Belarus NGS’nin 2’nci Ünitesinde devreye alma aşaması başladı

Belarus Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Departmanı Gosatomnadzor, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Birimi ASE AŞ’nin tasarımını ve genel yükleniciliğini yaptığı Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 2’nci Ünitesinin devreye alma aşamasının başlatılması için onay verdiğini bildirdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Belarus NGS güç ünitelerinin inşası, Rusya-Belarus Birlik Devleti’nde enerjiyle ilgili en […]

Belarus NGS’nin 2’nci Ünitesinde devreye alma aşaması başladı
Burak Karagöl
  • Yayınlanma7 Nisan 2023 11:52

Belarus Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı Nükleer ve Radyasyon Güvenliği Departmanı Gosatomnadzor, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Birimi ASE AŞ’nin tasarımını ve genel yükleniciliğini yaptığı Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 2’nci Ünitesinin devreye alma aşamasının başlatılması için onay verdiğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Belarus NGS güç ünitelerinin inşası, Rusya-Belarus Birlik Devleti’nde enerjiyle ilgili en büyük proje ve önemli alanları kapsayan ve devletlerin enerji güvenliğini sağlayan Rusya-Belarus etkileşiminin temeli haline geldi.

Proje, Rusya ve Belarus’tan ilgili kurumların iş birliğinde kazandığı deneyim, nükleer tıp, katkı ve dijital teknolojiler de dahil olmak üzere ülke ekonomisinin çeşitli alanlarında yeni faaliyetler geliştirmeye başlanmasına ve bunların tamamen yeni bir düzeye getirilmesine de olanak sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASE AŞ Direktör Yardımcısı ve Belarus NGS İnşaat Projesi Direktörü Vitaly Polyanin, alınan iznin santralin gücünde nominal gücünün yüzde 40’ına kadar kademeli olarak artırılmasını sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“B aşamasının (devreye alma) uygulanması için verilen izin, santralin 2’nci Ünitesinin tüm nötron-fiziksel özelliklerinin tasarım özelliklerine uygun olduğunu ve reaktör nötron akışı güç izleme ve kontrol sistemlerinin verimli ve güvenilir bir şekilde çalıştığını kanıtlamaktadır. Reaktörün gücü nominal kapasitesinin yüzde 40’ına ulaştığında, uzmanlar türbin ünitesinin deneme çalıştırmasını ve yüksüz çalışma testini gerçekleştirecek. Ardından ünite şebekeye bağlanacak ve Belarus’un ulusal şebekesine elektrik verilecek.”

BELARUS NGS 2’İNCİ ÜNİTESİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Toplam 2400 megavat kapasiteli iki VVER-1200 reaktörüne sahip Belarus NGS, Belarus’un Ostrovets kentinde inşa ediliyor. Belarus’taki ilk nükleer santral için uluslararası yasalara ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) güvenlik gerekliliklerine tam olarak uyan Rus 3+ Nesil tasarımı seçildi.

Rus teknolojileriyle yurtdışında inşa edilen en yeni 3+ nesil ilk nükleer güç santrali olan Belarus NGS’nin 2’nci Ünitesi, 10 Haziran 2021 tarihinde ticari işletme için devralındı.

Ünitenin ürettiği enerjinin ülkenin yıllık enerji dengesindeki payı ise yaklaşık yüzde 20.

Belarus NGS’nin 2’nci Ünitesinin işletimi için kabulün 2023 sonbaharında yapılması planlanıyor.

AA