‘Sürdürülebilir enerjiye ulaşmamız çok yakın gelecekte vuku bulacaktır’

‘Sürdürülebilir enerjiye ulaşmamız çok yakın gelecekte vuku bulacaktır’

Antalya’da düzenlenen 12.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik anlamda hem yatırıma hem de dönüşüme ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz. 333 gün güneş gören bir ülkenin topraklarından yeşil enerjiye nasıl ulaşılabileceğine sürdürülebilirlik çerçevesinde büyük önem veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı’yla birlikte omuz omuza ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin desteğiyle her zaman olduğu gibi Mavi Vatan projesine, kendi münhasır ekonomik bölgelerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin haklarına sahip çıkarak, Akdeniz’de yaşanan adaletsizliğe karşı çıkarak ve ülkemizin ihtiyacı olan temiz, ekonomik ve sürdürülebilir enerjiye ulaşmak adına yeniden yapılanmalara bizim de çok önem verdiğimizi bilmenizi istiyorum.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE BİRLİKTE  OMUZ OMUZA BUNU BAŞARACAĞIZ

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendi hakları olduğunu iddia ettiği Doğu Akdeniz’deki ilgili ruhsatlı bölgelerde KKTC insanının da yaklaşık 75 yıllık mücadelesinden sonra hak elde ettiğini söyleyerek yolumuza devam ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte omuz omuza bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Hak ettiğimize inanıyoruz. Çünkü orada verilen mücadele sonucunda çocuklarımıza emanet etmek üzere atalarımızın bize bıraktığı topraklar çok büyük önem arz etmektedir. KKTC insanının çok yakın gelecekte ortaya çıkaracağı stratejik eylem planı ile birlikte ülkesinin ihtiyacı olan doğru, ekonomik ve sürdürülebilir enerjiye ulaşması çok yakın gelecekte vuku bulacaktır.

BAKAN DÖNMEZ: ‘KKTC İLE İŞ BİRLİĞİMİZ HER ALANDA ÜST DÜZEY DEVAM EDECEK’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Antalya’da bir araya geldi. Bakan Dönmez, görüşme ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, KKTC ile enerji alanında devam eden projelerin son durumunu ele aldıklarını belirterek; “Enerji alanında devam eden projelerimizin son durumunu ele aldık. Yeni yatırımlar için görüş alışverişinde bulunduk. KKTC ile iş birliğimiz her alanda en üst düzeyde devam edecek” açıklamasını yaptı.