Yıldız Pazarda işlem gören Astor Enerji payları, BIST 30 Endeksi’nde

Astor Enerji’den 25 milyon dolarlık anlaşma

Astor Enerji Çinli Sieyuan Electric ile 170kV yüksek gerilim kesicilerin Astor markası ile üretilmesi konusunda 25 milyon dolarlık (725 milyon TL) yatırım anlaşması imzaladı.

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamada 2020’de Sieyuan Electric ile iş birliği kapsamında 170 kV yüksek gerilim kesicilerin Astor markası ile Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirildiği ve prototip üretimin testlerden başarıyla geçtiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada Sieyuan Electric’in portföyündeki, yüksek teknoloji gerektiren elektrik iletim sistemlerinde kullanılan stratejik yeni ürünlerin de know-how transferi yapılarak Astor markası ile yerli imkanlarla üretimi için gerekli çalışmaların başlatılacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında Türkiye’de Astor markası altında ‘Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları’nın, Ar-Ge çalışmaları, prototip üretimi ve gerekli tip testlerin tamamlanarak seri üretime geçilmesi için sözleşme imzalandığı ve sözleşmede öngörülen yatırım bedelinin 25 milyon dolar olduğu duyuruldu.

CİROYA YILLIK KATKISI 50 MİLYON DOLAR OLACAK

Şirketten yapılan açıklamada yatırımların 2024’ün ikinci yarısında tamamlanacağı belirtilirken, 2025 yılında ise tam kapasiteye geçilmesiyle yatırımın ciroya yaklaşık olarak yıllık 50 milyon dolar tutarında olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

Şirke tarafından KAP’a yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi, “Mevcut ürün gamımıza, katma değeri yüksek, yatırımcılar açısından da önemli bir maliyet avantajı sağlayan bu ürün grubunun da dahil edilmesi, yurt içinde ve yurt dışında sahip olduğumuz müşteri portföyünün daha da genişletilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

GIS Tipi Trafo Merkezleri, Açık Şalt Tipi Trafo Merkezlerine (AIS) göre yerine, çok daha az alana (170 kV AIS Trafo Merkezleri için yaklaşık 20.000.- metrekare, 170 kV GIS Trafo Merkezleri için yaklaşık 5.000.-metrekare) kurulabildiğinden ve arazi maliyetlerinde, büyüklüklerinde önemli tasarruflar sağladığından, arazi sorunu olan veya maliyetlerin yüksek olduğu yerlerde zorunlu olarak tercih edilmekte ve kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Yapılacak bu yatırım ile; kullanımı giderek yaygınlaşan ‘Gaz İzoleli Trafo Merkezlerinin’ (GIS) ana ekipmanlarından biri olan GIS tipi güç transformatörleri şirketimiz tarafından halihazırda imal edilmektedir. GIS Trafo Merkezlerinin diğer ana ekipmanı olan ve henüz ülkemizde imalatı olmayan Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanlarının da imalatıyla, GIS Tipi Trafo Merkezlerin tesisinde yer alan ana elektrik ekipmanların tamamı, ayrıca; bahse konu ‘Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları’ aynı zamanda Mobil Trafo Merkezlerinin de ana ekipmanları arasında yer aldığından, bu ürünle birlikte 170 kV-245 kV Mobil Trafo Merkezlerinin de ana elektrik ekipmanlarının tamamı şirketimiz tarafından üretilmiş olacaktır.

GIS tipi Trafo Merkezleri ve Mobil Trafo Merkezlerine yüksek gerilim elektrik ana ekipmanları tedariki de sağlanarak anahtar teslimi çözümler sunulabilecektir.

Bununla birlikte; Sieyuan Electric Co Ltd ile firmamız arasında Enerji Depolama Sistemlerinin Astor markası ile üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzalanmıştır. Bu kapsamda yapılacak yatırımlara ilişkin olarak alınacak kararlar ve gelişmeler komuoyu ve yatırımcılarımızın bilgisine ayrıca sunulacaktır.”