Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketimi arttı

Aksa Çoruh ve Aksa Fırat Elektrik, 2023 yılının son çeyreği olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait elektrik tüketimi oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre her iki bölgede de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre elektrik tüketimlerinde artış kaydedildi. Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2023 yılının Ekim, Kasım ve Aralık […]

Çoruh ve Fırat bölgelerinde elektrik tüketimi arttı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma24 Ocak 2024 10:52
  • Güncelleme24 Ocak 2024 10:54

Aksa Çoruh ve Aksa Fırat Elektrik, 2023 yılının son çeyreği olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait elektrik tüketimi oranlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre her iki bölgede de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre elektrik tüketimlerinde artış kaydedildi.

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2023 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait elektrik tüketimi oranlarını açıkladı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir önceki yılın son çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 5 oranında artış görülürken, Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi de yüzde 7 oranında arttı.

FIRAT VE ÇORUH BÖLGELERİNDE ELEKTRİK TÜKETİMİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ TUNCELİ’DE GÖRÜLDÜ

Çoruh-Fırat bölgesinde mesken, sanayi ve ticarethane gruplarından toplam elektrik tüketimine bakıldığında, geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış oranı yüzde 61 ile Tunceli’de görülürken, tek azalış Gümüşhane’de yüzde 19 oranında gerçekleşti.

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, en yüksek artış yüzde 61 ile Tunceli’de görülürken, Malatya’da yüzde 5, Bingöl’de yüzde 11, Elazığ’da yüzde 4 oranında artış kaydedildi.

Çoruh bölgesinde ise Artvin’de yüzde 9, Trabzon’da yüzde 7, Rize’de yüzde 2, Giresun’da yüzde 10 artış görülürken, Gümüşhane’de yüzde 19 düşüş kaydedildi.

MESKEN BAZINDA ELEKTRİK TÜKETİMİNDE İKİ BÖLGEDE DE ARTIŞ KAYDEDİLDİ

2023 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Fırat bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yüzde 8 oranında artarken, Çoruh bölgesinde ise bu oranda yaklaşık yüzde 4 artış olduğu gözlendi.

Elektrik tüketimi

SANAYİ VE TİCARETHANE GRUBUNUN TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİNDE ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

İki bölgedeki illerde abone grupları dahil edilerek bakıldığında, yılın son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane toplam tüketiminde artış görüldü. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 7 olarak kaydedilirken, Çoruh bölgesinde yüzde 3 oranında artış gerçekleşti.