunları kaydetti:

“TVSK yakıtı, nükleer santral işletmecilerine güç ünitelerinin performansının ve operasyonel güvenliğin artırılması ile yakıt tedarik zincirinin istikrarının iyileştirilmesi gibi benzersiz avantajlar sağlıyor ve bunların tümü, Rosatom’dan tamamen bağımsız teknik çözümlerle elde ediliyor.”

AA