Özbekistan TAPİ projesine katılmayı araştırıyor

Özbekistan’ın, Türkmen doğalgazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak TAPİ doğalgaz boru hattı projesinde yer alma imkanlarını araştırdığı bildirildi.

 

Özbekneftgaz Başkanı Alişer Sultanov, Taşkent’te düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin TAPİ projesine katılma veya bu projenin gerçekleştirilmesinde operatör olarak yer alma perspektifleri ve imkanları üzerinde çalışma başlattığını söyledi.

 

Sultanov, bu konunun Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Türkmenistan’a gerçekleştirdiği son ziyaret sırasında gündeme geldiğini anımsatarak, “Türkmenistan tarafı bize TAPİ projesinde yer almayı teklif etti. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev da Özbekneftgaz’dan bu konuyu araştırmasını istedi” ifadesini kullandı.

 

Şu anda Özbekistan’ın söz konusu projeye katılmasına ilişkin herhangi bir resmi başvurunun yapılmadığını vurgulayan Sultanov, söz konusu projenin ülkede üretilen doğalgazın ihraç edileceği güzergahların artırılması için büyük bir imkan olduğunu ve projeyi bu nedenle incelediklerini dile getirdi.

 

Ayrıca Türkmenistan’ın projeyi hayata geçirecek müteahhit operatör arayışında olduğunu da kaydeden Sultanov, Özbek tarafının bu projede operatör olarak yer almasının da gözden geçirildiğini aktardı.

 

Sultanov, tüm tarafların tamamen ekonomik bir proje olan TAPİ’den yarar sağlayabileceğini de söyledi.

 

TAPİ projesi kapsamında, Aralık 2015’te başlayan ve Türkmenistan’ın güneyindeki Galkınış doğalgaz ocağından Afganistan sınırına kadar olan 214 kilometre uzunluğundaki boru hattının yapımının gelecek yıl sonunda tamamlanması öngörülüyor.

 

Türkmenistan doğalgazının Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan’a gönderilmesini öngören TAPİ’nin hayata geçirilmesiyle yıllık ortalama 33 milyar metreküp Türkmen gazının sevkiyatı planlanıyor.
AA