ICSG 2017 açılış konuşmalarıyla başladı

 5.Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı, yapılan açılış konuşmalarıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Açılışa, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçli, İtalya ve Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosları ve çok sayıda kamu ve özel sektör temsilcisi katıldı.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR’

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise dünya nüfusunun yüzde 50’sinin şehirlerde yaşadığını, Türkiye’de bu oranın yüzde 75 olduğunu aktardı. Teknolojik gelişmelerin birtakım olumsuzlukları da ortaya çıkardığını birden Özhaseki, bu sorunların gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “İklim değişikliğiyle ilgili önemli çalışmalar yapılıyor. Uluslararası anlaşmalar yapılıp, milyarlarca dolarlık fonlar toplanıyor. Son 100 yılda topraktaki sıcaklık arttı. Deniz seviyesi arttı. Ülke olarak çevreye önemli yatırımlar yapıyoruz. Çevreyi emanet olarak görüyoruz. 2000′ li yıllarda arıtma tesisi olmayan bir sürü şehir vardı. Şu anda bu problemi neredeyse çözdük. Denizlerde 269 noktada gemi atıklarını alım tesislerini kurduk” diye konuştu.

Akıllı şehirler kavramı arasında ulaşım, altyapı ve enerji bileşenleri bir araya geldiğinde akıllı şebekelerin ortaya çıkacağını kaydeden Bakan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin yüzde 42’si deprem bölgesi. 99 öncesi yapılan binaların yüzde 50’den fazlası riskli. Bu binaların bir an önce dönüşümlerini tamamlamamış gerekiyor. Kentsel Dönüşüm bizim için en önemli konu başlığı. İnsan yaşamına uygun şehirler yapmalıyız.”

‘AKILLI ŞEBEKE KAVRAMI GÜN GEÇTİKÇE GELİŞİM GÖSTERİYOR’

Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan ise, elektriğin daha ucuz kullanılabilmesi için şebekelerin diğer verilerle harmanlanarak, akıllı tüketimin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti. Tancan sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı şebeke kavramı gün geçtikçe gelişim gösteriyor. Sağlam bilgi, sağlam veriye dayanır”

ICSG 2017 başladı

‘ÜRETİLECEK OLAN ÜRÜNLERİN TEKNOLOJİSİNİN BURADA GELİŞTİRİLMESİNİ ARZULUYORUZ’

Açılışta bir konuşma yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Ülkemiz, dünyanın gelişim hızına ayak uydurma konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Son 15 yılda gerçekten pek çok alanda büyük atılım yapıldı. Yapılan yatırımlar Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Enerji konusunda yapılacak yatırımlarda üretimin burada yapılmasını, üretilecek olan ürünlerin teknolojisinin burada geliştirilmesini arzuluyoruz” dedi.

Yabancı yatırımcılara da bir çağrıda bulunan Vali Şahin, “Yabancı yatırımcıları, Türkiye’de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Yatırım Destek Ofisinde, yatırımcıların yaşadığı sıkıntıları sıfıra indirgeyecek bir yapılanmaya gittik. Yatırımcıların prosedürlere ilgili yaşadığı sıkıntıyı asgariye düşürecek. Sanayi 4.0′ ın tartışıldığı bu günlerde, bütün hizmet alanlarımızı birbirine entegre etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘21’İNCİ YÜZYILDA ŞEHİRLERİN PROBLEMLERİ ARTIYOR’

İstanbul’un Türkiye’nin lokomotif şehri olduğunu kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçli, ” İstanbul Türkiye’nin ihracatının yüzde 54’unu, ithalatının da yüzde 57’sini tek başına yapıyor. 21’inci yüzyılda şehirlerin problemleri artıyor. Etkin ve verimli yönetilmeye şehirler obezleşiyor. Dijital dönüşüm, bütün kurumlarda olmalı. Başkanımızın vizyonuyla dijital dönüşüm çalışmalarına başladık. İstanbul’ un akıllı şehir endekslerinde hak ettiği noktalara gelmesi için çalışacağız” dedi.