BOTAŞ, depremden dolayı hasar gören doğal gaz iletim hatlarında çalışmaların sürdüğünü belirtti

Sanayi doğal gazına indirim geldi

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, sanayi doğal gazına indirim geldiği duyuruldu. Elektrik amaçlı kullanılan doğal gazın fiyatı yüzde 16 indirildi.

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, şubat itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ila 17,22 arasında indirime gidileceği açıklandı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım – işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Büyük Sanayi Kuruluşlar tarafından kullanılan doğal gazin toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında,

Elektrik üretimi amaçlı doğal gaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında, indirim yapılmıştır.

Diğer taraftan, Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %24,77 ile %38,45 oranlarında indirim yapılmıştır.

Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında Konutlarda Ukrayna ve Macaristan’ dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”