“Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırım toplamda 27 milyar lirayı buldu”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni’nde göreve geldiklerinden bu yana Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırımın toplamda 27 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni gerçekleşti. Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.  Erdoğan, “Göreve geldiğimizden bu yana Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırım toplamda 27 milyar lirayı buldu” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni’ne, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. 

Akhisar Çevre Yolu’nun son bölümünü geçen ay açtıklarını, trafikte ciddi rahatlama sağlayan bir ulaşım yatırımını şehrin istifadesine sunduklarını hatırlatan Erdoğan, bugün de şehzadeler şehri Manisa’ya enerji alanında kazandırdıkları yatırımların açılış heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.

Toplam bedeli 1,37 milyar dolara ulaşan dört enerji tesisinin şehre, Manisalılara, tüm millete hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, “Termik ve jeotermal enerji alanındaki bu yatırımlar, ülkemizin enerji arzına önemli katkı sağlayacaklardır.” dedi.

Bugün ayrıca Soma ve Kırkağaç ilçelerini doğal gaza kavuşturacaklarını belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Soma ve Kırkağaç’taki vatandaşlarımız da artık doğal gazın konforundan, temizliğinden ve rahatlığından yararlanabilecek. Bunun için toplam 29,5 milyon lira yatırım yaparak, 45,2 kilometre uzunluğunda doğal gaz hattı döşedik. Göreve geldiğimizden bu yana Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırım toplamda 27 milyar lirayı buldu. Bizden önce sadece 5 büyük şehrimizde doğal gaz varken biz bu imkanı 81 şehrimizin tamamına yaygınlaştırdık. 2020 sonu itibarıyla 153 bin kilometre dağıtım şebekesi uzunluğuna ulaşarak 589 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağladık.

Bugün 54,5 milyon vatandaşımız doğal gazın konforundan yararlanıyor. Doğal gazın ulaştığı toplam nüfusumuz ise yaklaşık 68 milyondur. Tüm dünyada kamu yatırımlarının durma noktasına geldiği 2020’de de doğal gaz yatırımlarımıza ara vermedik. Salgına rağmen 39 ilçe ve beldemizi doğal gaza kavuşturduk. İnşallah 2021’de de doğal gaz yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz. Enerji yatırımımızla beraber doğal gazın da ecdat yadigarı Manisa’ya hayırlı olmasını diliyorum.” 

“4 ENERJİ TESİSİMİZLE 180 MİLYON DOLARLIK GAZ İTHALATININ ÖNÜNE GEÇMİŞ OLACAĞIZ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı konuşmada, “Bugün biri yerli kömür, 3’ü jeotermal santral olmak üzere 4 enerji tesisimizin açılışını, Soma ve Kırkağaç ilçelerimize doğal gaz arzını gerçekleştireceğiz.”

Dönmez, “Bugün Soma, Salihli ve Alaşehir’de hayata geçireceğimiz toplam 594,5 megavatlık 4 enerji tesisimizle 180 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçmiş olacağız. Üretilecek 4 bin 428 GWh elektrikle yaklaşık 2,5 milyon hanemizin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacağız. Soma Termik Santral tesisimiz Manisa’mızın elektrik ihtiyacının dörtte üçünden daha fazlasını yani yüzde 77’sini karşılayacak. Türkiye genelinde yerli kaynaklardan ürettiğimiz elektriğin yüzde 2,1’ini bu santralimizden sağlayacağız. Projeyle yıllık 4,7 milyon ton linyiti ekonomimize kazandıracağız.”

Bakan Dönmez, “Enerji tesislerimizin yanı sıra bugün, Soma ve Kırkağaç ilçelerimize doğal gaz arzını gerçekleştireceğiz. İlçe, belde, kasaba, köy demeden Türkiye’nin her köşesine ulaşarak vatandaşlarımızın rahatı için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Vatandaşlarımıza en iyisini sunmak, yaşam kalitesini arttırmak için her yere ulaşmak, her bir insanımıza dokunmak için gece gündüz ters döküyoruz. Bugün, Türkiye’nin 81 il merkezini ve 598 yerleşim yerini doğal gazla buluşturduk. Doğal gaz dağıtım alt yapısı için bugüne kadar yaklaşık 27 milyar liralık yatırım yapıldı. Nüfusumuzun yüzde 65’i doğal gaz konforundan istifade eder hale geldi. Yüzde 81’i ise doğal gaza ulaşmış durumda” dedi.

“KURULU GÜCÜMÜZÜ 19 YILDA 3 KAT ARTTIRARAK 96 BİN MW SEVİYESİNE ULAŞTIRDIK”

Dönmez şöyle devam etti: “2002’de 32 bin MW olan kurulu gücümüzü 19 yılda 3 kat arttırarak 96 bin MW seviyesine ulaştırdık. Toplam kurulu gücümüz içerisinde yerli ve yenilenebilir kaynaklı kurulu gücümüz yüzde 63,5 seviyesine ulaştı. Salgınla mücadele döneminde yatırımlarımıza ara vermeden devam ettik ve geçtiğimiz yıl 4900 MW’lık kurulu gücü sisteme ilave ettik. Bu kurulu gücün yüzde 98’ini yenilenebilir enerji kaynakları oluşturdu.”