Türkiye Enerji Zirvesi

Kenya, 2027'de nükleer enerji santralinin inşasına başlayacak

Çin’deki Tianwan NGS’nin 7’nci ünitesine ait reaktör kabı sahaya ulaştı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Bölümü ASE AŞ’nin iştirakiyle Çin’de inşa edilen Tianwan Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 7’nci güç ünitesi için üretilen reaktör kabı santral sahasına ulaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Rusya’dan deniz yoluyla gönderilen ekipman, iki aydan kısa bir sürede inşaat sahasına ulaştı.

Tianwan NGS’nin 7’nci ünitesinde reaktör binası kubbesinin montajı kısa bir süre önce tamamlanmıştı. Bu işlemin öncesinde ise uzmanların reaktör kabını ve diğer büyük boyutlu ekipmanı tasarım konumuna yerleştirebilmeleri için kutup vinci getirildi.

Ağırlığı 334,2 ton, uzunluğu 12 metre olan VVER-1200 tipi reaktör kabı, kurulumdan önce tüm yasal gerekliliklere uygun olarak giriş için denetimden geçecek. Denetim komisyonunda Çinli temsilcilerin yanı sıra Rosatom’un Mühendislik Bölümü ASE AŞ’den ve ekipmanın üreticisi Atommash AŞ’den uzmanlar yer alacak.

Tianwan NGS, Rusya ve Çin arasındaki en büyük ekonomik iş birliği projesi olma özelliğini taşıyor.

Halihazırda VVER-1200 reaktör santraliyle donatılmış iki güç ünitesi Rus tasarımına göre inşa ediliyor.

Santralin Rus VVER-1000 tasarımına sahip dört ünitesi ise başarıyla faaliyet gösteriyor ve ulusal elektrik şebekesine milyonlarca kilovat elektrik sağlıyor.

8 Haziran 2018 tarihinde Pekin’de Hükümetler arası Toplantı Tutanağı ve VVER-1200 tipi reaktöre sahip 7 ve 8’inci Güç ünitelerinim inşasına ilişkin Çerçeve Sözleşme, Rus ve Çin tarafları adına sırasıyla Rosatom Mühendislik Birimi ve Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC) şirketleri tarafından imzalanmıştı.

Bu kapsamda, Rus tarafı NGS nükleer adasını tasarladı ve her iki ünite için temel nükleer ada ekipmanlarını tedarik edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASE AŞ’nin Çin’deki Projeler ve Muhtemel Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alexey Bannik, sözleşme yükümlülüklerine uygun olarak, NGS projesinin uygulanması sırasında Rus tarafının nükleer ada için ekipman tedarikini, kurulumunu ve ayar denetimini sağladığını belirterek, “7’nci ünite için Rusya’da üretilen reaktör kabı şantiyeye ulaştı. Reaktör kabı, gerekli tüm endüstriyel ve denetim prosedürlerinin ardından tasarım konumuna monte edilecek.” ifadesini kullandı.

AA