Türkiye Enerji Zirvesi

Elektrik sektöründeki iş kazalarına “Akıllı Bileklik” önlemi

 Ege bölgesine elektrik dağıtım hizmeti veren ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım şirketleri, sektördeki olası iş kazalarını önlemek amacıyla çalışma alanında elektrik şiddetini ölçerek personeli uyaracak “Akıllı Bileklik Sistemi” geliştirdi.

Şirketlerden yapılan ortak açıklamaya göre, söz konusu sistem ile elektrik dağıtım sektöründeki olası iş kazalarının önüne geçilebilecek.

Elektrik sektöründe çalışanların sürekli üzerinde taşıyabileceği akıllı bileklik, çalışma alanındaki elektrik şiddetini ölçecek ve belirlenen değerin üzerinde bir elektrik yükü ortaya çıkması durumunda personeli görsel, işitsel ve titreşim yoluyla uyaracak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım Şirketlerinin İcra Kurulu Başkan Vekili Metin Demirdağ, “Akıllı Bileklik Sistemi” ile olası iş kazalarının önüne geçilerek iş sırasında yaşanacak can kaybı ve yaralanmaların engellenebileceğini belirtti.

Arıza bakım ve onarım çalışmaları kapsamında aboneye kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunmak için personellerinin sahada özverili bir şekilde çalıştığını bildiren Dermidağ, “Sürekli olarak canlı şebekeye ve tehlikeye yakın çalışan personelin bu durumu iş kazalarının yaşanma olasılığını oldukça artırıyor. Akıllı bileklik, personelimizi tehlikeye karşı uyaracak. Böylece orta gerilim arızalarında yaşanan ve temelde dikkatsizlikten, gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanan iş kazalarını en aza indirgeyerek çalışanlarımızın can güvenliği sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.
AA