Enerjide geleceğin trendleri konuşuldu

8’inci Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Enerjide Gelecek Trendleri ve Start Up’lar” oturumu düzenlendi. Oturumun moderatörlüğünü Pure Enerji Kurucu Ortağı Servet Akgün gerçekleştirdi. GELECEĞİN TRENDLERİ TATA Consultancy İş Geliştirme Başkanı Filipe Mota da Silva enerjide geleceğin trendleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Filipe Mota da Silva; “Türkiye benim için enerjide dünya çapında bir ülke. Doğu’dan batıya nelerin olduğunu […]

Enerjide geleceğin trendleri konuşuldu
Servet Uzun
  • Yayınlanma11 Ekim 2017 18:14

8’inci Türkiye Enerji Zirvesi’nde “Enerjide Gelecek Trendleri ve Start Up’lar” oturumu düzenlendi. Oturumun moderatörlüğünü Pure Enerji Kurucu Ortağı Servet Akgün gerçekleştirdi.

GELECEĞİN TRENDLERİ

TATA Consultancy İş Geliştirme Başkanı Filipe Mota da Silva enerjide geleceğin trendleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Filipe Mota da Silva; “Türkiye benim için enerjide dünya çapında bir ülke. Doğu’dan batıya nelerin olduğunu görüyoruz.Giderek yeni fırsatlar değil pazara açık olma hususunda da gelişmeleri yaşıyoruz.Dünya enerji sektöründeki trendlere ilişkin görüşüm VUCA senaryosu içerisinde olduğumuzu düşünüyorum.Yani karmakarışık, belirsiz bir ortam, hızlı bir pazar gelişimi görüyoruz.Buradaki kaya gazı üretimine ilişkin yeni üretimler ve fazla tedarik oluyor.Bunların hepsi bize geleceği düşündürüyor.Bence gelecek demokratikleşme (tüketicilerin üretici olduğu), dekarbonizasyon (ülkelerin imzaladığı anlaşma stratejisi), çeşitlilik (enerji firmalarında değişiklik) ve dijitalizasyonda (dijitalleşme enerji ve finansman sektöründe bir devrim) şekilleniyor.” dedi.

“ENERJİDE DEĞİŞİM BAŞLADI”

Hello Tomorrow Turkey Kurucu ve Yöneticisi Timur Topalgökçeli; “Start Up’lar geleceği değiştirmeye başladı. Eğer buna inanmayanlardansanız bu sürecin içerisinde olduğumuzu göreceksiniz. Burada derinlemesine bir teknoloji oluşturuyoruz. Petrol fiyatlarının düşürülmesi, politikalar, teknolojik maliyetler ve alandaki değişimler, merkezleştirme, dijitalleşme, müşteri portföyünde değişiklik gibi faktörler enerjide değişimi beraberinde getiriyor. Yenilenebilir enerjiye kayma hızlı bir şekilde yaşanıyor. Bu da yeni teknolojileri beraberinde getiriyor. Teknolojik değişiklik, maliyet düşüş teknolojilerinde oldukça önemli. Geleceği şekillendirmek ve kurmak bu teknolojiyi yönetenlerin elinde” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ ENERJİDE ÇOK ŞEYİ GELİŞTİREBİLİR”

Nuvia CEO’su Cem Gül kendi hikayesinden yola çıkarak teknolojinin hayatımızdaki değişikliklerine dair bir sunum gerçekleştirdi. Gül;  “Yaptığımız iş enerjiye dokunan enerji tüketimindeki konforu ve çözümü sağlayan bir iş. Herkesin kombi kullanım şekli vardır ve kombi kullanma konusunda tereddütleri olan biri olarak yalnız olmadığımdan yola çıkarak hikayemize başladık. Enerjideki verim için çok fazla evrensel çözümün olduğunu fark ettim. Oda termostatları ile enerjiyi kontrol edebilmek demek bizim anladığımız dilde konuşabiliyor olmak demek. Bizim çıkış hikayemiz de akıllı bir oda termostatı üretmek ile başladı. Biz evlerde enerji tüketimine en çok sebep olan sistemlerle yola çıktık. Ürünleri akıllandırarak üründen maksimum verimi sağlamak ve enerji tasarrufu sağlamak bizleri farklı bir konuma taşıdı. Enerji odağında ürünlerle gelecekte enerji maliyetini sıfıra taşıyabiliriz. Teknoloji enerjide çok şeyi değiştirebilir” dedi.

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLER”

Reengen CEO’su Şahin Çağlayan; “Enerji verimliliği için teknolojik çözümleri sunuyoruz. Bizim yazılım çözümümüz farklı kaynaklardan topladığı verileri rapora dönüştürerek bize bir geri bildirim sağlıyor. Günün sonunda enerji verimliliği sağlamış oluyoruz. Enerji sistemlerini elektronik ortamdan yöneterek iş ortaklarımızla enerji tasarrufunu garantilemiş oluyoruz. Biz yaptığımız işi enerjinin interneti olarak tanımlıyoruz ” diye konuştu.