TPAO Karadeniz gazı için ortaklıkları değerlendiriyor

2021’de bütçeden en fazla fonlama alacak kamu iktisadi kuruluşu olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Karadeniz gazı için ortaklıkları değerlendirdiği belirtildi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz’de keşfedilen doğal gazı çıkarmak üzere hayata geçirilecek projeler için potansiyel ortaklıkları değerlendirirken fonlama temin etmeyi planlıyor.

TPAO, Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre, birçok uluslararası firmayla Karadeniz’de offshore doğalgaz üretimi için ön teması gerçekleştirdi. Kaynaklara göre görüşmeler bir ortaklık sonucunu doğurmayabilir, TPAO projede tek başına devam edebilir.

Bloomberg’e konuşan bir kaynağa göre Karadeniz’deki keşiflerden doğal gaz çıkarılması için yaklaşık 3,2 milyar dolar yatırım harcaması yapılması gerekiyor. TPAO için 2021 bütçesinden 13,4 milyar lira (1,9 milyar dolar) ayrıldı. Bu rakamın ne kadarının Karadeniz projelerine ayrıldığı ise bilinmiyor.

TPAO ve Enerji Bakanlığı konuya ilişkin Bloomberg’in yorum talebine yanıt vermedi.

Sakarya sahasını geliştirme projesi kapsamında Zonguldak’ın 175 km açığındaki sahada açılacak kuyulardan gaz üretilecek. Sahanın toplam gaz rezervi Türkiye’nin 8 yıllık tüketiminden fazlasını karşılayabilecek düzeyde ve ülkenin gaz ithalatına bağımlılığını azaltmak için büyük önem taşıyor.

DOĞAL GAZIN ÇIKARILMASI İÇİN 2023 HEDEFİ KONMUŞTU

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz Türkiye’nin ithalata bağımlılığına son verebilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğal gazın üretimi için genel seçimlerin yapılması planlanan 2023 yılını işaret etmişti.

Ancak bir yandan Doğu Akdeniz’deki sismik çalışmalarla ilintili Avrupa Birliği’nin yaptırım tehdidi durumu karmaşıklaştırıyor. Son dönemde Türkiye, kamu enerji şirketlerinin yurtdışı birimlerini Türkiye’ye taşımış, doğal gaz keşif ve çıkarma faaliyetlerini ise kamuya ait gemiler üzerinden yapmaya başlamıştı.

Bu yıl doğal gaz ithalatının üçte birini oluşturan uzun vadeli kontratlar son buluyor. Geri kalanın birçoğu 2025’te bitecek. Karadeniz’deki doğal gazın çıkarılması, uzatılacak kontratların daha iyi şartlarla yenilenmeleri için yürütülecek müzakerelerde ve bazı kontratların yenilenmesine ihtiyaç duyulmaması noktasında politika yapıcıların elini güçlendiriyor.

Türkiye’nin mevcut kontratların büyük kısmın petrole endeksli ve “al ya da öde” yükümlülüğünün olması Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesine göre daha pahalıya doğal gaz ithalatı yapmasına yol açıyor.