Akkuyu’da ortaklık anlaşmasının imzalanması için hedef sonbahar

 Gas&Power’a konuşan Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Dr. Murtaza Ata, Akkuyu Nükleer Santrali, güneş YEKA yatırımları ve katılmayı planladıkları rüzgar YEKA yarışmasıyla ilgili şirketin son dönemde öne çıkan önemli enerji projelerindeki son durumu değerlendirdi.

 

CKK’NIN AKKUYU İÇİN ORTAKLIK ANLAŞMASI SONBAHARDA İMZALANACAK

 

Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Ata, Akkuyu Nükleer Santrali’ne ortak olmak için geçtiğimiz günlerde imzaladıkları ön protokol ve ortaklıkla ilgili son gelişmelerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Akkuyu Nükleer Santrali’nde ortaklık sözleşmesi için müzakerelere başladık. Ortaklık anlaşmasını ekim veya kasım ayı gibi imzalamayı hedefliyoruz. Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) her ne kadar yüzde 49 hisse ile Akkuyu’da azınlık hissedarı olsa da hedefimiz santralin yönetiminde Rus ortaklarımızla özellikle önemli konularda eşit ağırlıkta olmaktır.

 

Akkuyu’da ortaklık sözleşmesini imzaladığımız takdirde Türk ortakların gerek inşaat gerekse enerji yatırımlarındaki önemli birikimleri hem yatırım maliyetlerini hem de yatırım takvimini olumlu etkileyecek. Sermaye konusunda da payımıza düşeni vereceğiz. Bu yüzde 49 oranında olacak, Ruslar da yüzde 51 oranında sermaye koyacak, ama sermaye koymakla iş bitmiyor. Kredi bulmak da gerekiyor, kredi temininde de ortaklar hisseleri oranında sorumluluk üstlenecek. Santralin yatırım maliyeti faizler ve diğer masraflar hariç takriben 16 milyar dolar. Faizlerle birlikte 19-20 milyar dolardan bahsediyoruz”

 

AKKUYU’NUN FİNANSMANINDA EXİMBANK OPSİYONU

 

Akkuyu Nükleer Santralinin finansmanıyla ilgili olarak ekipman üreticisi ülkelerin Eximbanklarından finansman sağlanabileceğini ifade eden Ata,

 

“Ekipmanlar hangi ülkelerden tedarik edilecekse, o ülkelerin Eximbanklarına gideceğiz. Örneğin, türbinler Alstom’dan tedarik edilecek olursa, Fransız Eximbank kaynaklarına müracaat edeceğiz. Finansman ihtiyacını büyük oranda ekipmanların tedarik edildiği ülkelerin bankalarından kullanabilme durumumuz olacak. Bu çerçevede, ortaklık anlaşmasını müzakere etmeye başladık, ekim veya kasım gibi imzalamayı hedefliyoruz. Esas bunu imzaladıktan sonra tüm bu süreç geçerlilik kazanacak. CKK her ne kadar yüzde 49 hisse ile Akkuyu’da azınlık hissedarı olsa da hedefimiz santralin yönetiminde Rus ortaklarımızla özellikle önemli konularda eşit ağırlıkta olmaktır. Ruslar hükümetler arası anlaşmaya göre santralde yüzde 51’in altına inemiyor, ancak ortaklık müzakerelerinde hedefimiz şirketin karlılığına etki edecek önemli hususlarda eşit söz sahibi olacak bir yapıyı kurabilmek.

 

Yaklaşık 20 milyar doları bulacak dev bir yatırımın sorumluluğunu ortaklarıyla yüklenmenin eşiğindeyiz. Bu aşamada yönetimde eşit ağılıkta olmak gerekliliğini, bu çaptaki bir yatırım için bunun makul bir beklenti görüyoruz.  Ortaklık anlaşması imzalanıp Türk hükümetinin onayını aldıktan sonra, CKK olarak süreçleri hızlandıracak önemli katkılarda bulunacağımızı düşünüyoruz. Cumhuriyetin 100. yılında nükleer santralin ilk ünitesini, 2024 yılında ise ikinci ünitesini devreye almayı planlıyoruz, takvimimiz buna uygun işliyor” şeklinde konuştu.

 

KARAPINAR YEKA İÇİN PANEL ÜRETİMİNDE HEDEF 2019 İLK ÇEYREK

 

Ata, şirketin geçtiğimiz mart ayında kazandığı güneş Karapınar güneş YEKA projesindeki son durumla ilgili olarak ise şunları söyledi:

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projesinde planlama ve finansman çalışmalarını dikkatli bir şekilde yürütüyoruz. Karapınar YEKA’da 2019’un birinci çeyreğinde Entegre PV Modül fabrikamız üretime başlayacak. Santralin de 2019’da ilk 500 megavatı, 2020’nin sonuna kadar da ikinci 500 megavatlık kısmını bitirip bin megavatı devreye almış olacağız. İhale şartnamesinde fabrikada üretime başlanması için bize verilen süre 21 ay ancak biz daha kısa sürede bitireceğiz.

 

PV panellerin üretileceği fabrikanın 400 milyon dolar, santralin ise 1 milyar dolara mal olmasını bekliyoruz. Bu yatırım için de Eximbank kaynaklarına başvurabiliriz.

 

Kalyon Holding olarak enerjide üretim kapasitelerini arttırmak istiyoruz. Bu kapsamda, bundan sonra açılacak güneş enerjisi YEKA ihalelerine de bu anlamda ilgi duyuyoruz. Hem üretim kapasitemizi hem de santral yatırım kapasitemizi artırmayı hedefliyoruz.”

 

KALYON RÜZGAR YEKA’YA SİEMENS VE TÜRKERLER İLE HAZIRLANIYOR

 

Kalyon Enerji olarak Rüzgar YEKA ihalesi için de hazırladıklarını ifade eden Ata, “Rüzgar YEKA ihalesine Siemens ve Türkerler Holding ile konsorsiyum olarak girmek üzere çalışıyoruz. Bu konudaki iş birliği anlaşmalarını kısa süre içinde tamamlamayı umuyoruz” şeklinde konuştu.