EPDK’dan BEDAŞ ve CK Boğaziçi EPSAŞ’a soruşturma

EPDK Başkanı Yılmaz, Fatih’te 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olay sonrası BEDAŞ’ın yaptığı elektrik kesme uygulamasının kabul edilemeyeceğini söyledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz gün İstanbul Fatih’te 4 vatandaşın hayatını kaybettiği elim olayın ardından Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından yapılan kesintiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde: “6 Kasım’da İstanbul Fatih’te […]

EPDK’dan BEDAŞ ve CK Boğaziçi EPSAŞ’a soruşturma
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma7 Kasım 2019 19:24

EPDK Başkanı Yılmaz, Fatih’te 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olay sonrası BEDAŞ’ın yaptığı elektrik kesme uygulamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz gün İstanbul Fatih’te 4 vatandaşın hayatını kaybettiği elim olayın ardından Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından yapılan kesintiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“6 Kasım’da İstanbul Fatih’te 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği elim olayın ardından BEDAŞ’ın yaptığı elektrik kesme uygulaması kabul edilemez. Yapılan bu uygulama sonrası BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ’a yönelik soruşturma sürecini başlattık. Kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz.”

“Elektrik dağıtım ve tedarik şirketi çalışanlarının daima sorumlu ve titiz davranması gerekir. Mevzuatımızda tüketicinin korunması başlıklı özel bir madde bulunuyor. Bu madde çok açık ve kırmızı çizgimizin “tüketicinin korunması” olduğunu vurguluyor. Biz EPDK olarak gerek dağıtım gerekse tedarik şirketlerinden mevzuatı uygularken körü körüne davranmalarını değil, vatandaşlarımızın manevi değerlerini, özel durumlarını, hassasiyetlerini gözetmelerini bekliyoruz. Tüketiciyi korumayan bir sistem yürümez ve tüketici sistemin aslı unsurudur.
Yaşanan hadise sonrası ilgili şirket tarafından yapılan açıklama kamuoyunu tatmin etmediği gibi yapılan kesme uygulamasının gerekçesi olarak da kabul edilemez. Bütün şirketler yaptıkları işin hassasiyetine uygun davranmalıdır.

BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ ile ilgili soruşturma sürecini başlattık. Derinlemesine araştıracağız ve kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz.”